Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pompa do studni głębinowej trójfazowa - podłączenie do agregatu prądotwórczego

03 Maj 2019 17:49 537 9
  • Poziom 7  
    Witam szanownych kolegów,
    Jestem w trakcie instalacji pompy do studni głębinowej. Pompa zasilana jest silnikiem trójfazowym, do podłączenia mam cztery przewody: trzy fazowe + czwarty - żółto zielony. Pompa ma pracować z agregatem prądotwórczym. W agregacie mam możliwość podłączenia uziemienia tak jak zaznaczyłem na zdjęciu.
    Pytanie: czwarty przewód (z założenia uziemienie) powinienem podłączyć pod 'N' w agregacie, czy pod 'PE' i wtedy uziemić agregat dodatkowym palikiem?

Pompa do studni głębinowej trójfazowa - podłączenie do agregatu prądotwórczego

Pozdrawiam i życzę miłej reszty weekendu :)
    Piotr
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zacząć można od sprawdzenia, czy zacisk dodatkowego uziemienia agregatu, jest tylko zaciskiem metalowej obudowy, czy też ma połączenie z zaciskiem N w gniazdach.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Z założenia pompa zasilana jest 3 faza i na każdy przewód, czwarty PE (choć nie zawsze), neutralny jest nie wykorzystywany a w agregacie łączy się z PE w punkcie wspólnym uzwojeń prądnicy. Podłącz L1, L2, L3 i PE we wtyku, agregat uziem szpilką. Tak będzie poprawnie.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    woytas73 napisał:
    czasem (choć nie koniecznie) jest czwarty PE

Może kolega podać typ pompy głębinowej w II klasie ochronności bez przewodu ochronnego?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W latach ubiegłych nie przewidywano wyprowadzenia 4 przewodu z korpusu pompy głębinowej gdyż najlepszym uziemieniem była woda w filtrze pompy głębinowej. Jak uzwojenie silnika dostało przebicia na korpus to nastąpiło szybkie odłączenie napięcia zasilania poprzez znajdującą się w studni wodą w stalowym filtrze. Pierwsze pompy które do nas nadeszły z czwartym przewodem to były pompy głębinowe produkcji Czechosłowackiej. Nawet silniki amerykańskie z zabudowanymi na nich pompami włoskimi nie posiadały wyprowadzonego 4 kabla. Z pompami czeskimi mieliśmy kłopot, gdyż pracowały na odwodnieniu Zakładów Sodowych w Inowrocławiu nawet tylko kilka godzin i padały, a induktor wykazywał przebicia do korpusu. Z gumowej fabrycznej mufki był wyprowadzony przewód ochronny i po tym przewodzie dostawała się płynna soda. Naprawa polegała na wycinaniu mufki i wykonaniu nowego złącza przy silniku.
  • Poziom 7  
    Zdjąłem panel w agregacie - przewody fazowe, PE i N wychodzą z prądnicy (nic nie jest zmostkowane za nią w obwodzie). Dodatkowo PE wypuszczony jest do wpięcia jak na zdjęciu w pierwszym poście.
    Jeśli chodzi o pompę, model podam jutro, w instrukcji wymagają uziemienia - stąd cała dyskusja :)

Wczoraj pierwszy test zrobiłem łącząc czwarty przewód pod 'N' we wtyczce do agregatu - zadziałało, ale chciałby być pewnym podłączenia, tak żeby nie zrobić nikomu krzywdy.
    Jutro kupię palik i zrobię uziemienie, myślicie, że metrowy wgłąb ziemi przy małej wilgotności będzie wystarczająco dobry?

Pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Kol. kierbedz4 nie gniewaj się, ale zadałem pytanie kol. woytas73
    Znam zasadę działania zabezpieczenia CU3 oraz np. MP204 co świadczy o tym, że zagadnienie pomp głębinowych nie jest mi obce.
    Nie mniej jednak dziękuję za przypomnienie.
    Do autora-> Jakiej mocy jest ta pompa (prąd znamionowy odczytany z tabliczki?), jaką moc posiada agregat? AVR mierzy jedną czy trzy fazy? Jaka jest głębokość zabudowania pompy? 8-)
  • Poziom 35  
    Zawsze cenię sobie wypowiedź kolegi. Jednakże można tu jeszcze zapytać z jakiego materiału jest wykonany sam filtr pompy głębinowej oraz nadfiltrówki. Jeżeli jest to stal to można przyspawując niewielki odcinek bednarki miedzianą linką połączyć filtr z zaciskiem ochronnym na panelu rozdzielni co zapewni doskonały uziom.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za pomoc - temat rozwiązany.