Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica Step-UP proporcjonalna do napięcia zasilania.

07 Maj 2019 14:16 441 15
  • Poziom 14  
    Witam.
    Opiszę swój problem.

Mam układ zasilany bateryjnie zakres - 26Vmax-20min.
    Układ kontroli/nadzoru baterii itd. z baterii pobiera max.15W - typ.8W
    Pozostałe elementy sytemu pobierają 3000/4000W.
    Jak wiadomo pod obciążeniem napięcia na akumulatorach "przysiada".

Kontroler jest zaprogramowany przez producenta, nie ma możliwości edycji parametrów i rozłącza akumulator gdy mają jeszcze 40% pojemności (akumulatory sprawne, rezystancja ogniw 2-3mOhm)
    Zwiększenie ilości akumulatorów nie wchodzi w grę - masa, koszty.

Dlatego zmuszony jestem podbić w liniowy sposób napięcie zasilania na kontrolerze baterii.
    Przykładowo Vbat= 24V , Vkontrolera=24.4V / Vbat=21V , Vkontrolera= 21.4V itd.

Próbowałem zrobić to na przetwornicy Step-Up - gotowiec na UC3843 10A/35V zmieniając podłączenie potencjometru sprzężenia/regulacji z wyjścia na wejście niestety z marnym skutkiem.

Brakuje mi pomysłu jak rozwiązać taki problem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Myślę że problem jest w rodzaju akumulatorów
    Prawdopodobnie przewidziane są akumulatory AGM a Ty uparłeś się na zwykłe rozruchowe do samochodu
  • Poziom 14  
    Nie.
    Tutaj akumulatory są ponad miarę - Li-pol 6S 20000mAh z prądem rozładowania ciągłego 25C.
    Przewody 8 AWG.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja tylko wnioskuję że zastosowany akumulator nie pasuje charakterystyką do urządzenia....
    :D
    Ale mniejsza o to.... Kiedyś dawno dość temu miałem podobny problem.
    Wszystko było ok tylko brakowało mi 2 woltów napięcia. Zrobiłem przetworniczkę dającą na wyjściu sztywne 2V , odizolowaną, i włączyłem ją szeregowo z baterią.
    Napięcia się zsumowały i było dobrze
  • Poziom 14  
    Musze spróbować ale znacz jakaś przetwornice step- down czy inną co mozna 0.2V ustawić.
  • Poziom 14  
    Niestety nie znalazlem przetwornicy z Vout na poziomie od 0.2 do 1V.
    Macie jakiś pomysł radę? ? Może znacie lub potraficie zaprojektowac taką?
  • Poziom 14  
    Dziękuję za link, wcześniej już oglądane i niestety brak najniżej 0.8V a to za duzo.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Czyli problem sprowadza się do wykonania przetwornicy izolowanej o mocy kilku wat
    o zakresie Uwyj ustawianym w zakresie 0.1...1.0 V.
    Napiecie wejściowe = 20...30V.
    Jest to do zrobienia.
  • Poziom 14  
    Ale jaki kontroler itd ??
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Można użyć klasycznego TL494.

Odpowiednio podłączyć komparator i sprawa załatwiona.
    Zamiast używać źródła napięcia odniesienia robi kolega dzielnik z zasilania.
    W sprzężeniu zwrotnym oprócz dzielnika ląduje dioda o odpowiednim spadku napięcia.

Albo można zrobić to dużo szybciej i taniej.
    Jeżeli sterownik nie zużywa dużo energii to jedno dedykowane ogniwo w szeregu z główną baterią.
    Jeśli jest miejsce na przetwornicę to na jedną baterię też powinno być.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Wystarczy popularny UC3843 po stronie pierwotnej (flyback).
    Sprzężenie zwrotne zapewne nie będzie potrzebne, tylko obsłużyć należy
    regulację wsp. wypełnienia. zależną od napięcia wejściowego.

Edit: Jednak sprzężenie zwrotne powinno być, bo np. zależność napięcia przewodzenia diody wyjściowej od temperatury mogłaby zmienić Uwyj znacząco.

Zatem po stronie wtórnej będą 2 uzwojenia: wyjściowe i pomocnicze, zapewniające
    zasilanie dla układu regulacji.
  • Poziom 15  
    Nie bardzo rozumiem ten system. Z baterii pobierasz 15W czy 3kW? Jeśli 15W to czemu przewody aż 8AWG a jeśli 3kW to czemu przewody tylko 8AWG? Jakie są długie i w których miejscach?
  • Poziom 14  
    Z batrii pobieram 3,015 KW. Przewody mają max 10cm.
    Sterowanie itd. pobiera 15W jednocześnie badając swoje nap. zasilania czy jest OK. Reszta systemu 3KW max w impulsie 2s.
  • Poziom 15  
    Ok, jeśli te okresowe udary prądowe nie powodują rozgrzewania się przewodów to one są w porządku. W takim razie chyba pasuje wymienić ten kontroler baterii, aby spełniał wymagania Twojego systemu. Może łatwiej po prostu zrobić swój. Jakie on spełnia funkcje? Lub inaczej - jakich funkcji tego kontrolera Ty potrzebujesz? Domyślam się, że zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem oraz zwarciem są konieczne. Coś jeszcze?

Podałeś, że ogniwa mogą mieć 3mOhm. Rozumiem, że to pomiar pojedynczego ogniwa? Dla sześciu to będzie 18mOhm, które przy 136A (3kW @ 22V) da Ci 2,4V spadku napięcia na baterii. Tylko że rezystancja wewnętrzna pod obciążeniem się zmienia i będzie większa niż 3mOhm. Czy możesz zmierzyć oscyloskopem przebieg napięcia na baterii na zaciskach kontrolera? Tak, żeby było widac co się dzieje w momentach dużego poboru prądu przez system.

Fajnie jakbyś narysował bardzo ogólnie jak to jest połączone, żeby wszyscy na forum mieli w głowie ten sam obraz sytuacji. Kilka bloków "bateria", "kontroler", "obciążenie", napięcia, prądy.

• Poziom 17  
    Odpowiednikiem 12 ogniw ołowiowych (napięcie znamionowe 24V) jest 7 ogniw LiIon/LiPoly. Problem wynika z za małej liczby ogniw, co przy tak dużym obciążeniu ma naprawdę duże znaczenie.