Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zwiększenie mocy przyłączeniowej

02 Maj 2019 11:34 312 12
  • Poziom 3  
    Witam,
    Dla nowo budowanego domu chcę zwiększyć moc przyłączeniową ze względu na ogrzewanie elektryczne które chcę zastosować (zamierzam również dodać instalację PV). W tej chwili mam przydział 17kW (układ trójfazowy, zabezpieczenie przedlicznikowe 32A, dostawca energii PGE). Wystąpiłem z wnioskiem o dodatkowe 13 kW (może trochę przesadziłem? teraz uważam że wystarczyło by pewnie 6-7 więcej). Po miesiącu otrzymałem do podpisania umowę i warunki przyłączenia wraz ze wstępną wyceną. Zawiera ona to co można znaleźć w Taryfie czyli ilość kW przemnożoną przez kwotę ok. 70pln/kW.
    Jednak w jednym z paragrafów umowy jest informacja, że ostateczne wyliczenie opłaty za przyłączenie nastąpi po wykonaniu robót o których mowa w innym paragrafie przy zastosowaniu opłat zgodnych z taryfą.

Z kolei w punkcie 5 warunków przyłączenia określono zakres niezbędnych zmian w sieci związanych z przyłączeniem. Wymieniono tam;
    - przebudowa sieci elektroenergetycznej NN tj. linii napowietrznej niskiego napięcia,
    - dobudowa pola w rozdzielnicy NN
    - wymiana transformatora i dostosowanie stacji transformatorowej 15/0,4 kV do większej mocy.

I tu właściwe pytanie. Czy koszty tych robót również obciążają mnie? Bo to już brzmi groźnie (zwłaszcza ta przebudowa sieci i wymiana transformatora).

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Nie. Trafo i infrastruktura sieci ciebie nie obchodzi.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedź. Co może oznaczać fakt że w umowie nie określono
    ceny końcowej a jest w niej zapis mówiący o końcowej kalkulacji? Co mi ewentualnie "grozi".
  • Poziom 21  
    Zamieść skan tych warunków z zamazanymi danymi.

Jedyne koszta jakie będziesz musiał prawdopodobnie ponieść to 70,00 PLN * 13 kW mocy = 910,00 PLN plus ewentualnie dopasowwanie przekroju WLZ do nowego przydziału mocy.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    JarekJaz napisał:
    Chodzi głównie o zapisy punktów 5 i 15.

P. 5 dotyczy wykonawcy przyłącza. Ciebie dotyczy p. 6.
    Co do p. 15. Nie wiem co kryje się w podpunkcie 5.1 ale może zaistnieć sytuacja, że przebudowa będzie związana z podwieszeniem oddzielnego toru a przy uzgodnieniach może okazać się, że odległość od stacji trafo będzie większa niż 200m a wtedy dojdzie opłata za każdy 1m powyżej 200m. Ale jest to gdybanie. Nie znam szczegółów owej przebudowy.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za informacje. Mam już kontakt do osoby która przygotowała warunki i będę próbował coś więcej ustalić.
  • Poziom 3  
    Może komuś się przyda. Wyjaśniłem z osobą która przygotowała warunki. Koszty związane z siecią są po stronie PGE. Moje koszty to opłata za każdy kilowat więcej i ewentualnie za przyłącze ponad 200 m. U mnie akurat nie będzie dodatku za przyłącze.
  • Poziom 12  
    Ja mam pytanie z innej beczki. Jak wygląda zasilanie, bo w warunkach piszę że obecnie masz YAKXS 4x120 mm2, czy to zasila pół ulicy? Przecież 120 mm2 to może i 200 A pociągnąć więc w jakim celu chcą to przebudować
  • Poziom 3  
    Taki mocny to ja już nie jestem. Ale mam roboczą teorię. Okolica zaczyna się pomału zabudowywać więc może myślą o przyszłości?
  • Specjalista elektryk
    maziar1000 napisał:
    Ja mam pytanie z innej beczki. Jak wygląda zasilanie, bo w warunkach piszę że obecnie masz YAKXS 4x120 mm2, czy to zasila pół ulicy? Przecież 120 mm2 to może i 200 A pociągnąć więc w jakim celu chcą to przebudować
    To dotyczy sieci i zasilania złącz kablowych umieszczonych na odcinku tej sieci, co nie wpływa na zasilanie z niej poszczególnych Odbiorców.
  • Moderator - Elektryka
    maziar1000 napisał:
    JarekJaz napisał:
    Okolica zaczyna się pomału zabudowywać więc może myślą o przyszłości?
    Dokładnie tak jest!
    Jakiś czas temu brałem udział w takim przedsięwzięciu. Niektórzy dziwili się - dlaczego zakopujecie kabel 240mm² do zasilania dwóch małych domków letniskowych?
    Kilka lat później okolica tak się rozbudowała, że potrzebna była linia SN i nowa trafostacja. Ale sieć nN była już przygotowana.
  • Poziom 3  
    W moim przypadku okazało się że zakład nie musi ciągnąć dodatkowej nowej linii dla mnie a moja opłata to tylko za "nowe" kilowaty. Zresztą zgodnie z taryfą. Bardzo pomocny okazał się pan z PGE który przygotował warunki. W kilku mailach wyjaśnił mi moje wątpliwości. Generalnie infrastruktura to koszty PGE.
    Edytowałem[T.M.]