Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaki zasilacz do komputera?

30 Kwi 2019 18:14 579 17
  • Poziom 16  
    Cześć
    Jestem w trakcie renowacji mojego starego komputera. Oto jego parametry:
    -MOB ECS K7VTA3
    -CPU AMD ATHLON XP 1,05 GHz
    -GPU NVIDIA GEFORCE 4 MX440
    -RAM 256 MB DDR(1 kość)
    -DVD Samsung SH-R522
    -KODEGEN 300X1 300W ATX
    -WINDOWS XP LIVE
    To wszystkie podzespoły na których obecnie pracuje. Nic nie zamierzam dodawać/usuwać. Zasilacz chce zmieniać poniewaz jest on juz bardzo stary(rocznik 2002)i zwyczajnie mu nie ufam. A więc zwracam sie do was z pytaniem - jaki zasilacz kupić? Na razie mam na oku CP400HP 400W firmy HuntKey. Jeżeli chodzi o moje wymagania to zależy mi tylko i wyłącznie na trwałości i bezpieczeństwie dla podzespołów. Może chodzić jak odkurzacz, byle żeby komputer służył mi bezawaryjnie.
    Prosze o pomoc!
  • Poziom 16  
    Sęk w tym,że w grę wchodzą tylko nówki...
  • Moderator - Komputery Serwis
    Ten zasilacz nie jest dobry do zasilania takiego komputera. Należy szukać zasilacza z mocnymi liniami 5V oraz 3.3V. Procesor nie jest zasilany z 12V i pod obciążeniem potrzebuje do 75W. Polecony zasilacz jest w stanie dostarczyć 100W łącznie dla linii 3.3V oraz 5V, więc się do tego sprzętu nie nadaje. Również karta graficzna nie jest zasilana z 12V.

Większość nowych zasilaczy się do tego sprzętu nie nadaje (nowsze komputery są zasilane głównie z 12V, więc linie 5V/3.3V nie są specjalnie mocne). Lepiej byłoby poszukać zasilacza używanego w dobrym stanie, znalezienie nowego o poprawnych parametrach może nie być takie łatwe.
  • Poziom 16  
    Chętnie kupiłbym używany zasilacz, jednak wiem, że te "staruszki" już poprostu niedomagają. Wylewają się kondensatory, a same zasilacze ze względu na wiek są już bardzo awaryjne. Co sądzilibyście Panowie o zasilaczu CORSAIR CX 450 450W do mojego peceta? Tak wiem, nie ma on już wpinek do urządzeń ATA, aczkolwiek ja pod złączem ATA mam tylko napęd DVD, więc spokojnie kupię do niego przejściówkę z SATA na ATA(widziałem chyba nawet ostatnio w Media Markcie :D). Jak już pewnie kiedyś mówiłem, komputer chociaż jest retro to nie służy mi wcale do retro gier, które mogłyby wymagać obciążenia. Nie służy również do Internetu. Tak naprawdę jedynym obciążeniem jest system operacyjny.
    Według mnie, tak jak i poprzedni, ten też się nie nadaje. 110W na linii 3.3V i 5V (łącznie) to za mało na komputer, w którym większość komponentów jest zasilana z tych właśnie linii.

Dodano po 1 [minuty]:

kaseciak22 napisał:
    Chętnie kupiłbym używany zasilacz, jednak wiem, że te "staruszki" już poprostu niedomagają

Szybciej padnie płyta główna niż porządny zasilacz. Padliny z dolnej półki owszem, padają, ale ciężko takie urządzenia nazwać zasilaczami.
  • Poziom 16  
    A mój Codegen jest porządnym zasilaczem, czy należy raczej do słynnej "czarnej listy"?
  • Poziom 16  
    Corsair CX450 został już przeze mnie zamówiony. Jak przyjdzie i go zamontuje to dam Wam znać. :-)
    Słaby wybór, chociaż pewnie zadziała. Obciążenie linii 3.3/5V będzie przy pełnym obciążeniu tego sprzętu oscylować w okolicy maksymalnie dopuszczalnych. Ze względu na pewien zapas pewnie będzie działać, ale nie jest to dobry wybór do takiego komputera. Przetwornice DC/DC, które generują te niższe napięcia będą miały niezbyt dobre warunki pracy. No ale może jakiś czas tam podziała, przy mniejszym obciążaniu sprzętu nawet może i dłużej.

Paradoksalnie, gdyby wierzyć informacjom z naklejki, ten beznadziejny Codegen 300W może mieć większą wydajność na tych liniach, które są krytyczne dla tego sprzętu. No ale skoro wybrałeś tak a nie inaczej - to koniec tematu.
  • Poziom 19  
    kaseciak22 napisał:
    ...Co sądzilibyście Panowie o zasilaczu CORSAIR CX 450 450W do mojego peceta? Tak wiem, nie ma on już wpinek do urządzeń ATA, aczkolwiek ja pod złączem ATA mam tylko napęd DVD, więc spokojnie kupię do niego przejściówkę z SATA na ATA(widziałem chyba nawet ostatnio w Media Markcie...

Ale ten zasilacz posiada wtyczki MOLEX, nawet 4 szt.
  • Poziom 16  
    Nie używam sprzętu pod obciążeniem - jak już mówiłem obciążeniem jest tylko system. Nie gram w żadne gry(no chyba że w Pasjansa :D). Programuje tylko w HTMLu, sporadycznie w CMD.

Dodano po 3 [godziny] 14 [minuty]:

Zdemontowałem przed chwilą starego Codegena, odpiąłem molexa od napędu DVD i złącze ATX od płyty głównej. I tu pojawił się problem. Zauważyłem, że jest ono dwudziestopinowe. Pytanie: czy da radę jakoś odpiąć pozostałe 4 piny, tak żeby uzyskać 20? Na filmie u arhn.eu słyszałem, że da radę. Jak to zrobić?
  • Poziom 19  
    kaseciak22 napisał:
    ...
    Zdemontowałem przed chwilą starego Codegena, odpiąłem molexa od napędu DVD i złącze ATX od płyty głównej. I tu pojawił się problem. Zauważyłem, że jest ono dwudziestopinowe. Pytanie: czy da radę jakoś odpiąć pozostałe 4 piny, tak żeby uzyskać 20? Na filmie u arhn.eu słyszałem, że da radę. Jak to zrobić?

Na 99 procent będzie możliwość rozdzielenia tych czterech dodatkowych pinów. Tak jak na niniejszym przykładzie:

Jaki zasilacz do komputera?
  • Poziom 25  
    dt1 napisał:

Paradoksalnie, gdyby wierzyć informacjom z naklejki, ten beznadziejny Codegen 300W może mieć większą wydajność na tych liniach, które są krytyczne dla tego sprzętu. No ale skoro wybrałeś tak a nie inaczej - to koniec tematu.

Tak offtopic - większość opowieści o widowiskowych pożarach zasilaczy pochodzi właśnie z okresu gdy te "stare" zasilacze z mocnymi liniami 5 i 3,3 V a słabymi 12V - były wraz z obudowami zastosowane do nowszych części :roll:
    kaseciak22 napisał:
    Pytanie: czy da radę jakoś odpiąć pozostałe 4 piny, tak żeby uzyskać 20?

Nawet jeśli się nie da to nie ma to znaczenia. 4 nadmiarowe piny mogą wystawać poza gniazdo, a wygląda na to, że nie ma żadnych przeszkód, które by to uniemożliwiły.

r103 napisał:

Tak offtopic - większość opowieści o widowiskowych pożarach zasilaczy pochodzi właśnie z okresu gdy te "stare" zasilacze z mocnymi liniami 5 i 3,3 V a słabymi 12V - były wraz z obudowami zastosowane do nowszych części

Nowe komponenty przeciążały zasilacz, który nie miał żadnych zabezpieczeń i grill gotowy. Dokładnie z tego samego powodu w starych komputerach nie powinno się stosować zasilaczy, które się do tego nie nadają - z mocną linią 12V i szczątkowymi liniami 3.3/5V. Ale w przypadku dobrego zasilacza chociaż zabezpieczenia powinny nieco ratować sytuację.
  • Poziom 16  
    Zasilacz Corsair CX450 został przed chwilą zamontowany, jak na razie sprawuje się dobrze. Nie testowałem jeszcze sprzętu pod obciążeniem i raczej nie zamierzam, dla własnego bezpieczeństwa.
    Jeżeli chodzi o kwestie połączenia zasilacza z poszczególnymi komponentami, to do napędu DVD(Samsung SH-M522)wystarczył zwykły MOLEX, nie musiałem wykorzystywać przejściówki z SATA. Zaś płytę główną(ECS K7VTA 3 wer.3) podłączyłem złączem ATX 24-pinowym, wystarczyło tylko odpiąć ostatnie 4 piny, tak jak mówili koledzy, za co im bardzo dziękuję.