Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwody analogowe minus zasilania a uziemienie

30 Kwi 2019 12:28 192 1
 • Poziom 20  
  Witam szanownych Kolegów.

  Chciałbym nawiązać do tematu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10122915#10122915

  Urządzenie które zaprojektowałem posiada wejścia licznikowe i obwody analogowe służące do pomiaru napięć (0-2.5V) i prądów (4-20mA). Obecnie całość zamknięta jest w aluminiowej obudowie wraz z pakietem akumulatorów. Akumulatory ładowane zewnętrznym źródłem energii. Urządzenie docelowo ma pracować zarówno z ogniwami fotowoltaicznymi jak i zasilaczami sieciowymi.

  W chwili obecnej masa zasilania (masa PCB, minus akumulatora) podłączona jest aluminiowej obudowy.
  W takim układzie miałem trochę problemów aby zminimalizować zakłócenia pojawiające się na wejściach pomiarowych w czasie przeprowadzania badań EMC w zakresie norm określających odporność na zaburzenia i stany przejściowe zgodnie z normami PN-EN 61000-4-4 i PN-EN 61000-4-6. O ile zakłócenia na wejściach impulsowych udało się zniwelować stosując bufory z przerzutnikiem Schmitta o tyle zakłócenia podczas pomiarów analogowych ledwo mieściły się w deklarowanej dokładności (pływanie pomiarów).

  Podobną sytuację zauważyłem w przypadku gdy urządzenia zasilam zasilaczem impulsowym 230VAC->12VDC gdzie obudowę mam podłączoną do uziemienia tak jak zacisk ochronny zasilacza (w urządzeniu łączy się zacisk ochronny zasilacza z jego "-").

  Podejrzewam, że separacja galwaniczna pomiędzy obudową mojego urządzenia a masą elektroniki mogłoby pomóc jednak może być to problematyczne ze względu na stosowane złącza. Innym wyjściem mogłoby być nie podłączanie metalowej obudowy do uziemienia ale w takim wypadku mam obawy o bezpieczeństwo.
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 17  
  Temat nie jest trywialny.
  Z Twojej wypowiedzi wynika, że masę łączysz z obudową od strony zasilania.
  W układach o dużej czułości z reguły łączy się obudowę do masy przy wejściu.
  Ale to pewna zasada, która nie musi zawsze być prawdziwa.
  Na pewno brakuje schematu układu i fotek urządzenia.

  Wspomną jeszcze, że masy (analogowa, cyfrowa,...), chasis, obudowa to różne elementy, które należy łączyć w przemyślany sposób.
  No i co jest poza układem? Gdzie wpięty jest Twój układ? Widziałem już układy zasilane niby z akumulatora ale ze względu na długość do nich kabli, układ dla zakłóceń zmiennych nie był izolowany od środowiska...