Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie modułów led do akumulatora

06 Maj 2019 09:09 180 9
  • Poziom 10  
    Witam

Chciałbym podłączyć 4-5szt. takich modułów led samusnga:

Napięcie wejściowe: 12V DC
    Natężenie prądu: 60mA
    Pobór mocy: 0,72W

Do akumulatora TOYAMA NPC 9Ah 12V ( AGM) DEEP CYCLE:

Z tego co się orientuję powinienem połączyć te 4-5 modułów równolegle. Moja wątpliwość jest taka czy nie powinienem przed ledami wlutować jakiegoś prostego regulatora napięcia? Ledy powinny być zasilone maksymalnie 12V a naładowany akumulator może przekroczyć tę wartość i uszkodzić ledy. Jakie najprostsze rozwiązanie mógłbym zastosować, żeby ograniczyć napięcie do bezpiecznych i stabilnych 12V? Mogłoby być nawet te 11V jeśli miałoby to wydłużyć żywotność ledów. Byłbym wdzięczny za podanie linka lub nazwy odpowiedniego regulatora. Czy takie zasilanie ma w ogóle szanse powodzenia?
  • Poziom 10  
    Dziekuję za odpowiedź. Z tego co widzę to ten stabilizator to groszowe koszty więc nie zaszkodzi go zastosować. Czy cały układ przy tym stabilizatorze nadal będzie działał kiedy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 12v?
  • Moderator HydePark/Samochody
    apper napisał:
    Moja wątpliwość jest taka czy nie powinienem przed ledami wlutować jakiegoś prostego regulatora napięcia?

Nie powinieneś.
    apper napisał:
    Ledy powinny być zasilone maksymalnie 12V

Gdzie tak pisze? Każdy przyjmuje jakąś tolerancję.
    apper napisał:
    takich modułów led samusnga:

Moduły nie są Samsunga. W/g opisu na obudowie tylko diody LED są Samsunga.
    To co włożył producent do zasilania LED, to jego tajemnica.
    apper napisał:
    Czy takie zasilanie ma w ogóle szanse powodzenia?

Szanse ma, ale sensu żadnego.

7812 do poprawnej pracy potrzebuje na wejściu napięcia większego o 2-3V od napięcia wyjściowego.
    Można dać stabilizator LDO, ale to bez sensu.
  • Poziom 10  
    arturavs napisał:

apper napisał:
    Czy takie zasilanie ma w ogóle szanse powodzenia?

Szanse ma, ale sensu żadnego.

Dlaczego nie ma sensu? Chciałbym tymi modułami podświetlić tablicę o wymiarach 40x20cm. Nie musi być to silne światło, ale w miejscu, gdzie będę tego używał (plener) nie mam niestety dostępu do zasilania sieciowego. Stąd akumulator...
  • Poziom 10  
    A czy istnieje jakieś inne, bardziej kompaktowe niż akumulator źródło zasilania, które mógłbym zastosować? Akumulator to spory klocek i wolałbym coś bardziej poręcznego. Wystarczy mi, żeby te 4 moduły świeciły na jednym ładowaniu 10-12 godzin.
  • Moderator HydePark/Samochody
    5szt x 0,06A = 0,3A x 12h = 3,6 Ah
    Czyli teoretycznie potrzebujesz 3,6 Ah/ 12V. Praktycznie lepiej "mocniejsze" źródło prądu np. 12V/4Ah.
    Można sklecić "power bank" z ogniw li-ion np. 18650+BMS. Wtedy użycie stabilizatora na wyjściu jest wskazane.
  • Poziom 10  
    Mam już w domu moduły i akumulator. W jaki sposób podłączyć 5szt. takich modułów akumulatora? Moduły są połączone w jednym łańcuchu z każdego końca modułu wychodzą po 2 przewody - biały i czerwony. Domyślam się, że czerwony to + 😉 Mogę podłączyć początek łańcucha do odpowiednich biegunów akumulatora, ale co z dwoma przewodami, które wychodzą z ostatniego modułu?