Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY Miernik mocy w. cz (0-40W)

analogman1990 09 Maj 2019 12:22 1140 6
  • Witam!

Od jakiegoś czasu zacząłem się bardzo interesować techniką radiową odkąd nabyłem radio lampowe Pionier U. Czytałem nie co na temat odbiorników i nadajników radiowych(lampowych i tranzystorowych), wzmacniaczy w. cz, modulacji AM i FM oraz pomiarów mocy nadajnika radiowego. Przez ten czas zebrałem dużo lamp elektronowych małej mocy i tych większej mocy takie jak EL38 czy QQE06/40. Kto wie może kiedyś zbuduje sobie jakiś nadajnik z tych lamp :D Ale jak narazie nie mam za bardzo dużo czasu i części :( Postanowiłem więc zbudować sobie miernik mocy dla nadajników radiowych o mocy 0-40W. Ponieważ jak już chcę budować ten nadajnik to muszę mieć jakiś przyrząd do mierzenia mocy.
    Konstrukcja jest bardzo prosta! Składa się ona z obciążenia 50Ohm wykonanego na trzech rezystorach metalizowanych o rezystancji 150ohm połączonych równolegle, z diody germanowej ostrzowej DOG58S, z kondensatora o pojemności 10nF, dzielnika napięcia wykonanego na potencjometrze o rezystancji 100kOhm oraz na mierniku ETA typ. MK-3 o zakresie maks. 40V. Cały miernik skalibrowałem tak że na jedną działkę przypada 1W czyli jak np. Miernik pokaże 5 wolt to moc wyjściowa nadajnika wynosi 5W.

Jak przeprowadziłem kalibracje? Kalibracje przeprowadziłem w ten sposób ze drugim woltomierzem zmierzyłem napięcie podczas nadawania na kondensatorze 10nF. Miernik pokazał napięcie 22,2V, następnie dodałem spadek napięcia 0.2V i wynik podniosłem do kwadratu i podzieliłem przez 100 (źle: przez 50 do kwadratu) i wyszło około 5,01W. Następnie wskazówkę pierwszego woltomierza (MK-3) wyregulowałem tak że wskazanie 5V odpowiadało 5W. Próbę pomiarów przeprowadziłem na transceiver'ach radmor 3031 oraz radmor 315 (stąd te wtyki BNC i C-50/W1 na szybkości zrobione). I wyszło że radmor 3031 ma 5W, a radmor 315 1W więc chyba jest Ok :)

Miernik jest jeszcze w trakcie rozbudowywania, m.in. planuje zrobić mocniejsze obciążenie do 50W, wszystko to zaekranować i dodać gniazdo UC1. Nie jestem też pewien czy zastosowana przeze mnie dioda DOG58S nadaje się na częstotliwośći UHF.

Uprzedzam też że jestem początkującym i dopiero chodzę do I klasy technikum na profil technik elektronik i dopiero się uczę :) Więc proszę o pomoc i wyrozumiałość :D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    Marek_Skalski
    Poziom 35  
    Czy możesz napisać do czego potrzebowałeś kondensator 10 nF i jaka była częstotliwość mierzonego sygnału?
    Czy jesteś pewien, że prawidłowo wyznaczyłeś moc?
    Jeżeli przyjmiemy, że miernik prawidłowo wskazywał napięcie wejściowe, to moc można wyznaczyć z zależności:
    P = U x I = U x (U / R) = U^2 / R
    Ty podzieliłeś wartość napięcia przez kwadrat rezystancji, czyli P* = U^2 / R^2
    Różnica jest dość duża.
    P = (22,2)^2 / 50 = 9,86 [W]
    P* = (22,2)^2 / (50)^2 = 0,197 [W?]
    Żadna z tych wartości nie odpowiada wartości 5,01 W, którą podałeś.

Na schemacie brakuje węzłów. Intuicyjnie wiadomo jak połączyć elementy, ale zasady rysowania schematów nakazują oznaczanie węzłów kropką.
    analogman1990
    Poziom 7  
    Witam!
    Teraz zauważyłem że popełniłem bardzo duży błąd we wzorze w moim poście. No cóż pomyłki się zdarzają.

Są dwa wzory na wyliczenie mocy wyjściowej:

Pierwszy to Pwy= (22,2V+0.2V)^2 / 2*50 (nie przez 50^2)

Drugi to Pwy= [ ((22,2V+0.2V) / √2) ]^2 / 50.

To 0.2V to spadek napięcia na diodzie germanowej. Spadek napięcia zależy od zastosowanej diody.

Teraz powinno być ok . Kondensator 10nF służy po to by napięcie w. cz wyprostowane przez diode zostało "wygładzone" ( podobnie jak w zasilaczach ac/dc)

A częstotliwość mierzona była 144mhz
    zworys
    Poziom 36  
    Ten miernik może być jedynie wskaźnikiem. Rezystor obciążenia 50 omów powinien być bezindukcyjny. Dla małych częstotliwości jest to do pominięcia ale dla 144MHz już powoduje błędy w pomiarze. Przynajmniej część układu do diody powinna być zaekranowana. PR -ek lepiej wymienić na wieloobrotowy - precyzyjniejsze nastawy i mniejsza możliwość rozregulowania. Do wstępnego oszacowania poziomu mocy się nadaje , do bardziej precyzyjnych pomiarów nie bardzo.
    Wawrzyniec
    Poziom 34  
    analogman1990 napisał:
    Pwy= (22,2V+0.2V)^2 / 2*50
    czyli Pwy= U²/2R gdzie ty taki wzór znalazłeś? Jest blędny.

Dodano po 3 [minuty]:

analogman1990 napisał:
    Pwy= [ ((22,2V+0.2V) / √2) ]^2 / 50
    czyli
    P= (U/√2)²/R - też błędne.

Pomijając kwestię tak wysokich częstotliwości poprawny wzór miałeś już wcześniej podany P=U²/R i tego się trzymaj.
    malcompl
    Poziom 12  
    Wzory nie są błędne, wszystko zależy jaką wartość napięcia reprezentuje U w danym wzorze - wartość skuteczną, czy szczytową.
    AdamC
    Poziom 24  
    analogman1990 napisał:

Postanowiłem więc zbudować sobie miernik mocy dla nadajników radiowych o mocy 0-40W.

Nie jestem też pewien czy zastosowana przeze mnie dioda DOG58S nadaje się na częstotliwośći UHF.

W sumie zbudowałeś obciążenie o mocy znamionowej 6W, obciążanie powyżej tej mocy grozi uszkodzeniem tak obciążenia jak i nadajnika.
    DOG58 ma częstotliwość graniczną pracy 100 MHz, DOG58S były selekcjonowane pod względem jakości.
    Zmierz swr tego obciążenia przy różnych częstotliwościach , im wyższa częstotliwość to będzie gorzej, da to pogląd do jakiej częstotliwości ma sens stosowanie takiego wykonania.