Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minutnik kuchenny z kitu zegarka DIY C51

Sam Sung 03 Maj 2019 15:09 1896 4
  • Minutnik kuchenny z kitu zegarka DIY C51
    Postanowiłem wykorzystać tani kit "DIY C51 4 Bits Electronic Clock" - opisany już dokładnie tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3494198.html - do czegoś bardziej pożytecznego. Napisałem więc alternatywny program, który robi z tego układu minutnik kuchenny. Można nastawić czas od 00:00 do 99:59 (minuty:sekundy).
    Przy montażu kitu podłożyłem dystans pod wyświetlacz i piszczek, żeby nadawało się to do montażu w obudowie (normalnie są one poniżej poziomu innych elementów). Zamiast dołączonych przycisków zastosowałem inne, wyższe. Całość zmontowałem w obudowie "For DIY Plastic Electronics Project Box Enclosure Case 3.34L x 1.96W x 0.83H".
    Zasilanie z zasilacza 6V/500mA (ze starego telefonu).
    Koszty - ok. 10 zł (bez zasilacza).
    A działa toto tak:

Program jest w asemblerze i zajmuje niecałą 1/4 pamięci flash (447 B). Gdyby zastosować piszczek bez generatora, to możnaby jeszcze jakieś melodyjki odgrywać :)
    Minutnik kuchenny z kitu zegarka DIY C51 Minutnik kuchenny z kitu zegarka DIY C51

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    szymoniasty79
    Poziom 6  
    Czy ten minutnik jest już całkowicie pozbawiony funkcji zegara?
    Sam Sung
    Poziom 31  
    Zgadza się - jest to "tylko" minutnik.
    Zegarek, który trzeba ręcznie nastawiać i który nie ma nawet podtrzymania bateryjnego, uznałem za nieprzydatny.
    Za to taki samodzielny minutnik uważam za praktyczniejszy niż timer w smartfonie - wg kryterium: jak najszybsze uruchomienie odmierzania czasu tłustymi łapami w kuchni mając zablokowany smartfon w kieszeni :)
    gemiel
    Poziom 21  
    Większość kuchenek ma wbudowane zegary z timerami. Natomiast pudło wielkości radyjka w dodatku zasilane z sieci nie jest zbyt praktyczne. Do takiej konstrukcji powinien być szczelny frontpanel z klawiszami membranowymi. Już lepiej dotykać ubrudzonymi palcami ekran telefonu.
    yogi009
    Poziom 42  
    gemiel napisał:
    Większość kuchenek ma wbudowane zegary z timerami. Natomiast pudło wielkości radyjka w dodatku zasilane z sieci nie jest zbyt praktyczne. Do takiej konstrukcji powinien być szczelny frontpanel z klawiszami membranowymi. Już lepiej dotykać ubrudzonymi palcami ekran telefonu.

E tam... szukaj tej kuchenki. Mnie się ten zegarek podoba, w dodatku wykorzystuje hardware za kilka złotych. Obudowę i sterowanie każdy może sobie zrobić wg własnego uznania.