Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka jakość słuchawkowa ? - Pytanie o jakość z wejścia słuchawkowego w moim wzma

Yaku 02 May 2019 19:18 276 6
    Yaku
    Level 9  
    Podczas zakupu słuchawek sprzedawca poradził sprawdzić na schemacie mojego wzmacniacza jak coś jest podłączone. Ponoć nierzadko zdarza się, że jakość z gniazda słuchawkowego jest o niebo gorsza, niż ta z kolumn. Wiecie o czym mówił?

Jak to jest w przypadku FineArts V3 ?
    Manual : Link
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Yaku wrote:
    sprzedawca poradził sprawdzić na schemacie mojego wzmacniacza jak coś jest podłączone

Sprzedawca niech przestanie Audio-voodoo uprawiać i bzdur nie opowiada. Różnica w dźwięku oczywiście będzie ze względu na różnice konstrukcyjne między kolumną, a słuchawkami.
    Jedyne co może być "przed" gniazdem słuchawkowym to tłumik, który po za ograniczeniem mocy dla słuchawek nie wprowadza żadnych modyfikacji.
    marioer
    Level 26  
    Sprzedawca może mieć rację, gdyż w większości współczesnych konstrukcji sygnał dla słuchawek jest przetwarzany w osobnym układzie wzmacniacza słuchawkowego . Kiedyś-dawno temu- faktycznie był to ten sam sygnał co na wyjściu głośnikowym,ale odpowiednio "stłumiony-dopasowany" dla słuchawek.
    Yaku
    Level 9  
    To mogło być to
    Jesteście w stanie sprawdzić np. po powyższych schematach, jak jest w przypadku tego wzmacniacza ?

Ma dobre gniazdo czy musiałbym kupić dodatkowy wzmacniacz słuchawkowy? (np za 200 zł : FX-Audio DAC-X3)

Sprzęt: komputer z AIM SC 808 ( impedancja 33Ohm), powyższy wzmacniacz FineArts V3, kable estradowe
    Słuchawki : Audio-Technica ATH-ADG1X lub AD900x ( impedancja 48 Ohm)
    PZ IX
    Level 34  
    Finearts V3 posiada wejście słuchawkowe dołączone bezpośrednio do wyjść wzmacniacza mocy (o dziwo) jeszcze przed stykami przekaźnika - rezystory R585 i R586 (330R/2W).
    marioer wrote:
    w większości współczesnych konstrukcji sygnał dla słuchawek jest przetwarzany w osobnym układzie wzmacniacza słuchawkowego

Czy w większości to nie wiem, natomiast tez słyszałem o takich wzmacniaczach i uważam, że to jest przerost formy nad treścią, jeżeli oczywiście jest skąd wziąć pełnopasmowe stereo w danym urządzeniu - czyli osobny układ ma sens np. w sprzętach kina domowego, w których stereo ma wycięte niskie tony (bo idą na subwoofer).
    Skoro słuchawki w tym V3 są podpięte do wzmacniacza mocy to od strony elektroniki wzmacniacza nie odczujesz spadku jakości względem dźwięku z kolumn, więc wzmacniacz słuchawkowy nie ma sensu (chyba, że wyższej półki niż ten Grundig, ale poza samodzielnym wykonaniem to się za bardzo nie opłaca).
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Yaku wrote:
    komputer z AIM SC 808

+
    Yaku wrote:
    kable estradowe
    +
    Yaku wrote:
    wzmacniacz FineArts V3

To nieporozumienie. Patrząc na parametry tej karty ( trochę pewnie naciągnięte, ale i tak bardzo dobre), to na tym wzmacniaczu tej jakości nie usłyszysz.
    Yaku wrote:
    impedancja 33Ohm

Yaku wrote:
    impedancja 48 Ohm)

Jesteśmy w Polsce, w/g wszystkich norm jednostką impedancji/oporu elektrycznego jest Om.
    Recenzja tej karty: https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-karty-dzwiekowej-aim-sc808/
    daje do myślenia.
    PZ IX wrote:
    więc wzmacniacz słuchawkowy nie ma sensu

Ma, i to jak najbardziej. Chociażby po to, aby pozbyć się ułomności
    Yaku wrote:
    FineArts V3
    .
    PZ IX
    Level 34  
    arturavs wrote:
    PZ IX napisał:
    więc wzmacniacz słuchawkowy nie ma sensu

Ma, i to jak najbardziej. Chociażby po to, aby pozbyć się ułomności
    Yaku napisał:
    FineArts V3
    .

O ile użytkownik ma takie słuchawki, żeby to usłyszeć, a domniemuję, iż to musi być dość wysoka półka. Zresztą V3 może być tak dobry, że różnica może być maksymalnie wręcz bardzo subtelna porównując z dobrym wzmacniaczem dedykowanym do słuchawek.

Osobiście ja na swoim poziomie sprzętowym (Yamaha HP-2) mam frajdę ze słuchania wzmacniaczy mocy. :)

Wspomnę też przy okazji, że dobre słuchawki są wdzięcznym narzędziem do porównywania sprzętów, gdzie kolumny czasem wręcz utrudniają wykrycie różnic.