Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch TES51551 - po włączeniu cały czas pracuje silniczek zaworu ceramicznego

radeks1968 07 May 2019 15:00 1143 10
 • #1
  radeks1968
  Level 12  
  Problem polega na tym, iż po załączeniu ekspresu cały czas pracuje silniczek zaworu ceramicznego. Nie startuje zaparzacz, grzałka zimna. Bosch VeroCafe Late pro.

  Bosch TES51551 - po włączeniu cały czas pracuje silniczek zaworu ceramicznego Bosch TES51551 - po włączeniu cały czas pracuje silniczek zaworu ceramicznego
 • Helpful post
  #2
  nioop

  Home appliances specialist
  A mikrowlaczniki z zaworu dają sygnał? Tj. Czy je zwiera
 • #3
  radeks1968
  Level 12  
  nioop wrote:
  A mikrowłączniki z zaworu dają sygnał? Tj. Czy je zwiera

  dziękuję za trafną diagnozę. Wcześniej odkręciłem zawór ceramiczny i okazało sie ze tam było coś działane..Przekręcone gwinty i zawór się nie skręca i mikro-włącznik odwrotnie zamontowany.
  Bosch TES51551 - po włączeniu cały czas pracuje silniczek zaworu ceramicznego

  Czy możesz kolego podsunąć pomysł, gdzie szukać przyczyny w ekspresie Nivona. Problem taki, że na okrągło się włącza i wyłącza. Myślę ze coś z zasilaniem.
 • #4
  nioop

  Home appliances specialist
  Moduł zasilania, zapewne słychać tylko cykanie przekaźnika.
  Nie mogę rozgryźć winowajcy na płytce a usterka dosyć powszechna.
 • #5
  picaswoj
  Level 11  
  Witam. Posiadam Nivone 830. Mam dokładnie ten sam problem. Zaczęło się co prawda od zaworu drenażowego.
  Rozkręciłem i do na początek wyczyściłem chcąc zobaczyć efekt moich zmagań włączyłem express a on cały czas kręci silnikiem od multizaworu. Co prawda przyznaję się że to również z ciekawości częściowo rozkręciłem ale poskładałem na 99% prawidłowo. Czytając wiele postów postanowiłem już nieeksperymentowac dalej i zawiozłem to do serwisu. Serwis po tygodniu to oddał uznając że to multizawór A on nie ma takiego żeby sprawdzić więc nie będzie naprawiał. Dalej podjąłem jeszcze raz próbę i rozkręciłem ten zawór, sprawdziłem mikrostyki. Zamienidlem ich położenie bo pomyślałem że może serwis coś mieszał i nic. Po włączeniu nic nie robi tylko kręci tym silnikiem a potem wyskakuje błąd nr 9. Pompa nie działa, nawet nie reaguje na wyciągnięty zbiornik na wodę, radę i otwartą pokrywkę kawy. Budowę samego zaworu raczej oceniam na prostą i nie wiem czemu są z nim takie problemy. Czyżby obroty silnika miały znaczenie albo grubość szczotek w silniku.
  Nowy kosztuje ok. 400 zł i jeżeli wszyscy z Was mi powiedzą że to jest na 100% przyczyną to kupuję, ale może też ktoś doradzi w jaki prosty sposób go naprawić. Zaznaczam że wszystkie elementy zaworu są całe.
  Może gdzieś trzeba bardziej naśladować czymś specjalnym.
  Jak się uporam z tym to dopiero sprawdzę czy moje czyszczenie zaworu drenażowego dało jakiś efekt.
  Bosch TES51551 - po włączeniu cały czas pracuje silniczek zaworu ceramicznego
  Wojtek
 • #6
  ssss
  Level 37  
  Prosze nie sprawdzac mikro stykow tylko je wymienic bo elektronika nie widzi dobrego położenia multizaworu. Następnie prosze sprawdzic jak wygladaja styki od łączówki w 80% ekspres jest nieszczelny i woda kapie na wtyczke od multizaworu i mikrowylaczniki.
 • #7
  picaswoj
  Level 11  
  Ok. Dziekj za podpowiedź.
  Będę próbował wymienić mikrostyki. Ale woda tam się w ogóle teraz nie pojawia. Tzn pompa nie podejmuje pracy. Też nie ma śladu po jej wcześniejszej obecności. Nigdy nie ciekło nic z niego. Jutro kupię mikrostyki i wymienię. Sprawdzałem je co prawda dołączając diodę i przerwa była ale może za krótka lub za długa.
 • #9
  picaswoj
  Level 11  
  Wymieniłem dwa mikrostyki na nowe. Żadnej zmiany.
  Mam dalej podejrzenie że to, że działa sam silnik to jest błąd. Moim zdaniem co on ma przekierowywać jak nie działa pompa i nie pompuje wody. Pompa jest sprawna na krótko działa A po włączeniu ani drgnie.
  Podejrzewam układ który steruje zasilaniem TNY jest zabezpieczony rezystorem R29 (zielony i wygląda na spuchnięty). Zastanawiam się czy one nie uległy uszkodzeniu. Na rezystorze skacze oporność i muszę po paskach go odczytać. To samo miałem w zmywarce tylko tam wybuchł i nic nie działało, wymieniłem i jak nowa. W załączeniu ich zdjęcia na płytce. Może ktoś potwierdzi albo podpowie jak to sprawdzić albo wykluczy tą hipotezę.
  Bosch TES51551 - po włączeniu cały czas pracuje silniczek zaworu ceramicznego Bosch TES51551 - po włączeniu cały czas pracuje silniczek zaworu ceramicznego
 • #11
  picaswoj
  Level 11  
  No cóż ja już w temacie się poddaję. Kupiłem dwa triaki i je wymieniłem. Nie dostałem od ręki układu TNY380PN więc nie mogłem zrobić próby z jego wymianą. Po wymianie triaków pompa po podłączeniu do sieci zaczęła pracować. Po chwili jednak się wyłączyła i już nie podjęła pracy. Być może że ten TNY pali te triaki lub któryś z nich bo ich nie sprawdzałem który tak na prawdę był spalony tylko wymieniłem dwa od razu. Aha no i ten TNY kosztuje już ok. 30 zł stąd też nie ryzykuje dalej bo szkoda kasy. Decyzja została podjęta i kupiony nowy express. Kupiłem znowu Nivone tym razem 841 podobny, ale już z kolorowym wyświetlaczem.