Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Uszkodzony wskazówkowy mA TME-2

01 Maj 2019 11:00 186 7
  • Poziom 13  
    Witam. Mam uszkodzony miliamperomierz TME-2 polski z 1966 roku. posiada zakresy 7,5; 15; 30 mA/działkę. Uszkodzenie jest tego typu że płynie przez niego prąd ale wskazówka się nie wychyla.
    Sprawdziłem go w następujący sposób: z akumulatora 12V podłączyłem żarówkę (jakąś nie dużą samochodową) przez 100% sprawny amperomierz cyfrowy, miernik pokazał prąd 1,7A. Następnie w szereg dodałem miernik wskazówkowy który jest uszkodzony żarówka zaświeciła słabiej, popłynął prąd 1,2A na zakresie 30, 0,98A na zakresie 15 i 0,57 na zakresie 7,5 (wskazanie na cyfrowym). Moje pytanie jest takie: Co się popsuło i jak to naprawić? Jeżeli po potrzebne są jeszcze jakieś informacje to proszę pytać.
    Pod wskazówka nie widoczne jest na zdjęciu oznaczenie: "Napięcieprobierczeizolacjimiernika,np.2kV"
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 19  
    Jak puściłeś przez niego prąd 1,2A to przekroczyłeś zakres 40 razy na zakresie 30mA, na niższych zakresach jeszcze więcej.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 13  
    Udało mi się dostać tylko do cewek połączonych z wejściami miernika, dwa przewody od tych cewek wchodzą do części miernika której nie mogę otworzyć.
  • Moderator HydePark/Samochody
    Jacek212 napisał:
    Udało mi się dostać tylko do cewek połączonych z wejściami miernika

To są precyzyjne rezystory drutowe.
    Jacek212 napisał:
    dwa przewody od tych cewek wchodzą do części miernika której nie mogę otworzyć.

Odłącz jeden z tych przewodów i zmierz omomierzem rezystancję między przewodami.
  • Poziom 13  
    Odłączyłem i jest przerwa. Czyli trzeba przyjąć że ustrój jest uszkodzony?
  • Poziom 13  
    Widzisz arturavs jak mnie zmotywowałeś :D . Poszukałem magicznych śrubek których wcześniej nie widziałem chociaż się na nie patrzyłem i udało mi się rozkręcić. Zajrzałem do środka a tam był urwany drut od rezystora, który naprawiłem i miernik działa teraz bez zarzutu. I pewnie to uszkodzenie ochroniło miernik przed skutkami przekroczonego wielokrotnie maksymalnego prądu o którym napisał burur. Dziękuję za pomoc, dorzucam zdjęcia które zrobiłem.