Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosh WAE 2447FPL - identyfikacjia kilku elementów na PCB modułu pralki

06 Maj 2019 22:35 309 12
 • Poziom 11  
  Cześć wszystkim.
  Proszę o pomoc w identyfikacji kilku elementów na PCB modułu pralki. Przede wszystkim chodzi o ten transformatorek na zdjęciu moduł 2 - ma 5 nóżek (punkty lutowania zaznaczone na czerwono na następnym zdjęciu) i oznaczenie: TDK 11, 0408 X 251. Jest mały - około 2 x 2 x 1 cm. Widać od góry, że rdzeń się rozlazł i sporo sadzy dokoła niego. Co można by dać na zamiennik. Są też elementy zaznaczone żółtą farbą - te z mniejszymi kropkami. To są chyba diody SMD bo każda ma szarą kreskę, a w zasadzie to są chyba 3 kreski, (ale tak blisko, że prawie zlewają się w jedną). Oznaczenia: DU 35 i F5 33. I dalej jakieś logo z literką B, którego nie znam. Czy to może diody Schottky? Ten układ scalony z 7 nóżkami też oczywiście do wymiany, ale to już namierzyłem. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  Bosh WAE 2447FPL - identyfikacjia kilku elementów na PCB modułu pralki Bosh WAE 2447FPL - identyfikacjia kilku elementów na PCB modułu pralki
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 25  
  Patrząc na te zdjęcia ten transformatorek czy też ( FERYSTER) wygląda na sprawny. Ta sadza jak piszesz, to nie sadza tylko kurz który przywędrował w okolice przetwornicy pod wpływem pola elektromagnetycznego, które generuje przetwornica. Rdzeń się rozlazł ? może to tak wyglądać lecz raczej stawiał bym, ze jest sprawny, bo cewki ma ładne, nie okopcone. Te diody to nie Schottky tylko szybkie diody prostownicze. Przetrzyj te diody izopropanolem może się wybieli co tam jest napisane i postaraj się zrobić zdjęcie tych diod i wrzuć, to coś dobierzemy, obie diody są takie same. Do wymiany układ TNY264 jak pisałeś i do wymiany oba kondensatory elektrolityczne ten brązowy i niebieski jak widać na załączonym przez ciebie zdjęciu to tak profilaktycznie. Posprawdzaj czy rezystory kolo układu nie są przepalone. Przed uruchomieniem sprawdź czy szczotki w silniku nie są do wymiany. Jak nie masz czym zrobić zdjęcia makro, to ściągnij sobie darmową aplikację LUPA na smartfona i tam masz parę funkcji które pozwolą ci zrobić fajnie widoczne napisy na komponentach, ja używam od dawna takiej "Magnifying Glass pro". Powodzenia
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 33  
  Sprawdź czy zaznaczony na zdjęciu rezystor jest sprawny, tzn. ma ok. 100Ω. Jeśli ma przerwę wymień go (drutowy, 100Ω 2W) i wymień TNY264GN. Kondensatory, transformator i diody zostaw w spokoju. Podłącz zasilanie i sprawdź czy na wyprowadzeniach kondensatora 470µF/25V (brązowy) masz ok. 9V.
  A tak w ogóle jaka była przyczyna próby naprawy modułu?  Bosh WAE 2447FPL - identyfikacjia kilku elementów na PCB modułu pralki
 • Poziom 11  
  Dzięki. To sadza może być z tego TNY264GN bo on ma dziurkę. Pralka przestała wirować, chociaż "miesza". Jest błąd F 221 czy coś takiego. Część cyfrowa raczej ok.
 • Poziom 33  
  czapelka napisał:
  sadza może być z tego TNY bo on ma dziurkę
  Na TNY264GN ja nie widzę na Twoim zdjęciu żadnej dziurki, sadza jest ze szczotek silnika.
  czapelka napisał:
  przestała wirować, chociaż "miesza". Jest błąd F 221
  To znaczy, że TNY264GN jest sprawny bo na płycie modułu są napięcia do sterowania przekaźników i mikroprocesora. Czy przez "miesza" rozumiesz, że bęben wykonuje ruchy rewersyjne (obraca się wolno raz w jednym raz w drugim kierunku)? Sprawdź szczotki silnika.
 • Poziom 25  
  alekt77 napisał:
  diody zostaw w spokoju
  Jeśli diody są sprawne oczywiście zostaw w spokoju. Jeśli kolega pyta co to za diody to zakładam, że są nie sprawne. Małe niedomówienie. Pozdrawiam
 • Poziom 33  
  tomtim123 napisał:
  Jeśli diody są sprawne oczywiście zostaw w spokoju.
  Jednak kolega napisał...
  czapelka napisał:
  Jest błąd F 221 czy coś takiego
  Czyli działa wyświetlacz, a więc i mikroprocesor, i cały zasilacz na TNY264 też jest więc sprawny.
 • Poziom 25  
  :arrow: alekt77 Masz rację, a ja nie doczytałem sobie.
 • Poziom 11  
  Sadza nie może z tamtąd być, bo moduł jest u góry pralki, a silnik hen na dole. Natomiast TNY264GN ma bardzo małą szczelinkę, której na zdjęciu nie widać. Tak, bęben wykonuje ruchy rewersyjne, a szczotki sprawdzę.
 • Poziom 33  
  Bosh WAE 2447FPL - identyfikacjia kilku elementów na PCB modułu pralki
  czapelka napisał:
  bęben wykonuje ruchy rewersyjne
  Czyli następuje przełączanie przekaźników, a więc jest napięcie 9V (mierzyłeś napięcie na kondensatorze 470µF/25V?) czyli TNY264GN musi być sprawny. Obracający się silnik i koło pasowe na bębnie rozprowadzają pył ze szczotek po całym wnętrzu pralki. Na elementach przy TNY264GN (transformator, diody, kondensator 10µF/400V) jest napięcie ok. 320V co powoduje, że w tym obszarze najchętniej się ten pył osadza.
  czapelka napisał:
  TNY264GN ma bardzo małą szczelinkę
  Czy masz na myśli obszar zaznaczony na zdjęciu strzałką?
 • Poziom 11  
  No tak, wygląda jakby chciał się tam właśnie rozwarstwić. A jeśli chodzi o ten pył to on występował tylko obok tych elementów i nigdzie więcej. Jakby to były szczotki to gdzie indziej też byłby zauważalny, nawet jeśli nie tak intensywnie? Ten TNY to jest element wykonawczy tak? Steruje może triakiem?
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  czapelka napisał:
  Jakby to były szczotki to gdzie indziej też byłby zauważalny
  Nie! TNY264GN masz sprawny i zostaw go w spokoju; tak samo inne elementy, o których piszesz. Grzebiesz w module chyba niepotrzebnie. Opisz lepiej dokładnie co dzieje się z pralką. Sprawdziłeś te szczotki?
 • Poziom 11  
  No tak, szczotki króciótkie, a wisiały już na plecionkach. Zatem dzięki, a gdy szczotki wymienimy, to i zobaczymy...