Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Akai 75 kłopoty z przewijaniem - Deck AKAI 75 - nie odtwarza i przewija do końca

Jann13 09 May 2019 12:36 882 7
    Jann13
    Level 9  
    Witam,
    mam prośbę o radę, co może być przyczyną usterki jak w temacie. Napęd pracuje nierówno, czasami po prostu pod koniec taśmy zatrzymuje się. Taki efekt występuje przy przewijaniu w obu kierunkach. Zdarza się, że nawet bez taśmy nie przewija w obu kierunkach i nie kręci rolką przy odtwarzaniu. Zdjąłem obudowę ale niewiele tam mogłem zobaczyć. kiedyś regulowałem sprzęgło w innych magnetofonach ale to zamierzchła przeszłość. Czy w tym modelu też można regulować sprzęgło czy to poważniejsza sprawa?
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam. :)
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kółko pośredniczące inaczej nazywane "idler".
    Czy chodzi o Akai GX-75?

https://www.youtube.com/watch?v=RnBQEVGKjpQ
    Jann13
    Level 9  
    Grzegorz Markowski wrote:
    Kółko pośredniczące inaczej nazywane "idler".
    Czy chodzi o Akai GX-75?

https://www.youtube.com/watch?v=RnBQEVGKjpQ

Tak, dokładnie GX 75
    Przeglądałem serwisówkę z internetu, ale to jakaś makabra, tysiące części. Dzięki za pomoc. jak przyjdzie wena , to się zabiorę za rozbiórke.
    Czy ten "idler" jest do naprawy, czy do wymiany?
    Pozdrawiam
    J.
    Grzegorz Markowski
    Albo do wymiany, albo do naprawy. Wszystko zależy od tego, czy uda się "reanimować" gumową bieżnię tego kółka. Ona może być też najzwyczajniej brudna. Mycie, konserwacja, powinna pomóc
    Jann13
    Level 9  
    Nie wiesz przypadkiem, czy wyjęcie tego zespołu (idler) wymaga wymontowania całego zespołu napędowego (silnik, sanki z głowicami i cała reszta)?
    Grzegorz Markowski
    Nie mam pojęcia. Ale na tym filmie jest pokazane, że od wyczyszczenia idlera nie potrzeba wyjmować bloku mechaniki z magnetofonu.
    Do innych prac związanych z idlerem, mechanikę z reguły wyjmowałem z magnetofonu. Jeśli mechanika stanowi oddzielny moduł, a tak jest w tym przypadku.
    Na pewno nie trzeba "rozbierać" mechaniki na części.

Akai 75 kłopoty z przewijaniem - Deck AKAI 75 - nie odtwarza i przewija do końca

Przy odrobinie ostrożności, da się idler wymontować bez wyjmowania mechaniki.
    Jann13
    Level 9  
    Albo do wymiany, albo do naprawy. Wszystko zależy od tego, czy uda się "reanimować" gumową bieżnię tego kółka. Ona może być też najzwyczajniej brudna. Mycie, konserwacja, powinna pomóc

Dzięki za pomoc. Już wszystko jasne. Zespół kółka da się łatwo wyjąć. Niestety reanimacja nie przyniosła skutku. Bieżnia gumowa jest stara, twarda i na brzegach ma ma małe spękania. Do wymiany. Muszę poszukać oryginału albo czegoś zastępczego.

pozdrawiam
    J. :D
    Jann13
    Level 9  

Dzięki za pomoc. Już wszystko jasne. Zespół kółka da się łatwo wyjąć. Niestety reanimacja nie przyniosła skutku. Bieżnia gumowa jest stara, twarda i na brzegach ma ma małe spękania. Do wymiany. Muszę poszukać oryginału albo czegoś zastępczego.

pozdrawiam
    J. :D

Dodano po 2 [minuty]:

Wiem już jak, ale z braku części muszę odłożyć naprawę. Najważniejsze, że dzięki pomocy Grzegorza M. udało się zidentyfikować problem.