Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bieżnia Energetic Body W400 - Falowanie obrotów silnika do 5km/h

06 Maj 2019 18:47 228 2
  • Poziom 13  
    Witam, Kupiłem uszkodzoną bieżnię energetic body w400. W bieżni na skutek braku smarowania blatu uszkodzeniu uległ silnik ( zniszczony komutator i przegrzane uzwojenie oraz jakieś resztki stopionego plastiku na wirniku ). Uszkodzony był też tranzystor IGBT MGD623S i bezpiecznik. Tranzystor udało mi się kupić przez internet (z Chin). Silnik, blat wymieniłem na nowe, pas jeszcze chwilę powinien posłużyć po nasmarowaniu blatu pracuje dobrze. Bieżnia po wymianie tranzystora IGBT i wsadzeniu bezpiecznika działa prawidłowo. Jest tylko jedna mała dziwna przypadłość. W zakresie prędkości do 5,0 - czasem do 5,4 km/h obroty silnika falują ( pulsacyjnie ). Nawet bez pasa na samym silniku. Po obciążeniu silnika te pulsacje są wyraźniejsze. Napięcie na zaciskach silnika nie jest jednostajne tylko skacze. Multimetrem cyfrowym nie jestem w stanie zmierzyć wartości. Po zwiększeniu tempa pulsowanie ustaje i przy prędkości bieżni od 5,4 km/h w górę silnik pracuje płynnie i równiutko, a napięcie na zaciskach silnika się stabilizuje. Układ regulatora to AL308C-RZ3,5 ( zdjęcie przykładowego sterownika zamieszczam poniżej ). Na radiatorze występuje jeszcze mostek prostowniczy oraz po prawej stronie dioda MURF1560. Czy to może być wina tranzystora IGBT? Diodę MURF1560 będę miał jutro nową bo w końcu do mnie dotrze, to mógłbym ją wymienić jeśli to coś może pomóc. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Bieżnia Energetic Body W400 - Falowanie obrotów silnika do 5km/h
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 33  
    Przed zamówieniem diody sprawdzałeś ją czy jest dobra? Bo może nie potrzebnie ja zamówiłeś.

Skoro wymieniłeś tranzystor IGBT i nadal są problemy z obrotami silnika to moim zdaniem tranzystor nie ma nić do rzeczy i jest on sprawny.

Co to jest za układ scalony na tej płytce?

Posprawdzaj kondensatory elektrolityczne czy nie utraciły pojemności. Posprawdzaj pozostałe podzespoły na płytce sterownika.
  • Poziom 13  
    Grzegorz740 napisał:
    Przed zamówieniem diody sprawdzałeś ją czy jest dobra? Bo może nie potrzebnie ja zamówiłeś.

Skoro wymieniłeś tranzystor IGBT i nadal są problemy z obrotami silnika to moim zdaniem tranzystor nie ma nić do rzeczy i jest on sprawny.

Co to jest za układ scalony na tej płytce?

Posprawdzaj kondensatory elektrolityczne czy nie utraciły pojemności. Posprawdzaj pozostałe podzespoły na płytce sterownika.

Dzięki - problem rozwiązany, pomogła regulacja obrotów dwoma PRK-mi. W moim są dwa. Jeden tak jakby zwiększał wartość tego pulsowania, a drugi częstotliwość, aż w końcu znalazłem taką pozycję drugiego przy której pracuje równo od najniższych obrotów. Powinno być ok. Dziękuję. Faktem jest, że myślę jednak nad dodatkowym wentylatorem do tej bieżni. Podczas biegania silnik jest lekko ciepły ale gdy się maszeruje wtedy dość mocno się rozgrzewa. żeby nie uszkodzić silnika trzeba zrobić lepsze chłodzenie.