Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewód antenowy gubi sygnał.

szycha 12 Sep 2005 13:50 2593 10
    szycha
    Level 17  
    Witam. Mam taki problem. Mam 2 anteny, na każdej z nich "twina". Odbieram Astre i HB. Po bezpośrednim podłaczeniu tunera do anteny z Astrą mam sygnał ok 60-61 (viva niemiecka), a gdy podłacze obie anteny przez DisecQ`a, to sygnał naleje do ok 43-45 (vivaq niemiecka). DisecQ znajduje sie ok 15 metrów od konwertera i ok 5 metrów od tunera.
    Nie mogęzastosować"zeza", ponieważ mój blok z jednej strony zasłania ASTRE, a z drugiej strony HB.

Czym to może być spowodowane?

<<<SZYCHA>>>
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    grzegorz 5
    Level 11  
    Witam! Niedawno podłączałem zeza i czytając na ten temat znalazłem informację ,że diseq powinien być stosunkowo blisko od konwerterów około50 cm.Może tutaj tkwi problem.
    Pozdrawiam.
    samja
    Level 19  
    1. Masz spadek sygnału tylko na Astrze czy na Hotbirdzie też?
    2. Jeśli tylko na Astrze, to czy próbowałeś zamienić kable antenowe miejscami (tam gdzie Astra to Hotbird i odwrotnie).
    Jeśli dajmy na to sygnał drastycznie spada na jednej lub obu satelitach przy włączonym jednym tunerze to może wskazywać na uszkodzenie jednego wejścia lub całego DiseqC-a (lub świadczy o jego jakości).
    Następna sprawa: masz twiny, czyli masz dwa tunery czy tak? Jeśli tak jest, to czy spadek sygnału następuje niezależnie czy podłączysz drugi tuner czy nie? Jeśli dopiero wtedy gdy podłączony jest ten drugi, to może świadczyć o tym że diseqc (diseqc-i) nie nadają się do współpracy z twinami (zbyt mała separacja między wejściami). Co do tego w którym miejscu powinien znajdować się diseqc: nie ma to większego znaczenia. Ludzie mają często dziwniejsze instalacje niż twoja. Czasem stosuje się diseqc-i wewnętrzne i jest konieczne prowadzenie osobnych kabli od konwertera nieraz grubo pow. 10m + kabel do tunera. Jeśli cały sprzęt jest sprawny i zastosowano dobre kable to wszystko musi działać niezależnie gdzie zamontujesz przełącznik. Podaj więcej danych.
    Pozdrawiam.
    szycha
    Level 17  
    Tak mam 2 tunery. PIoneer i Protek. Na HB nie zauważyłem znaczącego spadku jakości sygnału (DisecQ ok 2-2,5 m od konwertera), natomiast na Astrze gubi ok 15-20 %. (DisecQ ok 12 metrów od konwertera). KAbli nie moge zamienić, ponieważ przechodzą przez 3 pomieszczenia.
    POdejrzewam, że gdybyś zobaczył moją instalacje, to byś się za głowe złapał :D, co prawda wszystko chodzi jak należy, ale podczas deszczu, prawie wszystkie kanały nadawane na Astrze znikają.
    romanw51
    Level 18  
    Witaj.
    1.jakiej wielkości są twoje czasze/zalecane 80cm/
    2.jaki masz poziom sygnału mierząc tuż przy czaszy-wnioskuje że słaby skoro spadek o 15-20% powoduje wycięcie większości kanałow
    3.każdy DiseqC tłumi i tutaj należy spodziewać spadku sygnału.
    Napisz jakiego typu masz diseqC.

pozdrawiam
    samja
    Level 19  
    Aha, czyli jeśli dobrze rozumuję to masz kable od czaszy z Astry przeciągnięte w pobliże czaszy z Hotbirda i stąd do tunerów? I sygnał "zdycha" na obydwu? A masz tak od zawsze czy w ostatnim czasie? Jeszcze kilka myśli mi przyszło do głowy: czy nie ruszyła się czasza, jaka duża ta czasza? Mała lub źle ustawiona czasza + konwerter twin (twin ma zdecydowanie gorsze parametry niż pojedyńczy tej samej firmy-sprawdzone w praktyce) + długie kable + diseqc (jako gwóźdź do trumny) = drastyczny spadek sygnału . Te 60% jakości to trochę mało jak na Astrę. Przed chwilką sprawdziłem, Viva faktycznie trochę słabiej "idzie", ale u mnie: "zez" na 90-siątce-80% sygnału na Fergusonie. Przy czaszy 60cm i pojedyńczym konwerterze sygnał nie spada na żadnym transponderze pon. 70% (też sprawdzone) Jeszcze jedna możliwość jeśli kiedyś to grało dobrze: czy przypadkiem do konwertera nie dostała się woda, czasami pęka plastik na feedzie i konwerter stopniowo "siada" ?
    szycha
    Level 17  
    Astra 60 cm, HB 90 cm, nigdy mi nie przeszkadzało, że jakość jest troszeczke słabsza, aż do pierwszej ulewy, HB sobie poradził, ale Astra całkiem wysiadła.
    Tak, przewody z Astry schodzą się w okolice HB, tam są DisecQ`i i wszystko jest jeszcze rozprowadzone.
    DisecQ`i UNNISAT`a.
    samja
    Level 19  
    No taaak, więc sprawdź czy jest dobrze ustawiona, jeśli tak to zalecałbym wymianę przynajmniej na 70cm. Ewentualnie jeśli masz utrudniony dostęp lub brak miejsca, możesz spróbować tego:
    http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=47&id=192
    ale za efekty nie ręczę, z twojego opisu wynika że słaby zaszumiony sygnał masz już na samej czaszy.
    Pozdrawiam.
    romanw51
    Level 18  
    Wymień czaszę na 80 lub 90,dobrze ustaw i temat będzie załatwiony.
    samja
    Level 19  
    Quote:
    Wymień czaszę na 80 lub 90,dobrze ustaw i temat będzie załatwiony.

I wszystko w temacie.