Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tester obciążeniowy zasilaczy ATX?

1900xxx 03 May 2019 14:59 1617 11
Testo
    1900xxx
    Level 3  
    Witam

Postanowiłem zająć się projektem, testera obciążeniowego zasilaczy ATX, posiadam taki tester/miernik:

w sumie pokazuje on tylko napięcia jakie są na poszczególnych liniach zasilacza, więc nawet zasilacz na którym komputer się nie uruchomi albo jest niestabilny,
    może pokazać jakieś napięcia i często dość odpowiednie.

Ale żeby stwierdzić czy zasilacz jest w pełni sprawny przydało by się obciążenie, i tu mam pomysł.
    Czy jak by do nóżek w tym testerze/mierniku przylutować w odpowiednich miejscach kabelki zakończone włącznikiem
    i żarówką [12V 55W H7] obciążenie linii 12V, do linii 5V i 3,3V zastosować również odpowiednie żarówki,

Czy takie obciążenie dało by radę przetestować zasilacz?

źródło: http://odsrodka.pl/tester-zasilaczy-atx
  • Testo
    User removed account
    Level 1  
  • Testo
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Nie żarówki a rezystory o odpowiednich rezystancjach i mocach
    1900xxx
    Level 3  
    @Koderr To piszesz że takie rozwiązanie ogarnie temat ?
    Przylutowanie kabelków, podłączenie odbiorników a tester/miernik dalej będzie działał i wskazywał napięcia, ale już pod obciążeniem.

Dodam że sprawdzałem co pokazuje ten tester/miernik ze wskazaniami mierzonymi multimetrem i się w miarę dobrze pokrywają, więc powinno być OKi.

@HD-VIDEO Nad żarówkami z włącznikami bym miał większą kontrole, włącznik "pstryk" żarówka świeci i wiem że obciążenie 55W, drugi przełącznik "pstryk" żarówka świeci i wiem że mamy 110W itd.
    Wiadomo nie będę montował 20 żarówek, myślę że po 2 szt na linie CPU-4pin, EPS-8pin, PCIE-8pin i po 1szt ATX-24pin, MOLEX, SATA myślę w zupełności wystarczy, żeby dokładniej sprawdzić czy zasilacz daje radę.
    Żarówki H7 (~3-4zł) są dość tanie więc nie będą to duże koszty.

Rezystorami to pewno będzie trzeba obciążyć linie 5V i 3,3V, bo ciężko znaleźć żarówki o większych mocach pod takie napięcia.

Czy takie rezystory (25W) będą odpowiednie do obciążenia linii 5V i 3,3V ?
    Grzegorz740
    Level 36  
    HD-VIDEO wrote:
    Nie żarówki a rezystory o odpowiednich rezystancjach i mocach

Moim zdaniem na żarówkach też to będzie wykonalne. Jedynie co to osłonić Żarówki aby nie świeciły po oczach.

Co do rezystorów to może i dobre rozwiązanie ale kosztowne. No chyba ,że się posiada odpowiednią ilość gotówki to można zainwestować w odpowiednie rezystory.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Z żarówkami mi chodzi że, jest inna rezystancja żarówki gdy jest zimna/gorąca i przy dużej mocy żarówek może być kłopot z włączeniem takiego zasilacza.

Zamiast rezystorów można zrobić aktywne obciążenie na tranzystorach z możliwością regulacji obciążenia skokowej bądź płynnej
    User removed account
    Level 1  
    1900xxx
    Level 3  
    Koderr wrote:
    ...Sugerowałem abyś wygooglował sztuczne obciążenie, domyślam się, że się nie chciało, w przeciwnym wypadku nie zadawałbyś powyższego pytania.

@Koderr Szukałem nawet wcześniej, zanim założyłem temat, ale jakość nie widzi mi się łączenie kilkunastu rezystorów ceramicznych z wielkim radiatorem do odprowadzenia z nich ciepła i dodatkowo nie mieć za specjalnie kontroli nad procesem obciążenia zasilacza.

Na żarówki wpadłem właśnie tu na forum, w jednych z dość starych tematów.

Przed każdą żarówką oraz każdym rezystorem wstawił bym włącznik i miał kontrolę jaką ilość obciążenia uruchamiam, jak znajdę chwilę to jutro zrobię schemat poglądowy tego co planuję wykonać.

EDIT

Rezystory [10 W / 10 Ohm], znalazłem na aliexpress za 10szt niecałe 8-9zł

Taki "dynks" ogarnie temat obciążenia zasilacza na wszystkich liniach ?

Całość kosztów nawet z kupieniem testera to niecałe 100zł
    User removed account
    Level 1  
    1900xxx
    Level 3  
    Koderr wrote:
    ... Czy żarówki się nie nagrzewają? Halogeny... te dopiero potrafią temperaturę "złapać" ...

Grzeją się, ale z żarówek nie trzeba specjalnie odprowadzać ciepła, ewentualnie założę jakiś wentylatorek, który przy okazji też będzie robił za obciążenie linii 12V, niewielkie ale zawsze.

Koderr wrote:
    ... (i jeszcze po oczach dają)....

Patrzeć się na niem nie będę, a na pewno zrobię jakieś na w pół otwarte osłonki, więc to nie stanowi żadnego problemu.

Koderr wrote:
    ... A Ty mówisz o problemach z odprowadzeniem ciepła z rezystorów?...

Rezystory o większych mocach trzeba chłodzić dość dużymi radiatorami, a małe radiatory do tych 10W jakieś znajdę więc dadzą radę.

Jak to mówią wyjdzie w praniu :)
    Zamówię kilka rzeczy na alliexpress zobaczymy za około miesiąc/dwa co z tego wyjdzie.
    Grzegorz740
    Level 36  
    HD-VIDEO wrote:
    Z żarówkami mi chodzi że, jest inna rezystancja żarówki gdy jest zimna/gorąca i przy dużej mocy żarówek może być kłopot z włączeniem takiego zasilacza.

Zamiast rezystorów można zrobić aktywne obciążenie na tranzystorach z możliwością regulacji obciążenia skokowej bądź płynnej

Co do różnej rezystancji żarówki to się zgadzam ,ze jest ona różna gdy żarówka jest zimna i gdy jest gorąca. Zawsze można poczekać aż się rozgrzeje i dokonać pomiaru.

Co do zastąpienia rezystorów aktywnym obciążeniem na tranzystorach z możliwością regulacji to jest to też dobry pomysł.
    dt1
    Admin of Computers group
    Tak sobie patrzę na ten temat i...

OK, obciążenie zasilacza, które można w miarę sensownie regulować, jest jak najbardziej wskazane, jeśli chcemy testować zasilacz. W biednej wersji można to na kupie żarówek zrobić, jeśli nie zależy nam na precyzyjnym doborze wartości obciążenia oraz na jego stabilności w czasie badania, a jedynie na "jakimś obciążeniu". Warto pamiętać o obciążeniu wszystkich krytycznych linii. Oczywiście znacznie lepiej byłoby skorzystać z MOSFETów przeznaczonych do pracy DC (Linear MOSFET) i puszczać to obciążenie na odpowiednio dobrane rezystory dużej mocy, z zadbaniem o odpowiednie chłodzenie całości - przy dorobieniu układu sterowania można zrealizować całkiem fajnie działające obciążenie.

Ale co jeśli chodzi o pomiary? Bo precyzję pomiaru na tym testerze należałoby bardzo dokładnie sprawdzić, ale z drugiej strony to po co to sprawdzać, skoro właściwie pomiar woltomierzem tak obciążonego zasilacza daje i tak niewiele informacji o jego stanie? Na woltomierzu uzyskamy pomiar uśredniony albo może wartość maksymalną dla takiego przebiegu - cokolwiek to nie będzie, nie będzie nadawało się do oceny sprawności zasilacza.

Oczywiście - podłączając żarówkę i mierząc woltomierzem napięcie możemy wychwycić jakieś grubsze nieprawidłowości, ale takie badanie nie powinno być nazywane wcale testem zasilacza.