Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja

Majster LKT 06 Maj 2019 00:34 1602 7
 • Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja
  Witam, chciałbym zaprezentować wam Skidder SAM, który na przestrzeni ponad dwóch lat wybudowałem z ojcem. Zaczynając tak od początku to pomysłodawcą projektu był mój ojciec, który postanowił zbudować ciągnik do roboty w lesie, który pomoże nam w wyrabianiu opału na własne potrzeby, z racji, że drzewo było dostępne w coraz cięższych terenach i nie dało się robić ręcznie postanowił rozpocząć prace nad ciągnikiem, z początku myśleliśmy o czymś małym na szybko... ale po szybkim czasie ta robota stała się takim naszym hobby.

  Nie będę przedłużał i opiszę nasz ciągnik ;)

  Jeśli chodzi o wymiary to jego długość to lekko ponad 3m, szerokość to ok 1,4m, co do wagi to liczymy ok 1,5t ale na wadze nim nie byliśmy.
  Rama - Rama powstała głownie z ceownika 100, do tego kątowniki i płaskowniki + troszkę profila.
  Silnik - Silnik jest włożony od VW 1.6 TD, który naprawdę daje sobie spokojnie radę z uciągnięciem tego sprzętu, w dodatku jest bezawaryjny i mega oszczędny ok 6-8l dniówka.

  Napęd - Jeśli chodzi o napęd to zastosowaliśmy mosty od BMW e46, oczywiście ciągnik posiada stały napęd na 4 koła bo bez tego nie ma szans w prawdziwych górach. Tylny most jest zespawany na stałe, przedni seria i wystarcza. Półosie dorabialiśmy sami w swoim zakładzie, są zrobione z pełnego HS'u i są hartowane. Co do mostów są zamocowane w ten sposób że są ponad ramą co daje nam gładki spód. Napęd z przedniego mostu na tylny jest rozwiązany za pomocą przekładni zębatej znajdującej się po środku ciągnika,

  Skrzynie biegów - Skrzynia główna, na której zmieniam biegi w czasie jazdy jest od VW 5biegowa, jest również druga skrzynia używana jako reduktor, ta jest od bmw 5 biegowa [ modelu nie pamiętam ].

  Hamulce - Piasty, tarcze i zaciski są tarczowe hydrauliczne od bwm, są zrobione dwuobwodowe dla bezpieczeństwa.

  Skręt - Skręt jest rozwiązany za pomocą siłownika hydraulicznego, który zasila zębata pompa hydrauliczna oraz orbitrol. Moc na skręcie to ok 3t.

  Wciągarka - bęben oraz zębatka jest wyciągnięta ze Stara, duży bęben daje nam dociążenie do tyłu bo sam bęben + zębatka to waga 200kg, dodatkowo ma dużą średnicę i nie niszczy się tak lina, obecnie mam na nią założoną line 8mm ok 45m. Moc wciągarki przy 100bar ok 1.5tony i ok 40m/min zwijania/rozwijania liny.

  Tylna płyta - oczywiście nie mogło zabraknąć opuszczanej płyty, ponieważ to jest niezbędne przy mocnej wciągarce, wykonana bodajże z płyty 10mm, opuszczana za pomocą jednego siłownika hydraulicznego. Siła ok 5 ton.

  Mygłownica - Jest to jeszcze bardziej potrzebny element niż płyta w ciągniku zrywkowym pracującym w ciężkim terenie, sama nazwa mówi, że służy do mygłowania drewna na stosy jednak w ciężkim terenie używa ją się głównie do podpierania dla bezpieczeństwa przy zjeździe oraz wykonywaniu szlaku zrywkowego.
  Ramiona wykonane są z ceownika bodajże 80mm oraz zaspawanego w profil płaskownikiem, są wspawane tuleje, na których pracują sworznie. Mygłownica sterowana jest za pomocą dwóch siłowników hydraulicznych, są w stanie unieść przód ciągnika do góry więc jest okej.

  Mygłownica, wciągarka oraz płyta zasilana jest pompą tłoczkową - zdj niżej.

  Zbiorniki - Wyspawaliśmy dwa zbiorniki. 1 na ropę 12l oraz 2 na olej hydrauliczny 12l.

  Opony - opony obecnie założona jodła 10.0/75-15.3', które robią naprawdę dobrą robotę, a w razie potrzeby zakładam łańcuchy.

  Osprzęt dodatkowy :
  Żuraw, który jest zakładany na wieże od wciągarki, służy do układania, ładowania na przyczepę ciężkich klocy.

  W tamtym roku wyspawaliśmy również przyczepę do zrywki, zbudowana została z ceownika 80mm, cała rama ocynkowana.
  Wymiary :
  długość całkowita 3.5m
  długość skrzyni ładunkowej 2.7m
  szerokość skrzyni ładunkowej 1/1.25m
  Wysokość nie pamiętam.

  Zawieszenie - Własnej roboty wahliwe wahacze, piasty 4x bmw i koła 15' również bmw.

  Hamulce - Przyczepa posiada hamulce tarczowe hydrauliczne na 4 koła. Sterowane są pneumatyką za pomocą tzw 4 pedału obok sprzęgła, wciskając pedał obok sprzęgła otwieram zawór pneumatyczny, który wysyła na przyczepę ciśnienie, które steruje siłownikiem pneumatycznym, który wciska pompę hydrauliczną od bmw, a ta steruje hamulcami, które również mają dwa obwody dla bezpieczeństwa.
  Zbiornik na powietrze zrobiliśmy ze starej gaśnicy, a kompresor jest założony samochodowy pod zapalniczkę. Ciśnienie na czujniku to 5bar. Wystarcza nam to w 100%, koła blokuje na dotyk pedału i ciągnik stoi z każdej góry.
  Z początkowego założenia miał to być ciągniczek, który uciągnie garstkę gałęzi ale wybudowaliśmy sprzęt prawdziwego zdarzenia, który wyciąga dłużyce z miejsc, w których LKT ma problemy z jazdą oraz jestem w stanie wyrobić dniówkę nie odbiegającą od dużych ciągników.
  Jestem świeżym użytkownikiem tego forum, jeżeli takie posty nie są dozwolone to proszę o usunięcie tego tematu.

  Jeżeli o czymś zapomniałem to proszę pytać w komentarzach. Poniżej wrzucę parę fotek oraz film. Pozdrawiam i z miła chęcią posłucham waszych opini, co do tego, że nie ma klatek bezpieczeństwa takowa klata dla wyrobu osobistego nie jest wymagana, oraz w razie "w" Robię krok w lewą lub w prawą i wyskakuje więc nie ma prawa się nic stać

  Projekt ciągnika oraz wykonawstwo należy w 100% do nas.
  Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja Ciągnik SAM Mini LKT - Prezentacja

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Majster LKT
  Poziom 3  
  Offline 
  Specjalizuje się w: technik mechanik obróbka skrawaniem
  Majster LKT napisał 4 postów o ocenie 10, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2019 roku.
 • #3
  volt1
  Poziom 28  
  Niesamowita konstrukcja, tylko pogratulować.
 • #4
  Majster LKT
  Poziom 3  
  arturavs napisał:
  Majster LKT napisał:
  kompresor jest założony samochodowy pod zapalniczkę

  Żywotność takiego kompresorka jest niezmiernie niska.

  Witam, kompresor jeździ już rok i śmiga jak talala, pracuje krótko, ponieważ jak trzymam cały czas pedał to ciśnienie nie ucieka ;) Zresztą nawet jeśli miałbym wymieniać go co roku to się opłaca bo koszt takiego kompresorka to 100zł, pompuje szybko więc nam to wystarcza w zupełności, w dodatku jest mały i niezależny od silnika.
 • #5
  Radow
  Poziom 13  
  Cytat:
  który pomoże nam w wyrabianiu opału na własne potrzeby


  Co Ty opalasz taka ilością? :)


  Rozpatruje sens tworzenia jeśli piszesz na własne potrzeby to ile drewna mozna kupić za koszt tago wynalazku.

  Maszynka z racji gabarytów jak widać sprawdziłaby sie w sadach rownież
 • #6
  Majster LKT
  Poziom 3  
  Radow napisał:
  Cytat:
  który pomoże nam w wyrabianiu opału na własne potrzeby


  Co Ty opalasz taka ilością? :)


  Rozpatruje sens tworzenia jeśli piszesz na własne potrzeby to ile drewna mozna kupić za koszt tago wynalazku.

  Maszynka z racji gabarytów jak widać sprawdziłaby sie w sadach rownież


  No dobra, czasami się coś sprzeda :D Ale nawet robiąc drewno na własne potrzeby to się opłaca ;)
  A co do opalania to opalam piec CO2 25kw, który w okresie zimowym pochłania 1mp buka tygodniowo, więc miesięczny opał kosztowałbym mnie lekko 900zł.

  Co do gabarytów to zależało nam by nie był zbyt duży by można było wjechać w np. ciężko dostępne i gęste młodniki. Koszt maszyny nie był jakiś potężny, ponieważ części pozyskiwaliśmy np ze złomów rozbierając koparki i widlaki, a resztę czyli jakieś zębatki itp robiliśmy w swoim zakładzie,
 • #7
  wnoto
  Poziom 32  
  Majster LKT napisał:

  Żuraw, który jest zakładany na wieże od wciągarki, służy do układania, ładowania na przyczepę ciężkich klocy.  Jaki ma zakres pracy ? Które elementy są ruchome ?
 • #8
  Majster LKT
  Poziom 3  
  wnoto napisał:
  Majster LKT napisał:

  Żuraw, który jest zakładany na wieże od wciągarki, służy do układania, ładowania na przyczepę ciężkich klocy.  Jaki ma zakres pracy ? Które elementy są ruchome ?


  Witam, co do zasięgu w metrach nie powiem bo nie pamiętam, ale profil ma 2 otwory do regulacji wysięgu.
  Ładuje nim pierwszy rząd przyczepy oraz drugi.

  Ruchoma jest sama wieża, która ma obrót 360*.