Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie modułów led do akumulatora

apper 06 May 2019 09:09 504 9
    apper
    Level 11  
    Witam

Chciałbym podłączyć 4-5szt. takich modułów led samusnga:

Napięcie wejściowe: 12V DC
    Natężenie prądu: 60mA
    Pobór mocy: 0,72W

Do akumulatora TOYAMA NPC 9Ah 12V ( AGM) DEEP CYCLE:

Z tego co się orientuję powinienem połączyć te 4-5 modułów równolegle. Moja wątpliwość jest taka czy nie powinienem przed ledami wlutować jakiegoś prostego regulatora napięcia? Ledy powinny być zasilone maksymalnie 12V a naładowany akumulator może przekroczyć tę wartość i uszkodzić ledy. Jakie najprostsze rozwiązanie mógłbym zastosować, żeby ograniczyć napięcie do bezpiecznych i stabilnych 12V? Mogłoby być nawet te 11V jeśli miałoby to wydłużyć żywotność ledów. Byłbym wdzięczny za podanie linka lub nazwy odpowiedniego regulatora. Czy takie zasilanie ma w ogóle szanse powodzenia?
  • Helpful post
    leonov
    Level 42  
    Najprościej to stabilizator LM7812, tylko czy ma to sens ? Naładowany akumulator, może będzie miał 13V więc nie powinien uszkodzić ledów.
    apper
    Level 11  
    Dziekuję za odpowiedź. Z tego co widzę to ten stabilizator to groszowe koszty więc nie zaszkodzi go zastosować. Czy cały układ przy tym stabilizatorze nadal będzie działał kiedy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 12v?
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    apper wrote:
    Moja wątpliwość jest taka czy nie powinienem przed ledami wlutować jakiegoś prostego regulatora napięcia?

Nie powinieneś.
    apper wrote:
    Ledy powinny być zasilone maksymalnie 12V

Gdzie tak pisze? Każdy przyjmuje jakąś tolerancję.
    apper wrote:
    takich modułów led samusnga:

Moduły nie są Samsunga. W/g opisu na obudowie tylko diody LED są Samsunga.
    To co włożył producent do zasilania LED, to jego tajemnica.
    apper wrote:
    Czy takie zasilanie ma w ogóle szanse powodzenia?

Szanse ma, ale sensu żadnego.

7812 do poprawnej pracy potrzebuje na wejściu napięcia większego o 2-3V od napięcia wyjściowego.
    Można dać stabilizator LDO, ale to bez sensu.
    apper
    Level 11  
    arturavs wrote:

apper wrote:
    Czy takie zasilanie ma w ogóle szanse powodzenia?

Szanse ma, ale sensu żadnego.

Dlaczego nie ma sensu? Chciałbym tymi modułami podświetlić tablicę o wymiarach 40x20cm. Nie musi być to silne światło, ale w miejscu, gdzie będę tego używał (plener) nie mam niestety dostępu do zasilania sieciowego. Stąd akumulator...
    apper
    Level 11  
    A czy istnieje jakieś inne, bardziej kompaktowe niż akumulator źródło zasilania, które mógłbym zastosować? Akumulator to spory klocek i wolałbym coś bardziej poręcznego. Wystarczy mi, żeby te 4 moduły świeciły na jednym ładowaniu 10-12 godzin.
    ArturAVS
    5szt x 0,06A = 0,3A x 12h = 3,6 Ah
    Czyli teoretycznie potrzebujesz 3,6 Ah/ 12V. Praktycznie lepiej "mocniejsze" źródło prądu np. 12V/4Ah.
    Można sklecić "power bank" z ogniw li-ion np. 18650+BMS. Wtedy użycie stabilizatora na wyjściu jest wskazane.
    apper
    Level 11  
    Mam już w domu moduły i akumulator. W jaki sposób podłączyć 5szt. takich modułów akumulatora? Moduły są połączone w jednym łańcuchu z każdego końca modułu wychodzą po 2 przewody - biały i czerwony. Domyślam się, że czerwony to + 😉 Mogę podłączyć początek łańcucha do odpowiednich biegunów akumulatora, ale co z dwoma przewodami, które wychodzą z ostatniego modułu?
  • Helpful post
    ArturAVS
    apper wrote:
    co z dwoma przewodami, które wychodzą z ostatniego modułu?

Zaizolować żeby zwarcie się nie zrobiło, i zostawić. Może w przyszłości będziesz potrzebował rozbudowy.