Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe moduły dla systemów Internetu Rzeczy od Sillicon Labs

ghost666 05 Maj 2019 18:27 447 0
 • Nowe moduły dla systemów Internetu Rzeczy od Sillicon Labs
  Poszukując najprostszych w zastosowaniu urządzeń elektronicznych, elektronicy chętniej sięgają po scalone moduły, niż układy typu SoC (system-na-chipie) - tak przynajmniej twierdzi kierownik laboratoriów firmy Silicon Labs, zajmującej się między innymi rozwijaniem tego rodzaju modułów.

  "Sprzedajemy zarówno chipy, jak i wiele odmian modułów, w tym moduły z antenami, i widzimy że coraz więcej klientów stosuje chętnie moduły. Usuwa to złożoność certyfikacji systemu - ludzie mogą zaoszczędzić sześć miesięcy czasu na wprowadzenie produktu na rynek” mówi Matt Johnson, który dołączył do Silicon Labs w zeszłym roku jako dyrektor generalny produktów IoT.

  Moduły nadal stanowią mniejszość w sprzedaży IoT firmy, ale rośnie ona szybciej niż 20% ogólnego wzrostu dla produktów IoT. "Wszystkie nasze układy ZWave i wiele naszych produktów Zigbee i Bluetooth to moduły" mówi Johnson. Ogólnie rzecz biorąc, rynek Internetu Rzeczy obecnie się restrukturyzuje i nie rozwija się tak szybko, jak się tego spodziewano, ale nadal będzie prognozuje się, że będzie się rozwijał jeszcze przez wiele lat. "Widzimy szansę na wiele dekad wzrostu. IoT to już 50-60% naszych przychodów i ponad dwie trzecie naszych wydatków - więc to duże zobowiązanie" mówi dyrektor.

  Silicon Labs oferuje moduły dla interfejsów takich jak Bluetooth, Wi-Fi, ZWave i Zigbee w ramach filozofii zupełnie agnostycznego podejścia do protokołu. Firma nie posiada jeszcze jednakże modułów dla nowych protokołów LPWA, takich jak LoRa czy NB-IoT oraz chipów zoptymalizowanych do głębokiego uczenia maszynowego.

  "Uczenie maszynowe realizuje się w węzłach końcowych sieci, ale już dziś możemy wspierać zadania inferencji. Istnieją możliwości, aby być bardziej zoptymalizowanym" mówi Johnson. Niestety nie podaje on ram czasowych dla wprowadzenia produktów AI. Jeśli chodzi o LPWA "możemy dzisiaj wspierać sektor produktami subgigahercowymi, ale rynek jest we wczesnej fazie adaptacji i rozwoju. W momencie gdy będzie to właściwe, planujemy wejść w ten sektor przez przejęcia innych firm lub projekty organiczne" dodał.

  Silicon Labs dostarcza teraz pierwsze SoC bezprzewodowe Gecko Series 2, EFR32MG21 dla sieci Zigbee, Thread i Bluetooth oraz BG21 dla Bluetooth Low Energt. Moduły produkowane są wewnętrznie w SiLabs i mają być gotowe jesienią tego roku.

  Produkty te skierowane są do szeregu systemów przewodowych, w tym bram, oświetlenia, asystentów głosowych i inteligentnych liczników elektrycznych. Są one pierwszymi z około sześciu punktów w planie rozwoju firmy. Większa liczba nowych SoC jest obecnie w przygotowaniu.

  Seria 2 stanowi znaczące, choć stopniowe przeprojektowanie - wykorzystanie 40-nanometrowego procesu TSMC, podobnego, jaki wykorzystywany był do oryginalnych produktów z linii Gecko. Produkowane one były w procesie 90 nm. Redukcja rozmiarów technologicznych umożliwił zmieszczenie chipów w obudowach QFN o wymiarach zaledwie 4 mm x 4 mm, a wbudowane mikrokontrolery zostały zaktualizowane z rdzeni ARM Cortex-M4, taktowanych zegarem 39 MHz do Cortex-M33 taktowanych 80 MHz.

  Nowe chipy mają wyższą moc wyjściową i czułość odbioru, aby obsłużyć około 20% większy zasięg l/lub przepustowość, ale także obniżają pobór prądu do 50,9 µA/MHz z 69 µA/MHz w Serii 1.

  Układy z serii 2 posiadają ponadto dedykowany rdzeń, który przeznaczony jest na zadania zabezpieczające, aby przyspieszyć szyfrowanie. Układy posiadają sprzętowy generator liczb losowych, wykorzystywany do lepszego zabezpieczenia kluczy. Obsługują również bezpieczny bootloader i bezpieczny proces kontroli dostępu do debugowania układu.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334615

  Fajne! Ranking DIY
 • W2 Usługi badań i pomiarów