Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drugi przycisk START-STOP

01 Maj 2019 22:25 240 6
  • Poziom 1  
    Witam usiłuje dodać do urządzenia w jak najprostszy i najtańszy sposób drugi włącznik maszyny START -STOP . Kupiłem taki sam drugi z przełącznikiem NO i NC. Ładnie doprowadziłem kabelki do "stanowiska dowodzenia" ( by załączać wszystkie części maszyny jednocześnie) i już myślałem że się udało, bo START działał , ale STOP niestety już nie (nie mogłem też wyłączyć maszyny tym przyciskiem). Tutaj pierwotny schemat ja drugi przycisk wpiąłem do tych samych wejść .
    Drugi przycisk START-STOP
    Moje pytanie czy uda się to w taki prosty sposób zrobić ?? Czy muszę zastosować przekaźnik bądź przekaźnik i sterownik ?
  • Poziom 33  
    STOP musisz dac szeregowo z oryginalem.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    "Start" równolegle z przyciskiem S3, "Stop" - szeregowo w obwodzie przycisku S4 - o czym wspomniał kol. beatom.
    Czy urządzenie posiada tzw. wyłącznik awaryjny (przycisk ryglowany- "grzybek")? Jeśli nie, należy taki zastosować.
  • Poziom 20  
    Pomijając rozwiązania techniczne, które już masz - zabezpiecz się przed możliwością załączenia urządzenia podczas remontu/przeglądu/konserwacji itp. Będziesz miał sterowanie z dwóch miejsc, a to może źle się skończyć. Jakaś krańcówka, cokolwiek. U mnie w zakładzie po podobnej nieprzemyślanej przeróbce klient mało co nie stracił nóg. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, wygoda i funkcjonalność dużo, dużo dalej.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    beam_beer napisał:
    zabezpiecz się przed możliwością załączenia urządzenia podczas remontu/przeglądu/konserwacji itp

Nie pisz bzdur, bo zabezpieczenie przed uruchomieniem to przerwa w obwodzie (np. wyjęcie wkładek bezpiecznikowych) lub zabezpieczenie wyłacznika głównego np. kłódką (wył. główny powinien mieć możliwość zabezzpieczenia na okoliczność prac serwisowych). Wszystko zależy od urządzenia, co nie zmienia faktu, że podczas remontu mechanicznego napięcie musi zostać wyłączone w taki sposób, żeby konserwator/mechanik nie miał możliwości uruchomienia urządzenia.
    beam_beer napisał:
    Będziesz miał sterowanie z dwóch miejsc, a to może źle się skończyć. Jakaś krańcówka, cokolwiek. U mnie w zakładzie po podobnej nieprzemyślanej przeróbce klient mało co nie stracił nóg. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, wygoda i funkcjonalność dużo, dużo dalej.

Dlatego właśnie przycisk "wyłącz" musi być w kilku miejscach! Przykład?- tokarka, gdzie operator musi mieć przycisk wyłącz w zasięgu ręki. Polecam Rozporządzenie w sprawie dostosowania maszyn i urządzeń do minimalnych wymagań.
    Każda przeróbka MUSI zostać odnotowana na schemacie i zaakceptowana przez kompetentną osobę. Gdy mowa o prywacie, w większości przypadków inwestor zamawia rzemieślnika najtańszego (którego podstawowym "miernikiem" jest wskaźnik neonowy), który nie ma pojęcia o normach i przepisach, a potem lament że "usterka" miała finał na łokciu lub nadgarstku - urwanym...

STOP amatorom i miłośnikom wiedzy ogólnej!
  • Poziom 20  
    Nie piszę bzdur, widziałem już troszkę hałajstwa w wykonaniu elektryków. Mamy prasę sterowaną dwoma przyciskami w taki sposób, że musisz mieć zajęte dwie ręce żeby jej użyć. Co zrobił mój poprzednik? jeden przycisk zwarł. Krańcówek na klapach brak. Grupa bezpieczeństwa niby w rozdzielni jest, ale de facto działa z niej jakieś 20 procent. Kilka miesięcy doprowadzałem wszystko do ładu. Krańcówki? A po co to komu. Castell lock? A ominąć. Ten konkretny mój przykład omijał wszelkie zabezpieczenia.
    Jak powinno być, a jaka jest rzeczywistość, to niestety dwa oddzielne światy, chociaż od tych paru lat zarówno w sprzęcie, jak i we łbach jest poprawa.

Ostatnie zdanie jak najbardziej popieram, ale to nie do mnie.
  • Moderator Elektrotechnika
    grzechupdg napisał:
    w jak najprostszy i najtańszy sposób drugi włącznik maszyny START -STOP .

Dwie sprawy to .
    Według schematu to przycisk zał i wył dają sygnał do sterownika . Czyli to są przyciski technologiczne. Czy nie można w sterowniku wydzielić nowych obwodów w sterowniku do sterowania tymi dodatkowymi przyciskami. Rozwiązało by to podstawowy problem przycisku zał. Nie wolno ci załączać więcej niż jednym przyciskiem zał bez kontroli stanowiska załączania. Prościej ujmując to na stanowisku głównym musi być przełącznik wyboru stanowiska załączania urządzenia.
    beam_beer napisał:
    Nie piszę bzdur, widziałem już troszkę hałajstwa w wykonaniu elektryków. Mamy prasę sterowaną dwoma przyciskami w taki sposób, że musisz mieć zajęte dwie ręce żeby jej użyć. Co zrobił mój poprzednik? jeden przycisk zwarł. Krańcówek na klapach brak.

Kolego nie myl bezmyślności z prawidłowym działaniem. Nie podawaj przykładu niechlujstwa z dziedziny BHP jako wzoru do przestrogi. Przeczytaj co to jest Walidacja.