Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrozawór do kominka z płaszczem i bojlera

07 Maj 2019 17:56 243 9
  • Poziom 12  
    Witam. Nadążyła się okazja aby przerobić instalacje od kominka, mam kominek 19 kW ze sterownikiem msk. Układ napędzany jest jedną pompa LFP sprinta. Chciał bym podłączyć do bojlera elektrozawór, który będzie się otwierał jak temperatura w bojlerze będzie niższa niż w kominku. W sterowniku mam opcje podłączenia " Temperatura włączenia innego urządzenia L3". Jak to zrobić, by nie kupować 2 pompy?
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista Automatyk
    Witaj
    W sterowniku MSK masz 3 wyjścia. Standardowo pierwsze jest wykorzystywane do sterowania pompką. Kolejne możesz użyć nap. do elektrozawóru pamiętając, że wyjścia masz z potencjałem 230VAC.
    Problem jaki widzę w tym układzie to brak temperatury bojlera. MSK ma tylko jedno wejście analogowe czujnika temperatury pt100 które jest zajęte przez pomiar temp. wody w płaszczu kominka.
    Pozdrawiam daro
    http://dk-automatyka.pl
  • Poziom 12  
    Problem rozwiazany, kupiłem oddzielny programator Polski z 2 czujnikami, elektrozawor oraz mieszający do obiegu c.w.u. Pompa wystarczy jedna. Całość ok 600zl z myślą o solarach grzejnikowych...
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 20  
    Witam,
    U siebie do kotła na paliwo stałe oprócz sterownika kotła i pompy c.o. podłączyłem równolegle drugą pompę i niezależny termostat różnicowy, który bez względu na to co jest na kotle ZAWSZE załączy drugą pompę gdy temperatura w kotle jest wyższa niż temperatura c.w.u. w zasobniku (trzeba poprawnie zamontować czujnik temperatury c.w.u. w zasobniku tuż nad wężownicą aby optymalnie wykorzystywać faktyczną różnicę temperatur! Pompa na allegro to 60 zł termostat różnicowy z cyfrowym wyświetlaczem poniżej 100 zł, Myślę, że warto.
    Pozdro
  • Poziom 12  
    Elektrozawór do kominka z płaszczem i bojlera

Nie chciałem 2 pomp, gdyż moja pobiera 5wat i kosztuje prawie 500zl, tak z ciekawości możesz zrobić zdjęcie tej instalacji bądź samego termostatu różnicowego ?
  • Poziom 20  
    Kolego zwróć uwagę, że Twoja pompa ma OD 5 W mocy DO 60 W!!! I zapewniam Cię, że praw fizyki nie oszukasz! Lepkość płynów i ich skłonność ich do przepływu turbulentnego ze wzrostem temperatury skutkuje dużymi stratami energii kinetycznej i musisz ją dostarczyć energią pompy. Masz kilkanaście kW do przetransportowania więc średnia ważona moc w Twej instalacji będzie sięgać 30-50 W. Ja zaproponowałem pompę 60-tkę (czyli na trzecim biegu ma DO 90 W ale przy elementarnie poprawnej instalacji starczy i 40-tka z mocą DO 60 W. Policzmy +/- sezon grzewczy to 210 dni. Pompa w układzie grzewczym pracuje ok 30% czasu. Zyskasz na uśrednionej mocy załóżmy optymistycznie AŻ 30 W. Czyli zyskujesz w sezonie grzewczym ok. 50 kWh energii elektrycznej. Uśredniając wszelkie składowe ceny to koszt jednej kWh jest rzędu 60 gr czyli zaoszczędzisz 30 zł dołóżmy do tego AŻ 20 zł oszczędności z tytułu ogrzewania c.w.u. w całym roku. Rocznie zyskasz 50 zł. Przy wszelkich optymistycznych założeniach czas zwrotu (i dopiero później ZYSK) to 8 lat!!! Problem w tym, że zwykła pompa o jakiej piszę wytrzymuje 10-15 lat a Tobie życzę by Twoja sterowana elektronicznie wytrzymała 5 lat...... Wiem co mówię serwisując urządzenia grzewcze. Zapewniam Cię, że problem nie jest taki oczywisty jak to wynika z reklamowych ulotek.
    Pozdro
  • Poziom 12  
    Pięć lat już chodzi, wszystko działa dobrze bojler na 3 biegu nagrzewa się 40 minut, później przełączam na 1 i grzejniki spokojnie dają rade, ja mam 360 dni sezonu pompy i już się zwrocila, pięć mam 19kw trochę za duży a dom 70m2... Polacze ja jeszcze kiedyś z solarami z grzejników, grawitacji się nie oszuka ciepło idzie do gór, ja podaję do bojlera na ok 3m wysokości...
  • Poziom 20  
    Witam,
    Ok kolego tylko, że 70 m. kw. to przy dzisiejszych typowych ociepleniach dale 3 kW mocy OBLICZENIOWEJ (czyli przy -16-18*C) a średnia ważona moc w sezonie to z 1,5 kW!!!! więc KAŻDA pompka sobie poradzi. Ja zasugerowałem się tymi 19 kW kotła. A wracając do mocy to zapewniam Cię, że moc tej pompki to będzie 20-30 W.
    Pozdro