Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen Berlingo I 1.6HDi 2008 - oświetlenie kabiny

29 Kwi 2019 21:29 186 4
  • Poziom 6  
    Cześć,

proszę o pomoc w temacie. Nie działa oświetlenie kabiny: włączane automatycznie po otwarciu drzwi.

Co sprawdziłam:
    - bezpieczniki ok
    - żarówka, styki ok (świeci po przełączeniu przełącznika w pozycję "stale włączone"
    - sygnał o otwarciu drzwi jest dostępny dla komputera (informacja na wyświetlaczu "drzwi kierowcy otwarte"

Proszę o jakąś informację/pomoc/schemat. Z informacji na forum dowiedziałem się, że oświetlenie jest sterowane przez BSI.
    1. czy jest możliwość, że oświetlenie kabiny zostało celowo wyłączone w komputerze?
    2. czy jest możliwe, że uszkodzeniu uległ jedynie element wykonawczy w BSI (tranzystor / przekaźnik)?

O elektronice ogólnie mam pojęcie, proszę o nakierowanie / schemat / wyjaśnienie sposobu działania.

Berlingo First 2010, 1.6HDi
    Citroen Berlingo I 1.6HDi 2008 - oświetlenie kabiny
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    haveaniceday napisał:
    świeci po przełączeniu przełącznika w pozycję "stale włączone"
    A ten przełącznik był sprawdzany czy sam nie padł, może tylko ta 1. funkcja nie działa. Dobrze by było go rozebrać i sprawdzić w miarę możliwości.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 6  
    Tak, sprawdziłem to dokładnie, z resztą z tyłu samochodu, na "pace" oświetlenie też nie działa...
  • Poziom 35  
    Nie wiem jak jest w Twoim aucie, ale mój P-308 SW ma włącznik światła wewnętrznego o 3 pozycjach tj. 1-0-2. Spróbuj przełączać go w skrajne położenia tj. w lewo i prawo, może padł moduł.
  • Poziom 6  
    Cześć, ponownie proszę o pomoc w temacie, problem nadal nierozwiązany.

Co udało mi się sprawdzić: w komputerze BSI do sterowania ww. lampami jest wykorzystany układ półprzewodnikowego przekaźnika: Link
    Wpiąłem się woltomierzem na pin załączający odpowiedni klucz mosfet - brak sygnału sterowania z procesora.
    Podsumowując: otwieram drzwi samochodu - aktywuje się podświetlenie licznika kilometrów (więc sygnał z krańcówki drzwi jest), jednak procesor BSI nie podaje sygnału sterującego na przekaźnik zasilający lampę w kabinie. Wykonany przeze mnie pomiar wyklucza problem z okablowaniem na drodze BSI - lampy oświetlenia kabinowego.