Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini napęd bramy przesuwnej 12V na pilota

02 Maj 2019 23:18 219 2
  • Poziom 15  
    Cześć Załoga,
    Chciałbym zmajstrować dla mojego syna na urodziny coś w rodzaju mini bramy przesuwnej na pilota, czyli powiedzmy prosta zabawka z odwzorowaniem prawdziwej dużej bramy z kogutem optycznym.

Brama dł. 20-25cm, wys. 7-9 cm

Mam pomysł jak to zrobić, gdzieś tam na allegro skompletowałem elementy:

- Zestaw kół zębatych z profilami zębatymi
    - Silniczek elektryczny 12V
    - dioda led żółta + rezystory do podpięcia pod 12V
    - Regulator obrotów silniczka

No i tutaj po pierwsze nie wiem jaki silniczek zastosować do tego celu, na pewno musi być coś wolnoobrotowego tyle, że przy napięciu 12V chyba trzeba koniecznie dołożyć regulator obniżający napięcie tak aby brama chodziła z normalną prędkością, kolejną rzeczą są kierunki - piszą
    Zmiana kierunku obrotów silnika następuje po zmianie polaryzacji zasilania. Prędkość obrotową silnika należy ustalić napięciem zasilania, lub regulatorem obrotów silnika szczotkowego.
    Kolejna rzecz to krańcówki - jak zrobić aby brama dojeżdżała do pewnego momentu i się zatrzymywała ?

Sterowanie pilotem to już prosty temat który przerabiałem, pilot 2 kanałowy np elmes u2hs podaje napięcię nazwijmy to otwierające i zamykające.
    Pomóżcie być może ktoś się bawił z czymś podobnym.
    Proszę również o namiary na jakiś sprawdzony i bogaty sklep modelarski z elektroniką.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Robotyka
    Dużo prościej zbudować odpowiednią przekładnię redukującą prędkość, a silnik niech pracuje normalnie. Dobierając stosunek kół napędzających i odbierających, można bardzo mocno spowolnić (lub przyśpieszyć - zależy od przełożeń) prędkość obrotową wału napędowego.

Silniki szczotkowe nie lubią być dławione, ich sprawność bardzo spada i mocno się grzeją.

Pozycje krańcowe, załatwia się wyłącznikami krańcowymi. Mogą być mikro przełączniki SMD - migowe. Wyłączni taki po prostu odcina dany kierunek ruchu po aktywacji, a nie wyłącza drugiego.
  • Poziom 38  
    Mozesz zastosować silnik dc z przekładnią
    /mam/ i linkę.
    Konstrukcja jak napęd skali w radiu.
    Krancówki na kontaktronach.
    Jakaś stary sterownik od garażówki/ mogę poszukać/.