Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie awaryjne BFT Phobos

29 Kwi 2019 13:00 168 4
 • Poziom 15  
  Czy mogę wpiąć UPS w domu na odcinku rozdzielnicy elektrycznej a napędem ?
  W garażu mam łączenie na kostkę wago i tam mógłbym wpiąć UPS. Do zasilenia podczas zaniku prądu były by dwie bramy rozwierane z napędami BFT Phobos BT A25. Jakiej wydajności powinien być UPS ?
  Myślę o czymś takim
  https://allegro.pl/oferta/ups-armac-home-650e-led-2-polskie-gniazdka-230v-6912595108
  Moc pozorna: 650 VA
  Napięcie baterii: 12 V
  Moc: 390 W
  Napięcie wejściowe: 230 VAC
  Zakres napięcia wejściowego: 145 - 290 VAC
  Zakres częstotliwości wejściowej: 50 - 50 Hz
  Napięcie wyjściowe: 230 V
  Regulacja napięcia wyjściowego: +/- 1 %
  Częstotliwość wyjściowa: 50 Hz
  Regulacja częstotliwości wyjściowej: +/- 0,5 Hz
  Gniazda wyjściowe: 230V PL (10A)x2
  Postać fali: Modyfikowana sinusoida
  Liczba baterii: 1
  Waga baterii: 1.95 kg
  Czas ładowania baterii: 6 H
  Gniazdo rozszerzeń: Nie
  Liczba gniazd rozszerzeń: 0
  Awaryjne wyłączenie (EPO): Nie
  Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe: Tak
  Kontrola wentylacji: Nie
  Zalecana temperatura otoczenia: 0 - 45 °C
  Zalecana wilgotność otoczenia: 10 - 90 %
  Maksymalny czas przełączania: 10 ms
  Czas transferu: 2 - 6 ms

  https://allegro.pl/oferta/zasilacz-awaryjny-ups-600va-360w-7ah-aku-230v-pico-7721483904
  Moc pozorna: 600VA
  Moc skuteczna: 360W
  Zakres napięcia wejściowego: 162 – 290 VAC
  Częstotliwość wejściowa: 50/60Hz
  Częstotliwość wyjśćiowa: 50/60Hz +- 1Hz
  Przebieg napięcia: sinusoida aproksymowana
  Sprawność: ~ 90%
  Akumulator: AGM 1x 7Ah 12V
  Czas ładowania akumulatora: 6-8 godzin do 90%
  Czas przełączania: ~ 3 ms
  Wskaźniki: tryb AC (sieciowy), tryb DC (akumulatorowy), tryb awarii
 • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  Jeżeli już to raczej zastosowałbym nie UPS-a lecz przetwornicę i nie z modyfikowaną ("aproxymowaną") lecz z pełną sinusoidą. Ww UPS-y służą do awaryjnego zasilania komputerów na kilka, kilkanaście minut aby zapisać prace i zamknąć bezpiecznie system. Podłączone do systemu automatyki bramowej będą działały przez kilkanaście /kilkadziesiąt minut i to bez żadnego cyklu bramy.
  Poza tym po co wyważać otwarte drzwi... Nie lepiej zastosować zestaw BBT BAT (lub taniej samą płytkę BBT i dokupić tańsze akumulatory z obudową?
 • Poziom 15  
  Myślałem że taki ups da radę a jego koszt to 150 zł, zasilacz BBT BAT to koszt ok 500zl za sztukę czyli 1tys zł, a komplet.

  A ta przetwornica jaki koszt i jakby działała?
 • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  Dobierasz przetwornicę o odpowiedniej mocy do dwóch zestawów Phobos, oraz osobno akumulator/akumulatory o odpowiedniej pojemności (w zależności jak długi czas czuwania i działania chcesz uzyskać- są w necie kalkulatory). Są przetwornice które są już wyposażone w ładowarkę i układ przełączający oraz "proste" i tańsze do których musisz dorobić układ przełączania i ładowania akumulatorów. Poszukaj w sieci. Jednak wydaje mi się, że BBT wyjdzie taniej kupując płytkę jako część zamienną, obudowę i akumulatory osobno, a jeszcze taniej jak sam wykonasz układ (ostatecznie to jest Elektroda.pl ...). Nie wydaje mi się to to skomplikowane.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Dodam trochę szczegółów.

  Siłowniki są na 24V więc właściwie zwykły komputerowy UPS powinien dać radę (czyli nawet taki z aproksymacją sinusoidy - taki jak opisałeś, całe zasilanie i tak idzie przez trafo i prostownik i tylko tyle, że trafo z racji zniekształconej sinusoidy będzie miało większe straty na biegu jałowym; moc - a tak naprawdę pojemność akku - im większa tym lepiej).

  Ale z zastrzeżeniem tego co napisał przedmówca - czas podtrzymania nawet bez działających siłowników to góra 2 godziny - taki UPS pobiera swój prąd też na własne potrzeby (i nie jest specjalnie energooszczędny) a i centralka i peryferia nawet na biegu jałowym swoje 20W wezmą. U mnie taniutki UPS 600 (jakiś Ster-Tronic) podtrzymuje gazowy piec CO i pompę. Na jałowym trzyma właśnie 2 godziny, przy pracy pompy (180W) jakieś 15-20 min.

  Oczywiście lepiej użyć porządnej przetwornicy z osobnym akku (np Volt Sinus PRO 600E) ale to już koszt ok 350 zł za przetwornicę i kilkadziesiąt/set na akumulator (w zależności - jak długi czas bez sieci przewidujesz). Ale masz zasilanie praktycznie całą dobę a i trafo centrali się nie męczy.

  Pomysł przedmówcy z poskładaniem firmowego podtrzymania wydaje się niezły - fabryczna płytka sterowania - pewnie jakieś 100 zł (albo więcej, podejrzewam mimo że jest ubożuchna - jednak serwisy mają swoje ceny ale nie będziesz musiał rozkminiać fabrycznego systemu podtrzymania), do tego 2 akku ze 4,5 Ah 12V - jakieś 50 zł (oryginalne mają ledwie 1,2Ah) i obudowa... . Schemat podpięcia zawiły nie jest: https://manuals.easygates.co.uk/PDF/bft/BATUniversal02-02.pdf

  PS. Nie trzeba 2 zasilaczy - wystarczy jeden (podpina się go do centralki między trafo a płytkę) czyli 500 zł w najgorszym razie czyli użycia firmówki. Samodziełka będzie 3x tańsza.