Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo FH12 (model 2002) - Nieprawidłowa praca automatycznej skrzyni biegów geart

30 Kwi 2019 23:12 345 2
 • Poziom 9  
  Witam,
  Posiadam w aucie skrzynię geartronic (VT2514GT). W ostatnim czasie była przeprowadzana naprawa. Wymiana łożysk, synchronizatorów, wymiana całego sprzęgła wraz z wysprzęglikiem.
  Samochód czasem ma problem z wyborem biegów. Największe problemy są z 1 i 4 biegiem. Czasem po wrzuceniu na pozycję (Automat) nie chce ruszyć i zgrzyta. Czasem jednak rusza normalnie. Zwykle lepiej pracuje na pustym aucie niż załadowanym.
  Były sprawdzane jeszcze raz synchronizatory na 1/4 biegu ale są ok. Problem wygląda jakby pochodził ze układu sterowania geartronic (tej puszki nad skrzynią).
  Kalibracja przechodzi bez najmniejszych problemów jednak nic nie zmienia w pracy skrzyni. Jedyne błędy jakie wskazuje auto:
  mid 130 psid 1 fmi 5
  mid 130 psid 2 fmi 5
  Na innych biegach raczej skrzynia ładnie pracuje. Zgrzyty na 1/4 też nie zawsze się pojawiają. Czasem bywa, że nie ma w ogóle problemu.
 • Poziom 16  
  MID 130 PSID 1
  Parametr:
  Szybki zawór wyzwalający (zawór PWM).
  Wadliwe działanie:
  FMI 5 Przerwa lub zwarcie do zasilania w obwodzie cylindra sprzęgła.

  MID 130 PSID 2 Zawór PWM, Wolne zaangażowanie
  FMI 5 Przerwa lub zwarcie do zasilania w obwodzie cylindra sprzęgła.
 • Poziom 9  
  Błędy udało się zlikwidować poprzez rozebranie wyczyszczenie w sterowniku Geartronic zawory. Po kalibracji było już dobrze. Niestety auto po 3-4 dniach tak jakby zapominało kalibracje... Błędów brak a objawy wróciły z problemem wrzucenia 1 / 4 biegu.