Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik z wyjściami dla ośmiu silników krokowych

07 May 2019 14:02 270 5
 • Level 2  
  Witam.
  Mam w planach wykonanie maszyny wyposażonej w 8 silników krokowych. Każdy z nich będzie podnosić i opuszczać masę 10 kg. Mam problem z doborem PLC wyposażonego w większą liczbę szybkich wyjść niż 4. Fatek serii MC ma co prawda wyjścia 20 kHz, ale w sofcie funkcja wyjścia impulsowego ma blokadę na 2 kHz, co w moim przypadku oznaczałoby posuw 50mm/s przy pełnym kroku. Ja potrzebuję 2 razy więcej.
  Czy ktoś wie czy znajdę sterownik z obsługą 8 wyjść 20 kHz w cenie do 3000 zł? Za tyle mogę kupić 2 Fateki po 4 silniki na każdy.

 • Level 16  
  W sterowniku SU jest możliwość sterowania 4 silnikami krokowymi:
  https://www.e-tronix.eu/3,sterownik-plc-programowalny-su-1-5.html

  Poniżej wykonanie sterowania 3 silnikami krokowymi:
  https://www.e-tronix.eu/37,sterownik-podajnika.html

  Pomimo tylko dwóch wyjść PWM w sterowniku, przełączanie pomiędzy czterema silnikami odbywa się za pomocą przekaźników (w które również wyposażony jest sterownik). Wadą tego rozwiązania jest to, że jednocześnie mogą pracować tylko 2 silniki krokowe.
 • Automation specialist
  Witam.
  Cztery osie są spotykane często - spojrzyj również na to: http://www.wobit.com.pl/produkt/10594/kontrol...c488-programowalny-kontroler-ruchu-dla-4-osi/
  Jeżeli chcesz więcej osi i wyższe częstotliwości to np seria Melsec Q z dwoma modułami QD77xxxx, tylko cena wyższa od oczekiwanej.
  Niedrogim rozwiązaniem wieloosiowym jest DVP10MC11T - jeżeli sterowałbyś serwami poprzez CAN - to jednak również zwiększy koszty o zakup serw.
  Pozdrawiam

 • Automation specialist
  Jeśli chodzi o sterowanie po CAN to tak jak kolega pawelradomsko napisał dobrym rozwiązaniem jest DVP10MC. Obsługuje do 16 osi z interpolacjami więc spokojnie obsłuży Ci 8 osi. DVP10MC11T (tranzystor) lub DVP10MC11R (przekaźnik) to dwa urządzenia w jednym. Z jednej strony sterownik plc, z drugiej kontroler ruchu. Oprogramowanie bezpłatne. Moduły rozszerzające są dość tanie. Natomiast alternatywą będzie zastosowanie tak jak napisałeś 2 plc fatek FBs-60MC i połączenie ich po sieci. Jednak przy takiej konfiguracji musisz mieć na uwadze złożoność algorytmu i zależności między osiami.
 • Level 25  
  Fatek i sterowanie 485 serwami.