Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plany rozwoju tabletowych SoC Allwinnera na lata 2019-20

ghost666 06 Maj 2019 09:10 195 0
 • Plany rozwoju tabletowych SoC Allwinnera na lata 2019-20
  Znamy nie tylko plany rozwoju Intela, jeśli chodzi o nowe układy. Firma Allwinner zaprezentowała swoje oficjalne plany wydawnicze na ten i na przyszły rok, więc wiemy jakie ciekawe układy SoC zaprezentuje ten producent niebawem. Musi się śpieszyć, ponieważ jego konkurencja - firmy takie jak Rockchip czy Amlogic już jakiś czas temu prezentowały plany wydania interesujących układów dedykowanych również m.in. do tabletów i innych urządzeń mobilnych.

  Na przykład Rockchip zaprezentował nowy SoC RK3588 z rdzeniami ARM Cortex-A76/A55, a Amlogic pokazał układ S922D z rdzeniami ARM Cortex-A73/A53, który wyposażony jest w jednostkę przetwarzania neuronowego (NPU) dla przyspieszenia obliczeń w zadaniach AI przy małym poborze mocy. Firmy zaktualizowały również ofertę czterordzeniowych procesorów ARM Cortex-A55 klasy podstawowej, pokazując modele, odpowiednio RK3530 i S905X3, które mają zostać wprowadzone do sprzedaży jeszcze w tym roku.

  Co dzieje się zatem z Allwinnerem? Firma naprawdę się uspokoiła, jeśli chodzi o nowe prezentacje, i nie pokazała nic nowego, z wyjątkiem „nowych” przemianowanych procesorów dla jednej swojej jednostki biznesowej. To jedyna firma spośród tych trzech, która jeszcze nie zaprezentowała 64-bitowego procesora z rdzeniem ARM Cortex-A7X.

  Dobrą wiadomością jest jednak to, że firma opublikowała ogólne plany dla swoich procesorów z serii A dedykowanych do tabletów. Gorszą wiadomością jest jednakże to, że dla procesorów tych dostępnych jest bardzo niewiele szczegółów, z wyjątkiem skrótowego opisu. Oto co wiemy na temat planów tej firmy:

  * Allwinner A50 - czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A7 taktowany zegarem 1,8 GHz z procesorem graficznym Mali-400MP2. Posiadać ma certyfikacje GMS. Odpowiedni dla tabletów o rozdzielczości do 1920 x 1080.
  * Allwinner A100 - Chiński tekst w planach tłumaczy się jako „Doświadcz skoku, płaski panel”. Wskazuje to na wsparcie dla paneli dotykowych/tabletów i być może spory skok w wydajności układu.
  * Allwinner A200 - Kolejny chiński tekst. Oznacza on „Błogosławieństwo sztucznej inteligencji, moc obliczeniowa”, co powinno wskazywać na to, że procesor ten jest wyposażony w akcelerator sieci neuronowych i dodatkowe rdzenie ARM o wyższej mocy obliczeniowej.
  * Allwinner seria układów A300/A301 - „Ekran dotykowy, inteligencja wszystkiego” co sugeruje wsparcie dla tabletów, ale równolegle wskazuje na rozwiązanie dedykowane do integracji w innych inteligentnych urządzeniach.

  W Internecie, oprócz postów z literówkami, nie da się znaleźć nic na temat nowych układów. Póki co wiemy więc jedynie tyle, że Allwinner planuje wydać nowe, mocne układy dla tabletów, co oznaczać może, że spodziewać się w przyszłym roku możemy ciekawych, niedrogich tabletów z dosyć mocnymi jednostkami obliczeniowym.

  Jeśli chcemy spekulować, to najpewniej Allwinner A100 oparty będzie na rdzeniach ARM Cortex-A55, a układy A200 i A300 na którychś rdzeniach Cortex z serii A7x/A5x, ale tylko czas pozwoli zweryfikować te przypuszczenia.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/04/28/allwinner-tablet-soc-roadmap-2019-2020/

  Fajne! Ranking DIY
 • Computer Controls