Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja

Majster LKT 06 May 2019 00:34 4356 8
 • Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja
  Witam, chciałbym zaprezentować wam Skidder SAM, który na przestrzeni ponad dwóch lat wybudowałem z ojcem. Zaczynając tak od początku to pomysłodawcą projektu był mój ojciec, który postanowił zbudować ciągnik do roboty w lesie, który pomoże nam w wyrabianiu opału na własne potrzeby, z racji, że drzewo było dostępne w coraz cięższych terenach i nie dało się robić ręcznie postanowił rozpocząć prace nad ciągnikiem, z początku myśleliśmy o czymś małym na szybko... ale po szybkim czasie ta robota stała się takim naszym hobby.

  Nie będę przedłużał i opiszę nasz ciągnik ;)

  Jeśli chodzi o wymiary to jego długość to lekko ponad 3m, szerokość to ok 1,4m, co do wagi to liczymy ok 1,5t ale na wadze nim nie byliśmy.
  Rama - Rama powstała głownie z ceownika 100, do tego kątowniki i płaskowniki + troszkę profila.
  Silnik - Silnik jest włożony od VW 1.6 TD, który naprawdę daje sobie spokojnie radę z uciągnięciem tego sprzętu, w dodatku jest bezawaryjny i mega oszczędny ok 6-8l dniówka.

  Napęd - Jeśli chodzi o napęd to zastosowaliśmy mosty od BMW e46, oczywiście ciągnik posiada stały napęd na 4 koła bo bez tego nie ma szans w prawdziwych górach. Tylny most jest zespawany na stałe, przedni seria i wystarcza. Półosie dorabialiśmy sami w swoim zakładzie, są zrobione z pełnego HS'u i są hartowane. Co do mostów są zamocowane w ten sposób że są ponad ramą co daje nam gładki spód. Napęd z przedniego mostu na tylny jest rozwiązany za pomocą przekładni zębatej znajdującej się po środku ciągnika,

  Skrzynie biegów - Skrzynia główna, na której zmieniam biegi w czasie jazdy jest od VW 5biegowa, jest również druga skrzynia używana jako reduktor, ta jest od bmw 5 biegowa [ modelu nie pamiętam ].

  Hamulce - Piasty, tarcze i zaciski są tarczowe hydrauliczne od bwm, są zrobione dwuobwodowe dla bezpieczeństwa.

  Skręt - Skręt jest rozwiązany za pomocą siłownika hydraulicznego, który zasila zębata pompa hydrauliczna oraz orbitrol. Moc na skręcie to ok 3t.

  Wciągarka - bęben oraz zębatka jest wyciągnięta ze Stara, duży bęben daje nam dociążenie do tyłu bo sam bęben + zębatka to waga 200kg, dodatkowo ma dużą średnicę i nie niszczy się tak lina, obecnie mam na nią założoną line 8mm ok 45m. Moc wciągarki przy 100bar ok 1.5tony i ok 40m/min zwijania/rozwijania liny.

  Tylna płyta - oczywiście nie mogło zabraknąć opuszczanej płyty, ponieważ to jest niezbędne przy mocnej wciągarce, wykonana bodajże z płyty 10mm, opuszczana za pomocą jednego siłownika hydraulicznego. Siła ok 5 ton.  Mygłownica - Jest to jeszcze bardziej potrzebny element niż płyta w ciągniku zrywkowym pracującym w ciężkim terenie, sama nazwa mówi, że służy do mygłowania drewna na stosy jednak w ciężkim terenie używa ją się głównie do podpierania dla bezpieczeństwa przy zjeździe oraz wykonywaniu szlaku zrywkowego.
  Ramiona wykonane są z ceownika bodajże 80mm oraz zaspawanego w profil płaskownikiem, są wspawane tuleje, na których pracują sworznie. Mygłownica sterowana jest za pomocą dwóch siłowników hydraulicznych, są w stanie unieść przód ciągnika do góry więc jest okej.

  Mygłownica, wciągarka oraz płyta zasilana jest pompą tłoczkową - zdj niżej.

  Zbiorniki - Wyspawaliśmy dwa zbiorniki. 1 na ropę 12l oraz 2 na olej hydrauliczny 12l.

  Opony - opony obecnie założona jodła 10.0/75-15.3', które robią naprawdę dobrą robotę, a w razie potrzeby zakładam łańcuchy.

  Osprzęt dodatkowy :
  Żuraw, który jest zakładany na wieże od wciągarki, służy do układania, ładowania na przyczepę ciężkich klocy.

  W tamtym roku wyspawaliśmy również przyczepę do zrywki, zbudowana została z ceownika 80mm, cała rama ocynkowana.
  Wymiary :
  długość całkowita 3.5m
  długość skrzyni ładunkowej 2.7m
  szerokość skrzyni ładunkowej 1/1.25m
  Wysokość nie pamiętam.

  Zawieszenie - Własnej roboty wahliwe wahacze, piasty 4x bmw i koła 15' również bmw.

  Hamulce - Przyczepa posiada hamulce tarczowe hydrauliczne na 4 koła. Sterowane są pneumatyką za pomocą tzw 4 pedału obok sprzęgła, wciskając pedał obok sprzęgła otwieram zawór pneumatyczny, który wysyła na przyczepę ciśnienie, które steruje siłownikiem pneumatycznym, który wciska pompę hydrauliczną od bmw, a ta steruje hamulcami, które również mają dwa obwody dla bezpieczeństwa.
  Zbiornik na powietrze zrobiliśmy ze starej gaśnicy, a kompresor jest założony samochodowy pod zapalniczkę. Ciśnienie na czujniku to 5bar. Wystarcza nam to w 100%, koła blokuje na dotyk pedału i ciągnik stoi z każdej góry.
  Z początkowego założenia miał to być ciągniczek, który uciągnie garstkę gałęzi ale wybudowaliśmy sprzęt prawdziwego zdarzenia, który wyciąga dłużyce z miejsc, w których LKT ma problemy z jazdą oraz jestem w stanie wyrobić dniówkę nie odbiegającą od dużych ciągników.
  Jestem świeżym użytkownikiem tego forum, jeżeli takie posty nie są dozwolone to proszę o usunięcie tego tematu.

  Jeżeli o czymś zapomniałem to proszę pytać w komentarzach. Poniżej wrzucę parę fotek oraz film. Pozdrawiam i z miła chęcią posłucham waszych opini, co do tego, że nie ma klatek bezpieczeństwa takowa klata dla wyrobu osobistego nie jest wymagana, oraz w razie "w" Robię krok w lewą lub w prawą i wyskakuje więc nie ma prawa się nic stać

  Projekt ciągnika oraz wykonawstwo należy w 100% do nas.
  Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Majster LKT
  Level 5  
  Offline 
  Has specialization in: technik mechanik obróbka skrawaniem
  Majster LKT wrote 13 posts with rating 30, helped 0 times. Been with us since 2019 year.
 • #2
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Majster LKT wrote:
  kompresor jest założony samochodowy pod zapalniczkę

  Żywotność takiego kompresorka jest niezmiernie niska.
 • #3
  volt1
  Level 30  
  Niesamowita konstrukcja, tylko pogratulować.
 • #4
  Majster LKT
  Level 5  
  arturavs wrote:
  Majster LKT wrote:
  kompresor jest założony samochodowy pod zapalniczkę

  Żywotność takiego kompresorka jest niezmiernie niska.

  Witam, kompresor jeździ już rok i śmiga jak talala, pracuje krótko, ponieważ jak trzymam cały czas pedał to ciśnienie nie ucieka ;) Zresztą nawet jeśli miałbym wymieniać go co roku to się opłaca bo koszt takiego kompresorka to 100zł, pompuje szybko więc nam to wystarcza w zupełności, w dodatku jest mały i niezależny od silnika.
 • #5
  Radow
  Level 13  
  Quote:
  który pomoże nam w wyrabianiu opału na własne potrzeby


  Co Ty opalasz taka ilością? :)


  Rozpatruje sens tworzenia jeśli piszesz na własne potrzeby to ile drewna mozna kupić za koszt tago wynalazku.

  Maszynka z racji gabarytów jak widać sprawdziłaby sie w sadach rownież
 • #6
  Majster LKT
  Level 5  
  Radow wrote:
  Quote:
  który pomoże nam w wyrabianiu opału na własne potrzeby


  Co Ty opalasz taka ilością? :)


  Rozpatruje sens tworzenia jeśli piszesz na własne potrzeby to ile drewna mozna kupić za koszt tago wynalazku.

  Maszynka z racji gabarytów jak widać sprawdziłaby sie w sadach rownież


  No dobra, czasami się coś sprzeda :D Ale nawet robiąc drewno na własne potrzeby to się opłaca ;)
  A co do opalania to opalam piec CO2 25kw, który w okresie zimowym pochłania 1mp buka tygodniowo, więc miesięczny opał kosztowałbym mnie lekko 900zł.

  Co do gabarytów to zależało nam by nie był zbyt duży by można było wjechać w np. ciężko dostępne i gęste młodniki. Koszt maszyny nie był jakiś potężny, ponieważ części pozyskiwaliśmy np ze złomów rozbierając koparki i widlaki, a resztę czyli jakieś zębatki itp robiliśmy w swoim zakładzie,
 • #7
  wnoto
  Level 34  
  Majster LKT wrote:

  Żuraw, który jest zakładany na wieże od wciągarki, służy do układania, ładowania na przyczepę ciężkich klocy.  Jaki ma zakres pracy ? Które elementy są ruchome ?
 • #8
  Majster LKT
  Level 5  
  wnoto wrote:
  Majster LKT wrote:

  Żuraw, który jest zakładany na wieże od wciągarki, służy do układania, ładowania na przyczepę ciężkich klocy.  Jaki ma zakres pracy ? Które elementy są ruchome ?


  Witam, co do zasięgu w metrach nie powiem bo nie pamiętam, ale profil ma 2 otwory do regulacji wysięgu.
  Ładuje nim pierwszy rząd przyczepy oraz drugi.

  Ruchoma jest sama wieża, która ma obrót 360*.
 • #9
  Przemek15
  Level 11  
  Ciekawy projekt i najważniejsze, że sprawdza się w praktyce, Niewielki, moc wystarczająca i na pewno "odrobi się" przy zwózce drewna. Może się podobać!!!