Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester ciągłości ze wskaźnikiem polaryzacji - jak to działało?

08 Maj 2019 19:01 264 8
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie. Mój problem należy chyba do grupy ezoteryczno-detektywistycznej (bo chyba będą potrzebne zdolności dochodzeniowe i... szklana kula), ale do rzeczy.
    Potrzebuje zreanimować a potem wykonać drugi taki sam) tester ciągłości ze wskaźnikiem polaryzacji - w przypadku badania elementów ze złączami p-n.
    Z pracy mam taki układzik, na którego uruchomieniu bardzo mi zależy. Wygląda na prosty, ale nie mogę dojść do tego jak on działał i co zrobić aby działał znów. Może ktoś z Was spotkał się z podobnymi projektami i będzie potrafił mi pomóc.
    Układ jest wyciągnięty ze starego zasilacza warsztatowego (samoróbka) po rozległej awarii :) Zasilacz już nie działa. wyjęty został sam układ "testera" - niestety środek zasilacza był zbyt zniszczony, żeby móc rozeznać się w połączeniach.

"Tester wyposażony był w dwie diody LED połączone przeciwsobnie (na pewno jedną parą nóżek, co do drugiej strony - nie mam pewności), zasilanie pewnie w granicach 12V (ale nie wiem czy AC czy DC). Dwa kabelki "pomiarowe" do testowania ciągłości i polaryzacji.
    Przy sprawdzaniu ciągłości (jeśli była ciągłość) to diody migały naprzemiennie. Jeśli badaliśmy diody, złącza tranzystorów itp - migała tylko jedna, w zależności od polaryzacji złącza p-n w badanym elemencie.
    Poniżej zamieszczam zdjęcia tego co z niego zostało.
    Bardzo proszę o informacje, albo naprowadzenie mnie na jakiś pomysł jak to naprawić i zrobić drugi taki, nowszy na współczesnych elementach.

Na zdjęciu pierwszym dwa elementy po lewej to BC107(ten wyżej) i BC107B, oraz kondensatory 20µF/25V, oraz 10µF/25V. Tranzystory po prawej to: BC177A oba.
    Duży kondensator na przewodach (być może gdzieś tam było podawane zasilanie?) to 1000µF/25V.

Jeśli będą potrzebne konkretne informacje, oczywiści podam, przepraszam też za jakość zdjęć, ale nie jestem w tym momencie w stanie zrobić lepszych.

Tester ciągłości ze wskaźnikiem polaryzacji - jak to działało? Tester ciągłości ze wskaźnikiem polaryzacji - jak to działało? Tester ciągłości ze wskaźnikiem polaryzacji - jak to działało?
  • Poziom 31  
    tomek.luz napisał:
    jak to naprawić i zrobić drugi taki

Poświęcić godzinę czasu na zrysowanie schematu ideowego, układ składa się z 12 elementów. Przecież płytka, co widać na pierwszy rzut oka, rysowana była ręcznie, a więc "model prototypowy". Jeśli nawet ktoś wykorzystał ten sam schemat to jakie jest prawdopodobieństwo że jego płytka wyglądała identycznie? Będziesz miał schemat ideowy to ktoś podpowie jak działa.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Oznacz na stronie ścieżek wyprowadzenia tranzystorów( E,B,C).
    Układ połączeń przypomina mi taki układ:
    Przy małym napięciu zasilania, z małą wydajnością prądową może działać.
  • Poziom 39  
    Generator mono stabilny o niskiej częstotliwość 1Hz; taki schemat testera tranzystorów w jednym z Radioelektroników
  • Moderator Samochody
    Jest też "unowocześniona" wersja na 4049 (zasilanie 5-12V):

P.S.
    Nie wiem jak w tym elektrodowym edytorze schematów (EasyEDA) wybrać kolejne bramki z 4049...
  • Poziom 12  
    Przeprasza, że długo mnie tu nie było, ale z przyczyn nie do końca zależnych ode mnie nie mogłem się odezwać.
    Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, poczytałem, pooglądałem różne inne schematy i postanowiłem, że spróbuję dojść jakoś do tego, żeby układ działał. Poniżej zamieszczam schemat, który według apletu symulacyjnego na stronie Symulator Obwodow powinien działać. Zamieszczam poniżej także plik do symulacji. W oknie apletu: Plik>Importuj z tekstu... i wklejamy tekst z ramki poniżej.
    Czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć, czy ta symulacja ze strony, którą podałem, jest poprawna? Czy może ktoś ma informację, gdzie można zrobić taką symulację, w czasie "rzeczywistym"? tzn, żebym mógł sprawdzić z jaką częstotliwością będą migały LED'y?
    Edit:
    Dzięki za zwrócenie uwagi. Faktycznie przeoczyłem kilka drucików przy przerysowywaniu schematu. Poprawiłem.

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    Nie będzie działać. Brak zasilania kolektorów T1 i T2.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie. Układ sprawdzony - działa. Wszystko według schematu jaki wrzuciłem powyżej. Jedyna zmiana, to rezystory przy bazach tranzystorów T1 i T2 mają być po 33kΩ zamiast 1kΩ.

W razie pytań piszcie. Dziękuję wszystkim za wszystkie sugestie i pomoc. Pozdrawiam Tomek.

Edit.: Dzięki koledze arturavs za zwrócenie uwagi - poprawiłem. Musiała to być najprawdopodobniej freudowska pomyłka :D
    tomek.luz napisał:
    to rezystory w bramkach tranzystorów T1 i T2 mają być po 33kΩ zamiast 1kΩ.

Tranzystor bipolarny nie ma bramki, tylko bazę.