Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmniejszenie/zwiększenie przekroju przewodu

Vesp123 02 May 2019 09:54 2070 5
 • #1
  Vesp123
  Level 7  
  Cześć wszystkim,

  mam 2 pytania raczej z tych podstawowych:
  1. Powiedzmy, że mamy długi przewód 1.5mm^2, który jest dobrany prawidłowo, lecz jest mocno obciążony (czyt. według tabeli obciążeń nie powinniśmy stosować przewodu 1mm^2 na tym odcinku). Czy jeżeli na krótkim odcinku instalacji zastosowalibyśmy przewód 1mm^2 to byłaby to zbrodnia godna potępienia, ponieważ ten odcinek mógłby się po kilku latach przepalić, czy raczej te obciążenie rozeszłoby się po instalacji i przewód mógłby funkcjonować przez długi czas.
  Pytam, bo spotkałem się z taką sytuacją i zastanawiam się jak się ma teoria do praktyki.

  2. Dlaczego w datasheetach urz. elektr. zalecane jest stosowanie przewodu PE o przekroju 10mm^2, mimo zasilania przewodem 1.5mm^2?
  Czy właśnie częściowo odpowiadam sobie na moje pierwsze pytanie, czyli: dokładając do przewodu fazowego 1.5mm^2(prąd zwarciowy płynie przez fazę i PE) przewód PE 10mm^2 wpływamy na zwiększenie obciążalności przewodu 1.5mm^2?
 • #2
  bumble
  User under supervision
  1 jeśli chodzi o instalacje 230V nie można stosować przekroju poniżej 1.5mm. Nie powinno się zmniejszać przekroju a jeśli już zabezpieczenie musi być dobrane do tego przekroju. Jeśli przewód jest obciążony max to należy zwiększyć przekrój jeśli jest to długi odcinek ze względu na spadki napięcia.
  2 takie są normy. Przewód PE w kablu zasilającym jest taki sam jęk żyły fazowe i neutralny ale osobny nie może być mniejszy niż 10mm.
 • Helpful post
  #3
  kindlar
  Level 41  
  Obwód ochronny może zamknąć się przez ciało człowieka - porażenie. Aby zadziałać odpowiednio szybko i odłączyć zasilanie potrzebna jest minimalna rezystancja obwodu ochronnego.
 • #4
  koscik
  Level 14  
  Witam
  1. Przewód/kabel dobiera się dla konkretnej mocy odbiornika zgodnie z zaleceniami normy PN-EN 60364-5-523 uwzględniając wszystkie współczynniki korekcyjne oraz sposób ułożenia kabla/przewodu.
  Tak naprawdę zabezpieczenie ww kabla/przewodu ma chronić obwód (kabel/przewód) przed skutkami przeciążenia lub zwarcia oraz powinno zapewniać ochronę p porażeniową przy jednoczesnym zachowanym dopuszczalnym spadku napięcia na końcu obwodu przy maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu.
  Reasumując:
  Poprawnie dobrany i zamontowany kabel/przewód oraz dobezpieczenie nie ma prawa ulec uszkodzeniu w zakładanych warunkach pracy.
  2. Być może DTR'ka w twoim przypadku opisuje przekroje połączeń wyrównawczych.
  Czasami jest tak że DTR'ki są jedynie spolszczone i odnoszą się do przepisów i norm z innych krajów gdzie niektóre rozwiązania są realizowane w inny sposób.

  Trochę mało danych udostępniasz, a w kwestii doboru kabli sugerował bym nie robić tego samodzielnie jeśli nie masz o tym pojęcia.
 • Helpful post
  #5
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Vesp123 wrote:
  Czy jeżeli na krótkim odcinku instalacji zastosowalibyśmy przewód 1mm^2 to byłaby to zbrodnia godna potępienia, ponieważ ten odcinek mógłby się po kilku latach przepalić, czy raczej te obciążenie rozeszłoby się po instalacji i przewód mógłby funkcjonować przez długi czas.

  Wytrzymałość łańcucha jest taka, jaką wytrzymałość ma najsłabsze jego ogniwo. Nie należy o tym zapominać przy układaniu przewodów.
  Dlatego też, w miejscu zmiany przekroju przewodów (zmniejszeniu przekroju), należałoby stosować odpowiednio zmniejszone zabezpieczenie.
  Tak samo dobierając przewód ze względu na dopuszczalną długotrwałą obciążalność, bierzemy pod uwagę tabelę, w której przewidziano warunki ułożenia odcinka mającego najgorsze warunki odprowadzania ciepła.
 • #6
  Vesp123
  Level 7  
  Dodanie zabezpieczenia do tego krótkiego odcinka w przypadku, gdy przewód 1.5mm^2 działa pod dużym obciążeniem jest dobrym pomysłem - dziękuję za udzielone odpowiedzi.