Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik samochodowy sterowany minusem?

29 Kwi 2019 20:42 231 3
  • Poziom 10  
    Witam, nie wiem czy dobry dział ale spróbuję... Najwyżej mnie stłamsicie.
    W motocyklu zrobiłem konstrukcję do smarowania łańcucha i chce temat trochę ulepszyć. Mianowicie chce zamknąć elektrozawór podający olej w momencie wrzucenia "luzu". Ze skrzyni wychodzi przewód z "masą" która pojawia się właśnie w momencie wrzucenia biegu jałowego i wtedy też zapala się kontrolka na zegarach. Do rzeczy... Miałem pomysł żeby zamontować zwykły samochodowy przekaźnik 12V tylko nie do końca wiem czy taki przekaźnik może być sterowany pojawiającym się minusem? Coś stoi na przeszkodzie albo jest niemożliwe do zrobienia w ten sposób? Może jakieś prostsze/sprawdzone rozwiązania?
    Z góry dzięki.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Może być podawany na cewkę przy załączeniu minus jaki plus, w czym masz problem ?
    Jedynie należy zastanowić się lub sprawdzić obciążalność sygnału biegu jałowego i zastosować najlepiej przekaźnik sterowany tranzystorem.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Problemu to nie mam, bo na chłopski rozum sobie tak to właśnie wytłumaczyłem, że bez znaczenia niby, tylko czy to jest prawidłowe to nie wiedziałem. Nie chciałbym żeby w trakcie jazdy wybuch pożar. Elektryk ze mnie taki, że umiem zmierzyć napięcie miernikiem i nie pomyle biegunów na aku, odróżniam V od W i wiem jak działa przekaźnik 😁 instalacje elektryczną w piwnicy też ogarnę ale jak w grę wchodzą jakieś układy elektryczne/elektroniczne to wole się douczyc. Co do obciazalnosci... tranzystora... To tu już jest pod górkę... Chyba znajdę jakiegoś "magika". Wiem tylko że sygnał ze skrzyni "zapala" żarówkę T5 12V 1.2W
  • Poziom 25  
    Zrobisz sam.

Kupujesz sam przekaźnik (Link) Można przyjąć, że zasili cewkę przekaźnika 12V.

Obwód smarowania łańcucha przepuszczasz przez styki NC nowego przekaźnika i tyle.