Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własny powerbank - pytania

08 Maj 2019 18:08 234 9
  • Poziom 2  
    Witam
    Chciałbym "zrobić" swojego powerbanka, pomysł mam taki:
    -Koszyk na 4 akumulatory, połączone szeregowo
    -4 akumulatory 18650 3.7V (mam swoje własne, o różnym stopniu zużycia i firmach - Samsung, Sony)
    -Przetwornica 3.7V na 5V
    I tutaj moje pytania:
    -Wystarczy przylutować kabelki (+,-) z koszyka do przetwornika? Czy trzeba coś innego?
    -Czy można na kabelkach wychodzących z koszyka założyć przełącznik? I jak to zrobić?
    Proszę o wyrozumiałość - jestem początkujący.
    Pozdrawiam
    Andzik31

P.S W załącznikach przesyłam zdjęcia podzespołów których chcę użyć. Własny powerbank - pytania
    Własny powerbank - pytania Własny powerbank - pytania
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 17  
    1. Co do zasady nie łączy się ogniw różnych typów...
    2. Koszyk ma cele połączone szeregowo... 4x3,7-...
    3. Przetworniczkę masz z 3,7V na ...

2. z 3. stoją w sprzeczności.
  • Poziom 2  
    Coś takiego dać pośrodku koszyka a przetwornika z gniazdami>?

Dodano po 37 [sekundy]:

apięcie wejściowe: 2V-24V
    Napięcie wyjściowe: 5V-28V - płynna regulacja
    Prąd wyjsciowy: max. 2A
  • Poziom 17  
    Jak doczytasz to zapewne napięcie wyjściowe musi być wyższe o ... (*powiedzmy 3V) od wejściowego.
    Ta przetwornica raczej podwyższa (albo przetwornice podwyższają albo obniżają, choć są takie mogące obniżać i podwyższać).
    A więc pasuje połączenie równoległe 3,7V. To podniesiesz do 5V, choć może się okazać (patrz *).
    Poza tym nie zalecam łączyć tylu ogniw równolegle.

Szukaj dalej. Są przetworniczki za kilka zł 3,7/5V.
  • Specjalista elektryk
    Najlepiej skorzystaj z gotowego rozwiązania:
    np.:
  • Poziom 40  
    Witam.
    Możesz tanim kosztem złożyć swój powerbank:
    - obudowa
    Link

- elektronika
    Link
    Akumulatory możesz wykorzystać z baterii laptopa, wkrętarki, itp.

Linki do AliExpress mogą po jakimś czasie być nieaktualne.
  • Poziom 42  
    Andzik31 napisał:
    z tego co jeszcze wyczytałem napięcie nie zsumuje się przy równoległym

To jest zdanie-klucz. Przy równoległym połączeniu ogniw ich napięcia się nie sumują. Za to sumuje się maksymalny prąd, a w praktyce pojemność takiego banku.
  • Poziom 36  
    AVE...

Jeszcze jedna uwaga: łącząc równolegle różne ogniwa upewnij się, że wszystkie mają takie samo napięcie, albo przynajmniej zbliżone w zakresie ±30mV. Z chwilą połączenia dwóch ogniw o różnych napięciach ze sobą z ogniwa o wyższym napięciu do ogniwa o niższym popłynie prąd równy ΔV/Rint, gdzie Rint to rezystancja wewnętrzna ogniwa w gorszym stanie lub/i gorszego typu. Ta rezystancja może wynosić od dziesiątek do setem miliomów. Ponieważ na obu ogniwach wydzieli się moc równa I²Rint, w obu wzrośnie temperatura. A temperatura to jest coś, czego ogniwa litowe nie lubią. Z tego samego powodu ogniwa nie lubią też dużych prądów obciążenia. Zwykle nie powinno się przekraczać prądu ładowania i rozładowania 1,5C dla ogniwa, gdzie C to jego pojemność. Dla ogniwa 2200mAh ten prąd to 3,3A, przy czym ja bym się ograniczył do 0,5C czyli 1,1A dla bezpieczeństwa i żywotności...

Druga sprawa: absolutnie nie łącz różnych typów ogniw! LiIon, LiPo i LiFePo mają różne napięcia maksymalne i minimalne.

Trzecia sprawa: ogniwa o napięciu poniżej 2,8V są zwykle do bani, poniżej 2,5V są martwe. Oba typy można "reanimować" ładując małymi prądami rzędu 0,1C, ale ja nie widzę w tym sensu. W starych ogniwach można przywrócić część sprawności przez mrożenie, ale to też jest średni biznes.

Czwarte: komercyjne rozwiązania z Chin są tak tanie i tak łatwodostępne, że robienie całości od zera nie ma sensu. Kup tanią obudowę od powerbanku i wstaw, ostrożnie, swoje ogniwa...