Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena 3.5-29MHz kamienica 4 piętra.

29 Kwi 2019 23:16 273 9
 • Poziom 3  
  Koledzy spółdzielnia pozwoliła mi na wieszanie anten. Mam do dyspozycji dach na 4 piętrze 22m x 12m. Na około nie zasłaniają nic inne budynki. Dach nie mam pewności czy drewno w co wątpię, prędzej będzie to beton ze zbrojeniem. Kupiłam 2 ampro 80 miała być na 3.5 MHz ale tak myślę że skoro mam cały dach dla siebie to mogę coś lepszego zainstalować. Mam dwa symetryzatory 1.4 i 1.6. Do tego szpulę linki miedzianej jedno żyłowej 2mm kwadrat. Podpowiedzcie jaką antenę zrobić?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Anteny drutowe wiszące nisko nad dachem pracują słabo i są ciężkie/niemożliwe do zestrojenia tak, że możesz sobie ten temat odpuścić.
  M
 • Poziom 3  
  Czyli jednak zostaje mi ampro 80, szkoda miałam nadzieję na coś więcej.
 • Poziom 22  
  Może T2FD? Sam nie testowałem ale czytałem dobre opinie na temat tej anteny w warunkach miejskich. Podobno powieszona nad żelbetowym dachem, jako inv-vee pozwala na komfortową pracę na 80-tce.
  Oczywiście nie porównujmy tego do beverage'a powieszonego na odludziu, 20km od najbliższego sąsiada :)

  Jak się uporam z TRX'em sam zamierzam zbudować T2FD i porównać ze swoim LW.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Tylko w t2fd większość mocy odkłada się na rezystorze a nie idzie w świat.
  Antena popularna na placówkach dyplomatycznych, ale tam idzie w antenę 10kW z Marconiego H1140 i nikt się stratami nie przejmuje.
  M
 • Poziom 22  
  Michał - racja z opornikiem. Ale lepsza taka antena niż żadna. Autor nie napisał czy ma to być antena do RX czy TRX. W sieci jedni ją chwalą a drudzy ją "jadą".
  Ja spróbuję - mieszkam w 4-piętrowym bloku, 4 piętro. Na chwilę obecną mam LW wydłużony cewką , z balkonu do drzewa, pracuję QRP. Docelowo TRX który buduję będzie miał ok. 50W chyba że zbuduję PA na GU81:) Chętnie w wolnej chwili wypróbuję T2FD.
 • Poziom 3  
  Antena będzie nadawczo odbiorcza, a czy mini delta poradziła by sobie z takimi warunkami?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  GP7DX 40-10m. Drut nad dachem kup w elektrycznym przewód i powieś dipola na 80m.
  M
 • Poziom 20  
  Pracowałem na mini-delcie z terenowego QTH. Antena powieszona ok. 3 do 5 metrów nad ziemią pracowała lepiej niż dipol wiszący 3 metry powyżej delty.
  Jeżeli dysponujesz jakimś drzewem, słupem bądź czym wystającym nad ziemię wokół bloku, może warto pokusić się o rozwieszenie anteny od dachu do tego czegoś?
 • Poziom 21  
  Jeżeli lokalizacja powyżej powiedzmy 2-3 piętra -> City Windom. Antena fizycznie podobna do long-wire'a ale dipolowa, elektrycznie identyczna z FD4. Dla pasm podstawowych ma długość około 42m. Można ją zaczepić z jednego końca np do okna lub balkonu, drugi koniec - jakieś drzewo, słup, nawet w krzakach zakotwić...
  Tak to wygląda:https://www.youtube.com/watch?v=WkK5_n6EWJI
  Sporo informacji po wpisaniu hasła do g-le.