Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik z opóźnionym wyłączaniem

05 Maj 2019 10:27 774 41
  • Poziom 9  
    Witam.
    Rodzice dziennie wychodząc z działki wyłączają bezpieczniki (oprócz lodówki).
    Minusem tego jest to, że wychodzą z domku po ciemku, a mają już parę lat ....
    Czy można włożyć jakiś bezpiecznik, który ma opóźnienie wyłączania zasilania by był czas na opuszczenie pomieszczeń?
    Bezpieczniki to eski.
  • Poziom 30  
    Bezpieczników nie ma. Ale są przekaźniki czasowe jeżeli jest miejsce na szynie dobre podłączenie i efekt taki jak chciałeś.
  • Poziom 9  
    Justyniunia napisał:
    Może jakaś lampa z automatem schodowym.

Drewniany domek dlatego chcą wyłączać zasilanie na bezpiecznikach.

Jarzabek666 napisał:
    Bezpieczników nie ma. Ale są przekaźniki czasowe jeżeli jest miejsce na szynie dobre podłączenie i efekt taki jak chciałeś.

Czyli można by było światło podpiąć pod zasilanie na którym jest lodówka i dołożyć przekaźnik z opóźnieniem, który reaguje na wyłączenie pozostałego zasilania na bezpiecznikach.
    Dobrze rozumiem?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Raczej nie pod lodówkę osobny bezpiecznik reszta bez zmian.

I nie wyzwalaj zboczem opadającym niesie to niebezpieczne konsekwencje. Dlatego pisałem o osobnej esce niech ona służy do załączania wyłączania.
  • Poziom 9  
    Ok. Dzięki za podpowiedzi.
  • Poziom 22  
    Np f&f PCA 512, ale obciążenie max 10A, rozbudowa o przycisk i ewentualnie stycznik.
    Lub oprawa oświetleniowa awaryjna.
    Albo wydzielony obwód pod oprawę z czujnikiem ruchu i minimalnym zabezpieczeniem.
    Jeżeli zabezpieczenia prawidłowo dobrane to nie ma obaw żeby zostawiać obwody załączone. Co innego gdy jest sztukateria. Wtedy latarka :)
  • Moderator
    100mek napisał:
    Justyniunia napisał:
    Może jakaś lampa z automatem schodowym.

Jeżeli w grę wchodzi bezpieczeństwo pożarowe (tak zrozumiałem słowa "drewniany domek") to lepszym zabezpieczeniem jest RCD 300 mA na wejściu, obejmujący całą instalację, również gniazdko lodówki. Oraz kontrola stanu instalacji raz na pięć lat, dokonana przez prawdziwego elektryka.
    Cała reszta to próba wycierania sobie rzyci lewą ręką przez prawe ramię.
  • Admin Elektroenergetyka
    Nie bardzo rozumiem jaki jest sens wyłączać i tak wyłączoną instalacje, pozostawiając jednocześnie pracujące urządzenie - czyli potencjalne źródło pożaru.
    Nonsens.
    Poco na działce pracująca non stop lodówka? To nie mieszkanie czy dom, gdzie trzyma się zapasy.
  • Poziom 9  
    woytas73 napisał:
    Np f&f PCA 512, ale obciążenie max 10A

A nie działa on jak światło na klatce schodowej? Po załączeniu świeci np 5 minut i gaśnie? Tak zrozumiałem opis tego urządzenia.
    Mi chodzi o takie coś. Przekaźnik włączony gdy jest podane napięcie na niego. Po odłączeniu napięcia zaczyna odliczanie i się rozłącza. Czyli dopóki włącznik na ścianie jest włączony to świeci cały czas, gdy go wyłączymy to po zadanym czasie światło gaśnie

Edit
    Może to być przekaźnik czasowy PO-415?
  • Poziom 39  
    100mek napisał:
    Czy można włożyć jakiś bezpiecznik, który ma opóźnienie wyłączania zasilania
    Nie kombinować tylko kupić latarkę za 5-10zł.
  • Moderator
    CYRUS2 napisał:
    100mek napisał:
    Czy można włożyć jakiś bezpiecznik, który ma opóźnienie wyłączania zasilania
    Nie kombinować tylko kupić latarkę za 5-10zł.

To by było zbyt proste. Teraz bez mikrokontrolera to nawet zwyczajnej procy nie zrobisz.
  • Poziom 13  
    Łukasz-O napisał:
    Poco na działce pracująca non stop lodówka? To nie mieszkanie czy dom, gdzie trzyma się zapasy.

Taki kaprys mają, zabronisz? :)

Latarkę trzeba pamiętać, żeby zabrać, co w podeszłym wieku różnie funkcjonuje. Dlatego potrzeba rozwiązania automatycznego.

Może łatwiej pociągnąć zasilanie do lapmy z czujnikiem ruchu, która będzie przy wyjściu? Albo nawet poszukać jakiejś na 12V i dać akumulator.
  • Poziom 9  
    Łukasz-O napisał:
    Nie bardzo rozumiem jaki jest sens wyłączać i tak wyłączoną instalacje, pozostawiając jednocześnie pracujące urządzenie - czyli potencjalne źródło pożaru.
    Nonsens.

Jak masz pecha to pewnie masz rację, ale statystycznie jak 10 rzeczy może się zapalić, a 9 wyłączysz .... sam sobie odpowiedz.
    Rodzice na działce są dziennie od rana do wieczora, więc uwierz, że lodówka może się przydać.

A tak w zasadzie to pytałem jak zrobić instalację aby działała w odpowiedni sposób, a nie czy lodówka w życiu jest potrzebna.

Dodano po 12 [minuty]:

milka0 napisał:
    Łukasz-O napisał:

Taki kaprys mają, zabronisz? :)

Może łatwiej pociągnąć zasilanie do lapmy z czujnikiem ruchu, która będzie przy wyjściu? Albo nawet poszukać jakiejś na 12V i dać akumulator.

To by było najlepsze rozwiązanie, ale mówią, że złodzieje by mieli wtedy podane wszystko jak na tacy, dlatego pomysł, aby światło nie włączało się samo, ale świeciło trochę po wyłączeniu.
  • Poziom 13  
    100mek napisał:
    To by było najlepsze rozwiązanie, ale mówią, że złodzieje by mieli wtedy podane wszystko jak na tacy, dlatego pomysł, aby światło nie włączało się samo, ale świeciło trochę po wyłączeniu.

Złodziejom światło nie jest potrzebne, im zależy, żeby nie było ich widać. Czy to jest jakiś domek bez drzwi? Lampa będzie założona wewnątrz, więc sama się nie zapali, chyba, że ktoś się włamie. A jak ktoś się włamie to lampa czy jej brak - nie ma najmniejszego znaczenia. Ale ok, to w takim razie pozostaje automat, taki jak się montuje na klatkach schodowych.
  • Poziom 9  
    Drzwi są, ale nie zamykane na zamek bo jak chcą wejść to i tak wyjdą, a drzwi są rozwalone.
    Lampa oświetla i wnętrze domku i część ogrodu, bo po wyjściu z domku czasami jest ciemno jak w ...
    Myślę, że włożę dodatkowy włącznik i przekaźnik z opóźnieniem i wtedy powinno to tak zadziałać, że jak wyłącza bezpieczniki (i ten włącznik) to światło będzie jeszcze świeciło przez jakiś czas, a bezpiecznik do tego światła będzie włączony cały czas.
    Dom z jedną lampą w środku, która oświetla również ogród?

PS
    Skoro dom jest niezamykany to dziadkowie nie boją się o lodówkę pełną żarcia i bezdomnych?
  • Poziom 9  
    Pytam o poradę w dziedzinie elektryki, a admin mam wrażenie, że nabija sobie posty i rozpisuje się o bezdomnych.
    Nie dom a domek i lampa, która świeci przed nim oświetla ogród i daje na tyle światła w domku, aby szło z niego wyjść.
    Zapytałem z ciekawości...

Napisałeś oświetla wnętrze, czyli zamontowana wewnątrz. Każdy chyba tak to zrozumie.
    Skoro lampa jest przed wejściem to jest na zewnątrz.

Zwykły automat czasowy z funkcja załączenia na stałe wystarczy.
  • Poziom 39  
    100mek napisał:
    Pytam o poradę w dziedzinie elektryki, a admin mam wrażenie, że nabija sobie posty i rozpisuje się o bezdomnych.
    Ma rację . Szukasz uzasadnienia,że twoje przeróbki są bardzo konieczne.
    Po twoich przeróbkach chałupa może się palić.
    Bo nie masz wiedzy,ani świadectwa kwalifikacji SEP.
  • Poziom 9  
    Dobra. Dziękuję za pomoc tym co chcieli pomóc i tym co piszą o bezpieczeństwie bo jest to istotne.
    W międzyczasie dowiedziałem się, że domek nie ma drzwi i parę innych ciekawych rzeczy, ale to mniej ważne w tym temacie.
  • Poziom 43  
    100mek napisał:

A skąd , bardziej spalenia obawiał bym się od meneli i bezdomnych.
    A co do reszty to najpewniej Naświetlacz LED z czasówką.
  • Poziom 9  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    100mek napisał:

A skąd , bardziej spalenia obawiał bym się od meneli i bezdomnych.
    A co do reszty to najpewniej Naświetlacz LED z czasówką.

Tak rodzice są już przyzwyczajeni z tymi bezpiecznikami i trudno im przegadać.
    Menele, bezdomni, złodzieje to jest największe ryzyko na działkach, bo jak czegoś nie ukradną to zrobią taki syf, że przez parę dni nie chce rodzicom się tam przychodzić. Dlatego drzwi nie zamykają na zamek bo jak są zamknięte to i tak je rozwalą i straty dużo większe.

Umiejscowienie lampy o której mowa była wcześniej na zdjęciu w załączniku. Szybciej będzie wiadomo dlaczego pisałem, że oświetla i wnętrze i odród.

Zamontuj niezależny naświetlacz z czujnikiem ruchu na osobnym obwodzie.
    A rodzicom przetłumacz, że nie ma sensu aby lodówka pracowała w tygodniu jak nikogo nie ma na działce.
    Sam mam podobną działkę i z doświadczenia wiem, że jedzenia na "za tydzień" się nie zostawia.
    Wszystko się przywozi świeże, a jak coś zostaje, zabieram do domu.
  • Poziom 9  
    Łukasz-O napisał:
    Zamontuj niezależny naświetlacz z czujnikiem ruchu na osobnym obwodzie.

Myślę czy tak nie zrobić, ale jakieś ledowe podświetlenie podłogi i ew pójść trochę dalej na alejkę z delikatnym podświetleniem bo na tą chwilę wygląda to tak jak na zdjęciu i cała ta ścieżka jest ciemna.

Co do lodówki to dziennie pracuje bo pomimo, że rodzice mieszkają w centrum dużego miasta to do swojej działki mają 150 metrów więc w domu tylko śpią.
  • Poziom 31  
    milka0 napisał:

Latarkę trzeba pamiętać, żeby zabrać, co w podeszłym wieku różnie funkcjonuje. Dlatego potrzeba rozwiązania automatycznego.

To kupić rodzicom taki breloczek do kluczy w formie latarki LED. Tego raczej chyba nie zapomną. A jakieś klucze chyba zawsze mają przy sobie (chociażby do mieszkania). Nawet jeśli drzwi do domku nie są zamykane na klucz to może jest furtka na działkę z zamkiem.
    Łukasz-O napisał:
    boją się o lodówkę pełną żarcia i bezdomnych?

Ciekawe czy łatwo jest wejść tym bezdomnym do środka lodówki :D
  • Poziom 13  
    Ok, podaję najprostsze rozwiązanie:

wpisz w google "CC11 HALOGEN LAMPKA LED Z CZUJNIKIEM RUCHU 7 LED"

Jak to Ci nie pasuje to już nie wiem. Chyba sam nie wiesz czego chcesz i wydziwiasz.
  • Poziom 9  
    gromleon napisał:
    Nawet byle gniazdo na pilota załatwi gaszenie z pewnej odległosci. Moze to lepszy pomysł niż czasowka. Po oddaleniu naciskasz guzik na pilocie i ciemno.

Też w sumie dobra opcja. Zobaczę jakie opcje są z pilotem w formie breloka do kluczy.

milka0 napisał:
    Jak to Ci nie pasuje to już nie wiem. Chyba sam nie wiesz czego chcesz i wydziwiasz.

Gdybym wiedział czego chcę i jak to osiągnąć, nie prosiłbym Was o pomoc, ale dzięki za propozycję.