Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica STEP UP i przetwornica STEP DOWN

ralf13526 30 Apr 2019 12:59 2766 5
  • #1
    ralf13526
    Level 14  
    Witam.
    Posiadam przetwornice STEP DOWN na układzie XL4016 oraz drugą STEP UP i jest pytanie, czy minusy na wyjściu tych dwóch przetwornic można ze sobą połączyć, podczas ich pracy z tego samego zasilania? Na poniższym schemacie przetwornicy STEP DOWN, szeregowo wpięty jest rezystor R8 0,001, jakie jest jego zadanie?

    Przetwornica STEP UP i przetwornica STEP DOWN
  • #2
    Grzegorz7
    Level 17  
    Ten rezystor służy do pomiaru prądu (zamienia prąd na napięcie).
    Wzrost ponad ustalony poziom tego napięcia poprzez OP1 steruje IC1 tak aby zmniejszyć napięcie wyjściowe. Przetwornica pracuje wówczas w trybie stabilizacji prądu.
    Poprzez OP2 steruje LED`ami wskazującymi stan; stabilizacja napięcie/stabilizacja prądu.

    Jeśli układy przetwornic mają taką konfigurację (z rezystorem/bocznikiem) na potencjale "niskim" to nie można łączyć ich potencjałów niskich (mas) jeśli są zasilane z tego samego źródła zasilania.
    Celowo piszę "potencjał niski" a nie masa, bo to nie musi być to samo, a i nie musi to mieć związku z polaryzacją.

    Dodano po 6 [minuty]:

    Nie rozumiem wartości rezystorów R11 i R12...
  • #3
    ralf13526
    Level 14  
    Dziękuję za pomoc i mam jeszcze jedno pytanie dotyczące przetwornicy step up dostępnej na popularnych aukcjach po wpisaniu BOOST STEP-UP CC CV 60V 10A 300W. W opisie jest napisane że ma możliwość regulacji prądu w zakresie od 0,1 do 12A lecz po podłączeniu do przetwornicy np żarówki samochodowej zakres regulacji jest niewielki i nie mogę ograniczyć prądu poniżej 1A (reguluje prąd od 4,5 do 5A)
  • #4
    Grzegorz7
    Level 17  
    Niezależnie od tego, iż żarówka jest elementem nieliniowym zasilając ją napięciem znamionowym (12V) musi się dać ograniczyć prąd zgodnie z danymi przetwornicy chyba, że coś źle odczytałeś.
  • #5
    ralf13526
    Level 14  
    A nie czasem na odwrót żarówka jest elementem liniowym? i teraz jak zasilam przetwornice 12V zwiększam napięcie na 13V i zaczynam ograniczać prąd to spada mi napięcie do napięcia zasilania przetwornicy a prąd nie może spaść poniżej wartości która jest wymuszona przez napięcie ?
  • #6
    Grzegorz7
    Level 17  
    Nie.
    Żarówka jest elementem nieliniowym ale nie ma to tu akurat znaczenia.
    Nie znam tej przetwornicy ale jak ogranicza się prąd (CC) to ma on maleć. W ślad za tym rzecz jasna zmaleje napięcie na obciążeniu.