Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegląd tanich hubów USB z Aliexpress

p.kaczmarek2 30 Kwi 2019 21:09 3435 29
  • Przegląd tanich hubów USB z Aliexpress
    Witajcie moi drodzy
    Tutaj wykonam krótki przegląd najbardziej popularnych tanich hubów USB dostępnych dla przeciętnego zjadacza chleba na Aliexpress.

Wstęp
    Przed rozpoczęciem opisu należy podkreślić, że huby USB nie działają w magiczny sposób, tzn. wszystkie urządzenia podłączone do huba mają do podziału prędkość tego jednego portu USB do którego hub jest wpięty. Huby z tego tematu są na USB 2.0 ale nie przeszkadza to w użyciu ich do większości zastosowań, przynajmniej w moim przypadku. Jednakże duże przenośne pamięci wspierające USB 3.0 poleca się podłączyć do komputera bezpośrednio do portu obsługującego USB 3.0 i nie poprzez huba (bądź przez porządnego huba na 3.0).

Przegląd hubów
    Wszystkie huby kupowałem na Aliexpress. Do każdego dam zdjęcie z oferty z ceną, rzeczywiste zdjęcie wykonane przeze mnie oraz opiszę kilka jego cech, które z reguły mogą być kryterium wyboru huba. Cechy będą w takim formacie:
    Cena: - cena huba w dolarach (z przesyłką)
    Ilość portów: - ile portów on oferuje
    Dioda LED status: - czy posiada diodę LED sygnalizującą że jest wpięty w do komputera
    Włącznik główny: - czy posiada jeden przełącznik który włącza/wyłącza cały hub
    Właczniki dla każdego portu: - czy posiada indywidualne przełączniki dla każdego z portów
    Możliwość podpięcia zewnętrznego zasilacza: - czy posiada gniazdo jack do opcjonalnego podłączenia zasilacza 5V

Zaczniemy od najprostszego:
    Przegląd tanich hubów USB z Aliexpress Przegląd tanich hubów USB z Aliexpress Przegląd tanich hubów USB z Aliexpress
    Cena: 1.17$
    Ilość portów: 4
    Dioda LED status: NIE
    Włącznik główny: NIE
    Właczniki dla każdego portu: NIE
    Możliwość podpięcia zewnętrznego zasilacza: NIE

Przegląd tanich hubów USB z Aliexpress Przegląd tanich hubów USB z Aliexpress
    Cena: 3.85$
    Ilość portów: 8
    Dioda LED status: TAK
    Możliwość podpięcia zewnętrznego zasilacza: TAK

Przegląd tanich hubów USB z Aliexpress Przegląd tanich hubów USB z Aliexpress Przegląd tanich hubów USB z Aliexpress
    Cena: 3.86$
    Ilość portów: 10
    Dioda LED status: TAK
    Włącznik główny: TAK

Cena: ($2.29+0.44$)
    Ilość portów: 4
    Włączniki dla każdego portu: TAK

Cena: 2.98$
    Ilość portów: 7
    Włączniki dla każdego portu: TAK

Problemy z Hubami
    Sprawdziłem z wyżej wymieniony rozdzielaczami USB różne urządzenia: tablet, telefony (Android i iPhone), kilka pendrivów, uniwersalny czytnik kart SD różnego rozmiaru, przejściówkę microSD <-> USB i kieszeń dysku HDD 2.5" (bez zewnętrznego zasilania).
    Wszystko działało za wyjątkiem kieszeni na dysk - z jakiegoś powodu dysk nie startuje (nie słuchać obrotów), nawet jak jest sam sam jedne wpięty w hub. Wpięcie go bezpośrednio w ten sam port w którym był hub rozwiązuje problem i dysk działa.
    Czemu tak jest - nie wiem, ale dla mnie to nie problem, od podłączania dysków i tak mam NAS. Chociaż wygląda to tak, jakby hub jakoś ograniczał prąd dla tego dysku i przez to ten nie mógł wystartować.

Podsumowanie
    Mi najbardziej do gustu przypadły te dwa huby które pozwalają na indywidualne wyłączenie każdego z portów USB (a przynajmniej ich zasilania). Korzystam z ich na bieżąco i dzięki nim mam porządek w 'Mój komputer' - niepotrzebne w danej chwili urządzenia USB są podpięte do huba, ale są wyłączone. W ten sposób nie zgubi się żaden pendrive.
    Myślałem jeszcze o wykonaniu "teardown" któregoś z tych hubów, ale żaden nie zdaje się być chętny do rozbiórki. Ani jeden z nich nie ma chociaż jednej śrubki na wierzchu...

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    szymon122
    Poziom 37  
    Ten ostatni w końcu ma 7 czy 10 portów? Jakie są jego wymiary? Zewnętrzne zasilanie to 5 czy 12V?

Fajny artykuł, na Ali jest taka ilość przedmiotów, że czasami jestem nieświadomy jakiś fajnie rzeczy chińczyk wyprodukował :D

Jedyne czego mi brakuje to speed testu, huby często ograniczają znacznie prędkość i nie mówię tu o podziale prędkości na daną ilość portów.
    p.kaczmarek2
    Poziom 23  
    szymon122 napisał:
    Ten ostatni w końcu ma 7 czy 10 portów?

7, dzięki za zwrócenie uwagi, literówka.

szymon122 napisał:
    Jakie są jego wymiary?

165x35x20

szymon122 napisał:

Zewnętrzne zasilanie to 5 czy 12V?

Z tego co wiem to zawsze 5V. One mają takie mniejsze gniazdo jack, tzn. typowy zasilacz 12V DC tam nawet nie wejdzie.

VSS napisał:
    ten hub jest strasznie słaby, porty wyrabiaja sie po kilku użyciach, nie polecam

Masz może jakiś zewnętrzny dysk 2.5" lub kieszeń z takim dyskiem i możesz sprawdzić, czy Ci ten dysk działa jak podłączysz przez ten hub?
    U mnie nie działa (nie startuje, nie zaczyna się obracać talerz - nie słychać poprawnie by pracował).
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  
    Jeśli ktoś szuka z kolei dobrych jakościowo hubów / czynników kart to od siebie mogę polecić markę uGreen. Sam korzystam z ich huba USB 3.0 i czynnika kart (także USB 3.0). Po roku użytkowania (całkiem intensywnego) nic się nie dzieje.
    dariuse
    Poziom 12  
    Mam pytanko, czy są też huby z kabelkiem 5m i więcej ?

Robiłem skaner 3D na kamerkach z gniazdem hdmi i mini USB, 4GB RAM

I gniazdo mini USB w kamerce ma sense pin (5-ty pin) wykrywający podłączenie do ładowarki, do peceta
    i wtedy kamerka przełącza się z trybu video na pendrive + ładowanie.

Niestety po odłączeniu zasilania z gniazda usb, kamerka nie powraca do trybu video i wymaga wciśnięcia 2 gumowych przycisków ręcznie.

Szukałem hubów usb z kablem 5m , ale nie znalazłem.

Mam 2 opcje, rozebrać kamerki i zastosowac arduino do naciskania klawiszy i aktywowania trybu video
    albo je naładować na full, podłączone do usb, wyłączyć zasilanie przez usb, ręcznie włączyć tryb video w każdej kamerce
    pracować i skanować 3D tak długo, aż się zapełni pamięć 4GB
    potem włączyć huby usb, aby kamerki przeszły w tryb pendrive i sekwencyjnie zgrać zdjęcia z każdej na peceta, do obróbki w obraz 3D.

10 kamerek 20 przycisków do obsługi, a jak więcej to bardzo żmudna i nudna robota codziennie czy co godzinę ( chcę skanować ludzi)

Znalazłem kamerki endoskopowe z kabelkiem usb 10m i one działają w trybie live video i tu jest problem, bo jedna karta usb obsługuje 2 kamerki
    10 kamerek to 5 kart i musiałbym się podpiąć do gniazda PCIe, aby przydzielić więcej portów i gniazd usb, bo na płycie głównej brak tylu slotów.

Najwięcej mi się udało podłączyć jednoczesnie 6 kamerek usb i widziałem obrazy jednocześnie

Może jest jakieś rozwiązanie z inteligentnym hubem, który otworzy 10 portów usb z jednego gniazda PCIe

Czy takie można znaleźć na Aliexpressie ?
    krzbor
    Poziom 17  
    Kupiłem na Ali zaawansowany tester napięcie/prąd na USB. Byłem zdziwiony jak wielkie są spadki napięć na zwykłych kabelkach USB. Praktycznie nie nadają się do zasilania czegokolwiek poza pamięciami USB. Mam taki wymagający dysk 2.5" - nie chce poprawnie działać na USB z przodu komputera, a z tyłu mam trudny dostęp. Oczywiście na standardowym przedłużaczu USB podłączonym z tyłu też nie działa. Kupiłem więc przedłużacz USB 1m firmy UGREEN. Kosztował $3.75, czyli tyle co najdroższe z prezentowanych hubów. Testowałem ten przedłużacz przy ładowaniu telefonu - 1A nie robiło na nim wrażenia. Oczywiście dysk działa bezbłędnie z tym przedłużaczem (podpiętym z tyłu komputera). Jedyne kable, które testowałem i miały niezłe wydajności prądowe to te dostarczane z telefonami lub lepszymi powerbankami. Niestety, wszystkie są bardzo krótkie. Mam też ładowarkę bezprzewodową. Działa, ale bardzo długo ładuje komórkę. Na ładowarce jest podany pobór prądu 1A. Podłączyłem tester - 0.5A. Potrzebowałem dłuższy kabel, a więc pomimo posiadania całej kolekcji przewodów mikroUSB (których już nie potrzebuję) musiałem kupić kolejny. Tym razem firmy TOPK $1.99 za 1.5m. Sprzedawca napisał, że przewody są na 2.4A, ale zaznaczył, że dla kabli 1.5m i 2m jest to max. 1.5A. Po podłączeniu przewodu ładowarka pobiera 1A.
    Jeszcze jedna konkluzja - nigdzie tak jak na chińskich portalach cena jest wyznacznikiem jakości.
    VSS
    Poziom 21  
    p.kaczmarek2 napisał:

Masz może jakiś zewnętrzny dysk 2.5" lub kieszeń z takim dyskiem i możesz sprawdzić, czy Ci ten dysk działa jak podłączysz przez ten hub?
    U mnie nie działa (nie startuje, nie zaczyna się obracać talerz - nie słychać poprawnie by pracował).

poszukam go i sprawdzę, dysk 2,5" na usb mam.
    ja go używałem jako rozdzielacza USB do ładowania telefonów, podłączyłem zasilacz 5V5A

Dodano po 2 [minuty]:

krzbor napisał:
    Kupiłem na Ali zaawansowany tester napięcie/prąd na USB. Byłem zdziwiony jak wielkie są spadki napięć na zwykłych kabelkach USB. Praktycznie nie nadają się do zasilania czegokolwiek poza pamięciami USB.

ja podobny problem miałem z przedłużaczami wsadzanymi w router Draytek i modemami USB. modem wsadzony w router działa znakomicie, na 50cm przedłużaczu problemy z logowaniem, niestabilna praca, zrywanie sesji. jak się okazało modem potrzebował tyle prądu, że te cienkie jak włos druciki w przedłużaczy nie dawały rady nawet na 50cm :(
    dariuse
    Poziom 12  
    Sareph napisał:

Dzięki, to znalazłem

https://www.aliexpress.com/item/ORICO-PVU3-7U...PCI-E-USB-3-0-HUB-Controller/32818515702.html

Model Number: ORICO PVU3-7U
    Item: 7 USB3.0 Ports Expansion by PCI-Express Adapter

7 portów USB3.0

ale grzebień jest krótki i nie wiem czy bezpośrednio łączy każde gniazxdo USB z prockiem przez PCIe
    czy też to działa jak moja karta, że ma 4 gniazda USB ale tylko 2 porty komunikują się z prockiem
    a pozostałe 2 funkcjonują jako hub, czyli obsługuje tylko 2 kamery VGA a nie 4.

Jak ktoś testował tę kartę w kraju lub podobną, będę wdzięczny za odpowiedź.

Chciałem kupić hub z Risen, ale też grzebień PCIe jest tylko krótki, a dodatkowe porty USB mają data piny na długim grzebieniu
    noel200
    Poziom 25  
    Witam, mam tego huba 7 portów z wyłącznikami. Używam go cały czas z zasilaczem zewnętrznym. Po pierwsze porty są tandetne. Szybko przestają łączyć. Po drugie te wyłączniki też są marne. Czasami trzeba kilka razy przełączyć, żeby zaczęło kontaktować. Po trzecie. pierwsze cztery porty działają ok, a pozostałe trzy często przestają. Jakby się coś w z nim zawieszało. Rozebrałem go i tam są dwa jakieś kontrolery. Pierwszy obsługuje pierwsze cztery porty, drugi dalsze trzy. Pomaga jedynie odłączenie przewodu od komputera i przewodu z zewnętrznego zasilacza.
    Malus_2016
    Poziom 7  
    Szanowni Państwo :-).
    Moim skromnym zdaniem kupowanie i używanie marnej jakości narzędzi jest marnowaniem swojego czasu.
    Tym bardziej nie rozumiem dlaczego publikowane są takie testy.
    Nie zaniżajmy poziomu elektrody. Szanujmy swój czas i nerwy :-).
    segate
    Poziom 11  
    Witam, a ja mam takiego huba który działa chyba w jakiś magiczny sposób !
    Próbować nie próbowałem bo był zakupiony w celu wmontowania w urządzenie i
    od razu rozebrany - ależ to przemyślana konstrukcja.
    Mój miał czarną obudowę ale coś tak bardzo podobny do tego pierwszego.
    Ciekawe jak na taki pasztet by zareagował protokół USB przy pełnej obsadzie ??

dariuse
    Poziom 12  
    @p.kaczmarek2

Ja natomiast jestem bardzo wdzięczny na ten artykuł i testy, bo rynek usb hubów kryje nadal wiele tajemnic
    a w sklepie czy przez internet nie można niczego sprawdzić.

Kiedyś znalazłem aplikację na Androida, umożliwiającą podłączenie 2 kamer przez huba przed gniazdo micro USB (OTG) w tablecie.

Pojechałem do MediaM, był tablet włączony do sklepowej sieci wifi, pracownik wyraził zgodę na zainstalowanie aplikacji, podłączyłem huba z innej półki, podłączyłem 2 moje kamerki USB VGA i nic, jedna działała, dwie nie działały jednocześnie.

Mieli hub pasywny, czyli bez zewnętrznego zasilania i pewnie gniazdo micro USB OTG w tablecie dawało za mały prąd do zasilania 2 kamerek.

Jak ktoś wskaże takiego przetestowanego huba usb że jest możliwe podłączenie 2 kamerek USB VGA (czy HD/FullHD) do jednego tableta i zobaczę
    2 obrazy w aplikacji jednocześnie to chętnie go kupię, a autora odpowiedzi zarekomenduję jako najlepszego specjalistę na Elektrodzie ;)

Zatem jak najwięcej testów porównawczych, bo Chińczyk zalewa świat milionami produktów, których nigdy nie zdążymy zobaczyć, ani dotknąć, a co mówić o zakupie

Na giełdach można kupić sterty uszkodzonych habów, ze zwrotów w Niemczech, całej Europie i to też jest doskonały test i wiedza, czego nie kupować, a jak juz to zapłacić grosze, bo wadliwy.

Jeszcze raz dziekuję autorowi za cenny test
    bo takie testy podnoszą poziom każdego serwisu internetowego, tak krajowego, jak i zagranicznego
    5+ za test
    noel200
    Poziom 25  
    dariuse napisał:
    Kiedyś znalazłem aplikację na Androida
    dariuse napisał:
    Jak ktoś wskaże takiego przetestowanego huba usb że jest możliwe podłączenie 2 kamerek USB VGA (czy HD/FullHD) do jednego tableta

Jaka to aplikacja?
    dariuse
    Poziom 12  
    Generalnie to
    USB camera

tu jest USB dual camera
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shenyaocn.android.usbdualcamera

Starą aplikację mam zainstalowaną na tablecie manty 10 cali, ale przestał się bootowac kilka lat temu i leżakuje.

Ale to jest inny developer, inny Chińczyk, o ile pamiętam nazwisko.

Sprawdź i daj znać, jak zadziała i z jakimi kamerkami UVC

Ten sam problem mam z kamerkami WiFi IP ( Direct WiFi)
    Też 4 powinny się łączyć z tabletem przez wifi, aplikacja typu hotspot, ale nawet 2 się nie łączą.
    Nie wiem czy moje są ONVIF czy nie (HD od Manty)
    i jak to rozwiązać.
    Vix3r
    Poziom 6  
    Fajne porównanie,ale i tak nie przekonały mnie do ich zakupu.
    E8600
    Poziom 37  
    Tanie urządzenia z USB mają tak lichą jakość samych portów USB, że lepiej ich unikać aby oszczędzić sobie nerwów. Porty szybko się wyrabiają (zbyt miękka blacha) a piny nie są złocone i bardzo szybko pojawiają się problemy.
    Hub USB to raczej dla posiadaczy laptopów. :)
    prosiak_wej
    Poziom 26  
    E8600 napisał:
    Hub USB to raczej dla posiadaczy laptopów.

Niekoniecznie. Mam desktopowego Della 7010 i dla urządzeń mało wymagających użyłem 7-portowego huba Unitek.

Hub przyklejony taśmą dwustronną do jednej z łapek podtrzymującej półki, a do niego podłączone: skaner Epson, drukarka Zebra, drukarka Epson, zasilacz APC, Skaner kodów kreskowych Symbol LS2208, monitor Dell 2410, mysz. Dobre, bo do wyjęcia komputera odłączam sześć kabli mniej, a sam hub spisuje się dobrze, nie wiesza się, a transfer danych z karty SD (w monitorze jest czytnik) przebiega sprawnie. Jedynie konwerter PL2303 z wyświetlaczem VFD mam wpięty bezpośrednio do komputera, bo prądu więcej trzeba. A klawiatura? Bluetooth - odbiornik wbudowany pod frontpanel komputera.

Wcześniej miałem coś "bardziej chińskiego", ale nie było tygodnia, żeby się nie zawiesił. Bez wyjęcia kabla z komputera i ponownego podłączenia wszystkie urządzenia do niego podłączone znikały.
    Rack70
    Poziom 2  
    segate napisał:
    Witam, a ja mam takiego huba który działa chyba w jakiś magiczny sposób !
    Mój miał czarną obudowę ale coś tak bardzo podobny do tego pierwszego.
    Ciekawe jak na taki pasztet by zareagował protokół USB przy pełnej obsadzie ??

Witam, dokładnie takiego zakupiłem na naszym największym krajowym serwisie aukcyjnym za ok. 5zł.
    Oczywiście, to nie działa jak hub. Po rozebraniu okazało się, że to po prostu 4 gniazdka USB połączone równolegle, bez jakiejkolwiek elektroniki. Tak więc przestrzegam przed zakupem tej imitacji huba USB.
    prosiak_wej
    Poziom 26  
    Hub do ładowania czterech urządzeń w czasie czterokrotnie dłuższym :P
    keseszel
    Poziom 26  
    Co do kabelków z mikroUSB. Kabelek od Samsunga na "Ampere" wskazywał prąd poniżej 100mA. Po rozebraniu i dociśnięciu zestyków wskazuje normalne ładowanie. Wydaje mi się, że nędzny prąd jest często zasługą hm..wypalenia, wyżarzenia się miejsca styku kabel zacisk. Rzadko zdarza się lutowanie, nie sprawdzałem. Możliwe, że grubość żył też ma znaczenie, może przetestuję parę padniętych kabelków. Kusi by zrobić "po swojemu"..
    prosiak_wej
    Poziom 26  
    Jeszcze moje 12 groszy do tematu kabelków...
    Korzystam z takich obudów do dysków 2,5" oraz z samych konwerterów z wnętrza do celów roboczych:

Na wielu kablach mini USB dysk nie ma odpowiedniego zasilania, żeby wystartować. Jedyne kable, które nie sprawiają problemów to te, które od zawsze dostaję w komplecie przy zakupie aparatu Canon. Można oczywiście kupić je luzem, ale skoro są na Aliexpress, to wątpliwa może być ich oryginalność. Ja mam kilka sztuk, które dołożył producent do aparatu. Są stosunkowo cienkie, ale miedzi wewnątrz mają wystarczająco, żeby z powodzeniem zasilić dysk 2,5".

pikarel
    Poziom 31  
    Prawie zawsze powodem kłopotów są przewody USB kiepskiej jakości.
    Zauważyłem, że dobrej jakości przewody USB są w "nie dla idiotów", zapakowane w zwykły worek foliowy lub nawet bez opakowania, ale z białym paskiem z kodem paskowym, leżą w pojemnikach na najniższej półce.
    To są zawsze firmowe przewody (wszelkiej maści), z odpowiednią średnicą żył wewnątrz i dobrej jakości złączami.
    artbi881
    Poziom 16  
    Witam, najgorsze to że jak w tytule ,, TANIE'' co już samo za siebie mówi że są okrojone, budżetowe, wartości butelki piwa , idąc za przysłowiem -za co zapłaciłeś to masz, Chińczyk potrafi też robić najwyższej jakości ale bez dodatku słowa tanie. :shii: :twisted: Pozdrawiam
    noel200
    Poziom 25  
    A no właśnie, może ktoś podać przykłady hubów usb dobrej jakości? Sprawdzonych, które mają grube przewody i się nie wieszają? Dzięki
    prosiak_wej
    Poziom 26  
    Mój Unitek Y-2160 jest w cenie ok. 25zł, więc można zaliczyć go do niedrogich, ale nie wykonanych z ryżu. Oczywiście, gdyby do niego podłączyć 7 pendrajwów, to w systemie wystąpią same wykrzykniki. Ale z podłączonymi w większości aktywnymi urządzeniami pracuje bardzo dobrze. Jedyne pasywne urządzenia (zasilane z USB) to mysz Dell (deklarowane 100mA) oraz skaner Symbol (200mA).
    Mark II
    Poziom 20  
    Przewody w tych tanich kabelkach usb wykonane są często z jakiegoś niewiadomego stopu, a nieraz ze stali. Wystarczy przyłożyć magnes.
    Co do sklepu dla "normalnych", rzeczywiście porządne towary czasem lądują najniżej.
    Doświadczyłem tego lata świetlne temu, gdy szukałem porządnych, dobrze ekranowanych kabli scart. Te przyzwoitej jakości i o normalnej cenie leżały oczywiście w koszach na dole półki.
    bekirsalman
    Poziom 3  
    Für den ordnungsgemäßen Betrieb muss eine externe Spannung angelegt werden
    dariuse
    Poziom 12  
    ok, masz rację, ale wtedy gdy usb hub jest aktywny,
    czyli ma gniazdo dla podłączenia zasilania.

A jak pasywny to właśnie bez zewnętrznego zasilania i takiego używałem przez rok z tabletem,
    którego zamieniłem w "Androidowego laptopa"
    podłączając:
    1. pełnowymiarową klawiaturę PC z wtykiem usb
    2. modem 3G przez usb
    3. myszkę PC przez usb

i zasilanie było pobierane z tabletu z gniazda micro usb w trybie OTG

a tablet 10 cali był zamontowany pionowo, w uchwycie samochodowym, połączonym ze stopką od stacjonarego monitora PC

i się dało i przez rok nie uszkodziłem sobie wzroku, bo tablet stał pionowo, na wysokości oczu, w odległości ponad 1 metr.