Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pompa się zapowietrza- hydrofor

Pierdziata 05 May 2019 09:32 1626 13
 • #1
  Pierdziata
  Level 6  
  Witam.
  Mam problem z pompą hydroforu podczas pracy za każdym razem się zapowietrza. Wcześniej działało wszystko jak należy ale juz w zimę zaczęła coraz częściej się zapowietrzac i wody można wziąć tylko szklankę bo znowu się włącza pompa. Proszę o podpowiedź co z tym fantem zrobić.
 • #2
  Anonymous
  Level 1  
 • #3
  Pierdziata
  Level 6  
  Hydrofor jest wiekowy z 1973r pompa również. Do tej pory chodziło jak należy dodam również że nią było żadnego wentylator na sobocie powietrza, zamontowałem taki wentyl obok manometra robiłem powietrza no i było elegancko przez jeden dzień. A teraz się zrobiło tak że jak mam nabite powietrze to pompa nie chce wcale nabijać wody a bez powietrza w hydro nabija tylko za każdym razem muszę zalewać rurę ssaca.
 • #4
  Anonymous
  Level 1  
 • #5
  Pierdziata
  Level 6  
  Pompa się zapowietrza- hydrofor Pompa się zapowietrza- hydrofor

  Dodano po 2 [minuty]:

  Zalalem rurę od studni woda ponad godzinę temu i woda ma cały czas taki sam poziom więc wydaje mi się że odcinek między studnia a pompa jest szczelny bo według mnie jeżeli byłaby nieszczelność to woda powinna schodzić ale może się mylę.
 • #6
  Anonymous
  Level 1  
 • #7
  woytas73
  Level 22  
  Pomijając nieczytelność postu autora (ojczyzna-polszczyzna) ten typ zbiornika pracuje bez membrany, czyli uszczelniamy górę, zrzucamy wode, zbiornik ma być pusty bez ciśnienia, dopiero wtedy uruchamiamy pompę, poduszka ma się sama zrobić. Nie dobijamy już powietrza!
 • #8
  Anonymous
  Level 1  
 • #9
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Pierdziata wrote:
  Ale przyjmijmy że skoro połączenie między studnia a pompa jest szczelne to jakim cudem pompa ma zasysac te powietrze ze studni. Dodam jeszcze że woda w studni jest.

  Cuda tylko w Erze. Albo poziom wody w studni opadł i pompa zasysa z niej powietrze, albo rozszczelnił się odcinek rurowy. Sprawdzanie, że woda się utrzymuje nie jest poważne. Tak można sprawdzać tylko wyrwę, a nie nieszczelność. Tu wszystko może być, uszczelka przy zaworze zwrotnym, połączenia rur... wszystko co łączy pompę ze studnią! Każdy element, każdy odcinek rury.
 • #10
  Adam-T
  Level 41  
  woytas73 wrote:
  zbiornik ma być pusty bez ciśnienia, dopiero wtedy uruchamiamy pompę, poduszka ma się sama zrobić

  Tutaj muszę się z kolegą nie zgodzić. To będzie zdecydowanie za mała "poduszka" i pompa będzie się często załączać. Załóżmy, że wyłącznik ciśnieniowy załącza pompę gdy ciśnienie spadnie poniżej 2 barów wtedy przy pustym zbiorniku pompujemy powietrze do ok 1 do 1,5 bara i taka poduszka powietrzna zapewnia prawidłową pracę hydroforu.
 • Helpful post
  #12
  Adam-T
  Level 41  
  woytas73 wrote:
  przy pustym zbiorniku dobijesz 1,5 bara to wypchniesz wodę z instalacji

  Przy zamkniętych zaworach odpływowych? Napompować do tych 1,5 bara potem włączyć pompę i niech dobije do tych np 4 barów (czyli aż wyłącznik ciśnieniowy ją wyłączy) i uwierz mi, że będzie to prawidłowo działać. Przerabiałem to nie dalej jak 2 dni temu.


  PS Poprawiłem literowkę.
 • Helpful post
  #13
  Anonymous
  Level 1  
 • #14
  Pierdziata
  Level 6  
  Witam ponownie.
  Spuściłem cała wodę z hydroforu, dobiłem 1 bar powietrza, włączyłem pompę i teraz jest wszystko tak jak być powinno. Dziękuję wszystkim za rady i za pomoc.