Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena Opticum AX1000+Combo VHF, UHF na dwa telewizory

kato555 06 May 2019 13:03 909 10
 • #1
  kato555
  Level 2  
  Witam forumowiczów.
  Mam problem z odbiorem cyfrowego sygnału telewizyjnego na dwóch TV. Do symetryzatora wkręcony jest wzmacniacz liniowy W-20, który połączony jest przewodem z rozgałęźnikiem telewizyjnym 1/5 Televes 5153. Z rozgałęźnika wychodzą dwa przewody. Jeden na TV z wbudowanym odbiornikiem programów cyfrowych, natomiast drugi to zwykły stary TV z podłączonym tunerem Wiwa HD -50. Do obu TV podpięte jest złącze antenowe z zasilaczem regulowanym. Bez względu na to czy zamontowany lub wypięty jest wzmacniacz liniowy nie ma obrazu na starym TV. Czasami "łapie" jeden MUX.
 • #2
  _kli_
  Level 39  
  kato555 wrote:
  1/5 Televes 5153.
  kato555 wrote:
  na dwóch TV

  Po co Ci rozgałęźnik na 5 odbiorników, skoro masz tylko 2? Ten co masz tłumi sygnał ok. 10 dB, a 1/2 tłumi ok 3-4 dB.
  kato555 wrote:
  Do obu TV podpięte jest złącze antenowe z zasilaczem regulowanym

  Mam rozumieć że używasz równocześnie dwóch zasilaczy?
  kato555 wrote:
  Wiwa HD -50

  Sprawdź, czy masz wyłączone zasilanie anteny w dekoderze.
  Antena Opticum AX1000+Combo VHF, UHF na dwa telewizory
  kato555 wrote:
  Do symetryzatora wkręcony jest wzmacniacz liniowy W-20
  kato555 wrote:
  Bez względu na to czy zamontowany lub wypięty jest wzmacniacz liniowy nie ma obrazu na starym TV

  A jak z odbiorem na drugim telewizorze? Masz pewność że wzmacniacz jest Ci potrzebny? Usuń ten W-20 oraz zasilacz/e z instalacji, i sprawdź sygnał na jednym lub drugim odbiorniku z pominięciem rozgałęźnika (przewód podpięty bezpośrednio do anteny).
  Z jakiego nadajnika odbierasz i jaką masz do niego odległość?
 • #3
  kato555
  Level 2  
  Tak, korzystam z dwóch zasilaczy z tego względu że wcześniej oba TV były podpięte do osobnych anten siatkowych.
  Ten z wbudowanym odbiornikiem działa bez problemu.
  Jeżeli chodzi o nadajnik to znajduje się w Rykach woj. lubelskie w odległości ok 15km od miejsca zamieszkania.
 • #4
  irekr
  Moderator
  Najprościej będzie jak:
  - zamiast wzmacniacza zastosujesz symetryzator;
  - zdejmiesz zasilacz zewnętrzny jak i odłączysz zasilanie z dekoderów
  - podzielisz sygnał rozdzielnikiem o takiej ilości wyjść ile naprawdę potrzebujesz;
  - przeskanujesz kanały RĘCZNIE a nie automatycznie.

  W odległości 15 km sygnału powinny być silne, chyba ze antenę masz pod metalowym dachem, co tutaj często jest opisywane.
 • #5
  Włodzimierz Wojtiuk
  Level 32  
  irekr wrote:
  - zamiast wzmacniacza zastosujesz symetryzator;

  Uściślę powyższy punkt; kato555 musi tylko usunąć wzmacniacz, symetryzator tam jest i pozostaje :-)
  Dalsze czynności jak w opisie irekr.
 • #6
  kato555
  Level 2  
  Dzięki za poradę.
  Dach jest wykonany z blachodachówki. Jeżeli chodzi o rozgałęziacz to ma być pasywny?
 • #7
  _kli_
  Level 39  
  kato555 wrote:
  nadajnik to znajduje się w Rykach
  irekr wrote:
  przeskanujesz kanały RĘCZNIE

  Na kanałach 7, 22, 24, 52 (warszawska wersja mux-3 na k.42 nadaje z dużo niższą mocą niż lubelski mux-3 na k.52).
  kato555 wrote:
  Antena Opticum AX1000+Combo

  Mux-8 nadaje z Ryk w polaryzacji pionowej. Który model anteny posiadasz?
  https://univision24.pl/pl/p/ANTENA-DVB-T-OPTICUM-AX1000-LTE-Combo-VHF-UHF/286
  https://univision24.pl/pl/p/ANTENA-DVB-T-OPTICUM-AX1000-LTE-Combo-ProLine-VHF-UHF/669
  kato555 wrote:
  Dach jest wykonany z blachodachówki

  Antenę masz na poddaszu?
  kato555 wrote:
  Jeżeli chodzi o rozgałęziacz to ma być pasywny?

  Pasywny. Może być z przejściem DC (gdyby okazało się potrzebne), np. taki.
 • #8
  irekr
  Moderator
  Dach z blachodachówki....

  A antena nad nim odpowiednio wysoko czy pod tym dachem...?
  Czy przed anteną - patrząc w stronę nadajnika - nie ma żadnych przeszkód - głównie metalowych?
 • #10
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Planowanie użytecznego zasięgu naziemnej telewizji (i związanego z tym "gwarantowanego" dobrego odbioru programów TV) zawsze opierało się między innymi na zasadzie: że antena odbiorcza u abonenta znajdującego się nagranicy planowanego zasięgu nadajnika TV, powinna być zamocowana na maszcie antenowym na wysokości minimum 10metrów nad poziomem gruntu i nie zasłonięta przez drzewa,dachy,budynki,przeszkody terenowe w kierunku do nadajnika RTCN.

  Takie umiejscowienie anteny odbiorczej ma zapewnić optymalne jej działanie w jednoronym polu fal elektromagnetycznych "niosących" sygnały programów DVB-T lub audycji radiowych.

  Instalowanie anteny odbiorczej DVB-T pod dachem,powoduje szereg problemów z jakością odbioru.

  Czasochłonność i nie pewność końcowego wyniku prób znalezienia optymalnego miejsca i kierunku ustawienia anteny odbiorczej pod dachem eliminuje z użycia, w uczciwej praktyce monterskiej/zarobkowej, ten sposób montowania.

  Optymalne do dobrego odbioru,miejsce i kierunek zainstalowania anteny pod dachem, nie zawsze są takie same dla różnych częstotliwości nadawania poszczególnych pakietów programowych np. mux-1,mux-2,mux-3,mux-8.

  W zależności od materiału poszycia dachu bezpośrednie przenikanie przez nie(pod dach) elektromagnetycznych fal "niosących" od nadajnika RTCN sygnały programów DVB-T względnie radia-FM czy radia-DAB+,jest mniej lub bardziej tłumione, załamywane i rozpraszane.

  Sygnały te dostają się pod dach również z innych kierunków przez okna, szczeliny, ściany jednocześnie będąc w różnym stopniu tłumione, załamywane, rozpraszane oraz dodatkowo odbijane od wszelkich powieszchni przedmiotów, ścian, podłogi, oraz dachu, -pod dachem.

  Ze względu na właściwości falowe sygnały te dochodzące wielodrogowo, wielokierunkowo, z różnym opóźnieniem fazowym, pod dach ulegają w pewnych punktach przestrzeni pod dachem "sumowaniu" lub "odejmowaniu" przez co powstają minima i maxima natężenia pola elektromagnetycznego np. sygnału DVB-T.

  Dla różnych częstotliwości sygnału odpowiednio różna jest długość fali elektromagnetycznej i różne odległości rozmieszczenia w przestrzeni pomiędzy maksimami i minimami, (w praktyce) dla danego zakresu częstotliwości kanału DVB-T na którym nadawany jest pakiet programów konkretnego mux.
  Stąd wynika trudność w znalezieniu takiego miejsca(pozycji,ustawienia) dla anteny odbiorczej pod dachem aby wszystkie "mux'y odbierały" jednocześnie jednakowo dobrze.

  Innymi słowy,pole elektromagnetyczne np.sygnałow DVB-T, tak ukształtowane w wyniku wyżej wspomnianych zjawisk fizycznych jest niejednorodne pod względem natężenia.

  Wszelkie rozbudowane wieloelementowe anteny odbiorcze, typu Yagi-uda, panelowe("siatkowe"),logarytmiczno-periodyczne będą działać (nieprzewidywalnie). nie zawsze prawidłowo, w niejednorodnym polu elektromagnetycznym.

  W pana przypadku, jak opisał Irek, najlepiej zamocować posiadaną antenę na zewnątrz budynku,od strony nadajnika RTCN-Ryki tak aby nic jej nie zasłaniało w kierunku na nadajnik.

  Przy tej odległości do RTCN powinien wystarczyć sam symetryzator tej anteny, bez dodatkowego wzmacniacza i bez zasilaczy antenowych. Należy je zdemontowac z przewodów bo możliwe,że uszkodzone wtyczki katowe będące jednocześnie: <zwrotnicą zasilania-separatorem napięcia stałego> potrafią bardzo silnie tłumić sygnał. Te wtyki-separatory zastępujemy po zdemontowaniu zasilaczy zwykłymi koncrntrycznymi wtykami antenowymi.
  Tak uzyskany sygnał DVB-T: mux-1,mux-2,mux-3 powinien być na tyle silny,że nie bedzie potrzeby zastępowania posiadanego rozgałęźnika sygnału (tłumienie 10dB) rozgałęźnikiem o mniejszej ilości wyjść, czyli o mniejszym tłumieniu (przejścia-rozdziału) sygnału. Wolne wyjścia rozgałęźnika należy obciążyć rezystotami 75Ω, do zakupienia np. w sklepie dipol.com, jako oprawione we wtyki-F. Bez rezystorów obciążających na wolnych wyjściach rozgałeźnik może nie prawidłowo działać np. separacja-przenikania między wyjściami spadnie poniżej 3dB

  Do odbioru mux-8, który nadawany jest w polaryzacji pionowej należało by (ostrożnie aby nie złamać) odpowiednio "do pionu" wygiąć element czynny (wibrator) VHF(Lewe pół-ramię wibratora górę prawe pół-ramię wibratora, w dół).\oraz przestawić pręty reflektora VHF do pozycji pionowej.
  Przy tej odległości(blisko) od RTCN-Ryki, dzięki temu zabiegowi raczej obędzie się bez potrzeby zakupu zwrotnicy antenowej i oddzielnej anteny VHF na mux-8 mimo tłumienia 10dB sygnału na posiadanym rozgałęźniku.

  Inna kwestia to problem rozdzielania sygnału z zachowaniem zasady zapewnienia separacji 44dB pomiędzy wejściami antenowymi wszystkich odbiorników i dekoderów DVB-T w celu zapobiegania przenikaniu zakłóceń możliwych w wypadku uszkodzenia któregoś z odbiorników TV.
  Link: https://www.dipol.com.pl/rozgalezniki_i_odgalezniki_bib65.htm


  Ps.
  Polecam historyczny poradnik antenowy J.Batora z 1981r.
  Do ściągnięcia w PDF z forum elektrody:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=809749

  Moderated By Mirek Z.:

  Proszę się wstrzymać od takich "wywodów" nie na temat - w tym wątku pomagamy rozwiązać problem autora.

 • #11
  LeDy
  Level 43  
  kato555 wrote:
  .Ten z wbudowanym odbiornikiem działa bez problemu. Do obu TV podpięte jest złącze antenowe z zasilaczem regulowanym. Bez względu na to czy zamontowany lub wypięty jest wzmacniacz liniowy nie ma obrazu na starym TV. Czasami "łapie" jeden MUX.

  Nie wiem dlaczego moje pisanie wyparowało?
  Skoro jeden TV odbiera a drugi nie to , jak napisałem, uszkodzenia należy szukać w separatorze zasilacza na którym brak odbioru.
  Skoro blisko nadajnika to wystarczy nie montować wzmacniacza i oba zasilacze wyłączyć z prądu. Na tym TV co brak odbioru usunąć separator bo jest uszkodzony i dać wtyk antenowy .