Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza Quick TS1100/TS1200/TS2200/TS2300 którą warto kupić?

paluszasty 03 May 2019 15:40 2829 14
    paluszasty
    Level 25  
    Witam kolegów.

Przymierzam się do zakupu drugiej stacji lutowniczej (nie HOT-AIR). Zakupy dokonam w przeciągu 4 miesiąc. Obecnie (od jakiś 15 lat) mam Solomon SL-10 i nie mogę na nią narzekać, ale cóż przydała by się druga stacja lutownicza.

Lutuje zarówno elementy przewlekane (ale co raz rzadziej, głównie to złącza, duże elektrolity) jak SMD -SOIC, MSOP, QFP (z rasterem od 0.5mm), prawdopodobnie QFN tez się pojawi, rezystory/kondensatory od 0603 (sporadycznie 0402), czasem duże tantale w obudowie D/E.

Zobaczyłem że pojawiły się 3 nowe stacje Quick:
    TS1100
    TS1200
    TS2200
    TS2300

Najbardziej (ze względu na cenę zarówno stacji jak i materiałów eksploatacyjnych) pasuje mi Quick TS1100. Na pewno moc 90W będzie sporym postępem w stosunku do SL-10. Zachęcają do zakupy tanie groty.

Z drugiej strony TS1200 ma jeszcze większą moc 120W, i groty z grzałką, jak w bardzo dobrych stacjach (Weller, JBC itd). Niestety tutaj cena grotów (70-90zł) trochę zniechęca. Pytanie czy warto zainwestować?

TS2200/TS2300 jakoś nie przekonują mnie, możliwość ustalenia temperatury poniżej 200degC nie jest mi do niczego potrzebna.

Osobnym problemem jest dokupienie stacji HotAir ale tutaj sledze ten wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3530627.html
    Najbardziej przemawia do mnie QUICK TR1300, ale cena 3500zł jest dośc wysoka, TR1100 widzi mi się trochę zabawką. Chyba jednak dobra opcja jest wciąż QUICK 861D
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    JBC / CD-2BE Kit Weidinger Edition - kupiłem w cenie około 1600 zł brutto, co jest ceną porównywalną z TS1200.
    W Biall-u podają pobór mocy dla TS1100 i TS1200 co nie jest równoznaczne z mocą elementu grzejnego.
    TS1100 - wg. Biall to moc pobierana 70W a TS1200 120W.
    Co ciekawsze na stronie podają, że moc elementu grzejnego w TS1100 to 90 W, w pliku z danymi 70W, chyba nie ogarniają co sprzedają.
    Zasadniczo w TS1100 bym nie wchodził, bo konstrukcja grotu to element nakładany na grzałkę - stąd niska cena, z drugiej strony groty z integrowane z grzałką są lepsze bo szybciej osiągają zadaną temperaturę i są dokładniejsze w kwestii stabilizacji.

Jak nie chcesz przepłacą to kup coś na grotach T12 - mam chińską podróbę Hakko i daje radę, używam tylko grotu typu ścięta szpatułka i od kilku lat działa bez problemu.
    Jak potrzebuję dużego pola powierzchni to przykładam cały grot, jak lutuję coś precyzyjnego to używam ostrej części.
    Podróba Hakko daje radę, choć JBC / CD-2BE szybciej się nagrzewa, ale i jedną stacją i drugą stacją się dobrze mi lutuje a różnica w cenie 5x.
    Groty ze zintegrowaną grzałką są droższe, ale wystarczają na dłużej.
    paluszasty
    Level 25  
    Faktycznie cena JBC zachęca.
    Nawet w TME ceny nie zabijają (to chyba analogiczna stacja, ciężko mi znaleźc różnice z tą co proponujesz, kolba ta sama), co prawda rozumiem ze nie ma grotów w zestawie:
    https://www.tme.eu/pl/details/jbc-cd-2bqe/stacje-lutownicze/jbc-tools/cd-2bqe/
    Ale ceny grotów JBC są tez porównywalne z tymi grotami Quick.
    Bedę o tym myślał.

A co do bałaganu w dokumentacji tych stacji to fakt.
    Ze stacjami Hot-Air jest jeszcze gorzej Quick TR1100 i TR1300 mają wg dokumentacji przepływ 1.5-7 i 1-100 m3/h. Co daje maksymalnie 117 i 1117 l/min..... Chyba tutaj kupie jednak sprawdzonego Quick 861D mimo ze nowy design zachęca.
  • Helpful post
    rubens
    Nie patrz na ceny w TME, kupujemy dużo w TME ale zasadniczo część niektórych towarów spokojnie można kupić gdzie indziej nawet o 30-60% taniej!!
    W TME jest golas -sama stacja bez grotów!
    https://www.weidinger.eu/pl/shop/soldering_eq...ldering_device/jbc_tools_compact_line/wl34708
    Ta jest tańsza i ma dwa groty w komplecie.
    Jak będziesz ewentualnie zainteresowany zakupem to pisz do polskiego przedstawiciela weidinger.eu - dostałem od niego tańszą ofertę niż ta ze strony.
    Pisałem też do innych przedstawicieli w Polsce JBC ale w cenie brutto z weidinger.eu dostałem oferty netto od innych.
    robokop
    rubens wrote:
    kup coś na grotach T12 - mam chińską podróbę Hakko i daje radę,
    Fajne, śliczne, lekkie i poręczne. Wada, dyskwalifikująca dalsze zachwyty - bardzo mała masa grotu, przy większych elementach szybciutko stygnie i mimo że sterownik "dokłada do pieca" praca nie jest specjalnie komfortowa.
    paluszasty
    Level 25  
    Kolego rubens dziękuje za podpowiedź. Faktycznie jeśli za tą stację zapłacę mniej niż 1900zł (bo taka jest mniej więcej cena brutto bez negocjacji) w zestawie z 2 grotami to chyba nie ma co kombinowac z quick-ami itp i trzeba ją zakupić i Weidinger-a.
    Rozumiem że kolega jest zadowolony z tej stacji?
    Jak się sprawdza przy lutowaniu większych elementów?
  • Helpful post
    rubens
    robokop wrote:
    rubens wrote:
    kup coś na grotach T12 - mam chińską podróbę Hakko i daje radę,
    Fajne, śliczne, lekkie i poręczne. Wada, dyskwalifikująca dalsze zachwyty - bardzo mała masa grotu, przy większych elementach szybciutko stygnie i mimo że sterownik "dokłada do pieca" praca nie jest specjalnie komfortowa.

A tu Cie zdziwię - moja podróba to GM951, mam Hakko ( oryginał ) FM202 + rozlutownica FM2024 + kilka innych chińczyków + wspomniane JCB i się z Tobą nie zgodzę.

Pomiędzy GM951 a Hakko nie widzę specjalnie jakieś dużej różnicy na niekorzyść GM951 - oczywiście przy używaniu tego samego grotu ( są kompatybilne), ba nawet JCB wcale nie jest takie WOW - oczywiście jest szybkie, ma tryby uśpienia itp. ale np. zgrubienie na końcu grota w JCB czasami bywa irytujące.
    Groty T12 są bardziej smukłe.
    Nie mam problemu z lutowaniem praktycznie niczego przy użyciu GM951 - kwestia użycia odpowiedniego grotu.
    Oczywiście mówimy o typowej elektronice a nie lutowaniu rynien lub przewodów 10mm2.
    Tak jak pisałem - mam kilkanaście grotów T12 ( Hakko i podróby) i na co dzień używam podróby - ścięta szpatułka.
    Jest na tyle uniwersalna, że nie pamiętam kiedy zmieniałem na inny.
    Przez kilka godzin dziennie używam GM951 + FM2024, JCB jest w pomieszczeniu obok i nie czuję konieczności zmiany GM na JCB między pomieszczeniami.

Jak lutujesz dużo sterowników samochodowych z dużymi polami masy, czy grube przewody samochodowe to do takich zastosowań faktycznie stacja na T12 się nie koniecznie sprawdzi - w takiej sytuacji JCB również.

Do takich zastosowań mam starą Made in Poland grzałkową 150W.

Dodano po 18 [godziny] 35 [minuty]:

Jeszcze jedno zdanie o JBC, wg różnych opinii jest to stacja uważana za jedną z lepszych na rynku.
    Jestem osobą która jest w stanie dobrze lutować różnymi stacjami ( w pracy mam Xytronic-a i Aoyue) pracowałem Wellerami, Xytronicami, Quick-ami, Wepami, Solomonami, Ewikami, Hakko itp.

Zasadniczo podstawą dobrego lutowania jest dobór odpowiedniego grotu i mocy stacji do lutowanych elementów, bez tego nawet najlepsza stacja polegnie.

Każdą z tych stacji wykonywałem powierzone mi zadania, oczywiście niektórymi szło lepiej, innymi ciężej.

Patrząc na "profesjonalne" serwisy np. na youtube większość używa JBC, jeżdżąc po fabrykach w Polsce które mają rodowód np. Niemiecki widziałem że używane są Wellery, lub Ersy ( wspieranie własnej gospodarki na każdym kroku).

Jeśli chodzi o stosunek jakość / cena to GM951 bezapelacyjnie wygrywa, w cenie około 250 zł ( tyle kiedyś dałem).

Jeśli nie chcesz dużo wydawać na stacje to produkty Quick powinny się sprawdzić - miałem w ręku Quick 202D i bardzo fajnie się nią lutowało ( lutowałem głównie SMD, więc nie wiem jak sprawdza sie z większymi elementami).

Co do JBC - to jak z marzeniami- chciałem mieć i kupiłem, na plus :
    -szybkie nagrzewanie około 10s od włączenia do 350st
    -różne tryby uśpienia - oszczędność grotów
    -trwałe groty
    -możliwość konfiguracji wielu parametrów
    -solidna i stabilna obudowa
    -rączka nie nagrzewa się
    -na pewno części zamienne będą dostępne wiele lat

Minusy:
    -cena
    -dosyć drogie groty ale długowieczne
    -zgrubienie na grocie - czasami przeszkadza

Zasadniczo czy kupiłbym jeszcze raz- nie wiem, spełniłem swoje marzenie, uważam, że jest dobrą stacją lutowniczą ale czy wartą aż tyle........
    Tak jak pisałem - w jednym pomieszczeniu mam GM951 i Hakko w drugim JBC, bez problemu lutuję i jedną i drugą stacją i nie "jaram się" że tylko JBC lub Hakko a reszta to szrot.

Gdybym miał budżet do 1000 zł to kupiłbym Quicka, do 2000 pln JBC, do 500 zł, coś na grotach T12.
    Są jeszcze stacje Pace, Goot ( też mi chodziła po głowie), Oki i parę innych, jednak nie miałem okazji pracować z nimi.
  • Helpful post
    RafalB

Level 28  
    W mojej opinii nowa seria Quick Txxxx to żart cenowy, chcieli być jak JBC ale jedyne co im wyszło to wysoka cena :)
    Szczególnie lutownice kolbowe to badziewie, cena niższa o kilka stów w stosunku do JBC a jakość dno. Choćby rączka i kabel pseudo silikonowy, moc dostarczana do grota też leży i mocno odstaje od JBC.
    Podstawa pod rączkę również nie do końca dopracowana.
    Przy tej cenie i konkurencji ten produkt plasuje się jedynie w formie żartu, a szkoda bo mógł by być ciekawą alternatywą dla metcal czy jbc.

HotAir trochę lepiej ale również bez szału, nadal 3 pamięci profili, jest LCD, jest ładny lcd i obudowa ale to wszystko a za to wszystko 3500 zł
    Pawełmatrix
    Level 12  
    Hej,
    Jest jakaś szansa kupienia JBC CD-2BQWDF Weidinger Edition taniej?
    Ok odezwę się do polskiego przedstawiciela, zobaczymy :)
    arcady11
    Level 18  
    Z ręką na sercu polecam lutownice JBC model DDE-2C. Oferta z firmy Weidinger jest atrakcyjna oraz sam support Pana Karola na wysokim poziomie technicznym.
    Jacek28
    Level 19  
    Orientujecie się czym różni się stacja CD-2BQF od CD-2BQWDF czyli Weidinger Edition ? Kogo polecacie jako sprawdzonego dostawcę JBC ?
    arcady11
    Level 18  
    Polecam firmę Weidinger, kontakt z Panem Karolem. Szczegóły mogę podać na priv.
    Jacek28
    Level 19  
    Grzegorz z Weidinger również służy pomocą i atrakcyjną ofertą, ale nie przekreślałbym też krajowych sprzedawców. Ja bardzo sobie chwalę kontakt i ofertę od Marka www.elewant.pl.
    Niestety nie znam autoryzowanego, solidnego i przyzwoitego cenowo sprzedawcy Quicka - może kogoś polecicie ? Interesuje mnie głównie HotAir 861DW.
    arcady11
    Level 18  
    Polecam kontakt z Panem Krystianem, sprawdzony dostawca stacji lepszych TR1300(A) ale droższych Quick. Na serwisie mamy 3 stacje i jestem mega zadowolony a testowałem JBC oraz Weller.

https://ejama.pl/stacje-lutownicze/1701-quick...nicza-hot-air-1kw-120l-min-5907478920340.html

Cybernode Polska/Ejama.pl
    Dystrybutor Milwaukee, Wiha
    Krystian Suchta
    Dział sprzedaży hurtowej
    tel.kom. 570115135
    sklep(malpa)ejama.pl
    biuro+hurt@cnd.pl
    Jacek28
    Level 19  
    Wedlug Ciebie w czym lepszy jest QUICK ? Ja mam odmienne zdanie i wyżej stawiam JBC za szybkość, solidność wykonania, wygodę pracy oraz dostępność i trwałość grotów.