Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja zwrotnicy GDWT 9/100 FP 8 Ohm, 14-150-8 SCX, GDN 20/100/3 4 Ohm

09 Maj 2019 19:07 240 10
  • Poziom 10  
    Witam Forumowiczów,
    Piszę z prośbą o pomoc w zmodyfikowaniu zwrotnicy do głośników wymienionych w temacie. Głośniki siedzą w kolumnach, które kiedyś zbudowałem. Jako, że nie posiadałem odpowiedniej wiedzy, zwrotnicę zamówiłem u jakiegoś magika w internecie. Poniżej zamieszczam jej schemat z danymi, które byłem w stanie odczytać oraz zdjęcie. Niestety nie posiadam aparatury pomiarowej i nie mam jak zmierzyć parametrów cewek :(. Wiem, że głośnik GDWT średnio nadaje się do domowych odsłuchów i w związku z tym jestem również otwarty na propozycję jego wymiany na inny. Słucham różnych gatunków ale głównie rocka. W obecnej konfiguracji kolumny grają z bardzo wycofaną średnicą i tak jakby "nosowo" (nie wiem jak to określić). Zależy mi na lepszej detaliczności oraz wyraźniejszej średnicy. Poniżej zamieszczam również rysunek obudowy oraz zdjęcie kolumny.
    Modyfikacja zwrotnicy GDWT 9/100 FP 8 Ohm, 14-150-8 SCX, GDN 20/100/3 4 Ohm Modyfikacja zwrotnicy GDWT 9/100 FP 8 Ohm, 14-150-8 SCX, GDN 20/100/3 4 Ohm Modyfikacja zwrotnicy GDWT 9/100 FP 8 Ohm, 14-150-8 SCX, GDN 20/100/3 4 Ohm Modyfikacja zwrotnicy GDWT 9/100 FP 8 Ohm, 14-150-8 SCX, GDN 20/100/3 4 Ohm
  • Poziom 43  
    Podaj typy i parametry głośników.
    Obawiam się, że na kiepski efekt składają się dwa podstawowe czynniki - niedopasowane do siebie parametrami głośniki i zwrotnica z kalkulatora.
  • Poziom 10  
    Oto parametry, które znalazłem w sieci

Tonsil GDWT 9 100FP

Impedancja - 8 [Ohm]
    Pasmo przenoszenia - 3 000 - 20 000 [Hz]
    Moc nominalna (moc przed filtrem/moc za filtrem) - 100/6 [W]
    Moc maksymalna - 200/15 [W]
    Efektywność - 101 [dB]
    Częstotliwość rezonansowa FS - - [Hz]
    Rekomendowana częstotliwość podziału - 4 500 [Hz]
    Rezystancja cewki - 6,3 [Ohm]
    Wysokość cewki - 1,8 [mm]
    Średnica rdzenia cewki - 25 [mm]
    Wysokość szczeliny - 3 [mm]
    Szerokość szczeliny - 0,745 [mm]
    Średnica zewnętrzna magnesu - 70 [mm]
    Średnica wewnętrzna magnesu - 32 [mm]
    Wysokość magnesu - 15 [mm]
    Waga magnesu - 0,23 [kg]
    Indukcja w szczelinie B - 1,29 [T]
    Energia w szczelinie - 119,5 [mJ]
    Materiał magnesu - ferryt
    Materiał membrany - tkanina impregnowana
    Materiał zawieszenia -
    Materiał korpusu cewki - kapton
    Materiał cewki - aluminium
    Materiał kosza - tuba ABS
    Waga głośnika - 0,8 [kg]

STX 14-150-8 scx (stara nazwa)

Tonsil GDN 20/100/3 4 Ohm

Moc nominalna rms 100 W (wg IEC)
    Moc maksymalna 200 W
    Efektywność 89 dB
    Pasmo przenoszenia 55 - 3000 Hz
    Częstotliwość rezonansowa Fs 35 Hz
    Impedancja nominalna 4 Ω
    Rezystancja cewki 3,3 Ω
    Powierzchnia czynna membrany Sd 230 cm²
    Dobroć mechaniczna Qms 4,00
    Dobroć elektryczna Qes 0,345
    Dobroć całkowita Qts 0.32
    Objętość równoważna Vas 53 l
    Masa układu drgającego Mms 29 g
    Podatność zawieszeń Cms 0,72 mm/N
    Stała transformacji Bl 7,7 Tm
    Średnica cewki 35 mm
    Wysokość cewki 15,5 mm
    Indukcyjność cewki 0,53 mH
    Wysokość szczeliny magnetycznej 8 mm
    Szerokość szczeliny magnetycznej 1,4 mm
    Waga 2,45 kg Wymiary 205 x 98 mm
    Magnes 120 x 60 mm

• Pomocny post
    Poziom 43  
    Jest tak jak przypuszczałem - zwrotnica z kalkulatora i zupełnie niedopasowane głośniki (szczególnie GDWT ). Poza tym dość dziwne wydaje mi się stosowanie w dolnym pasmie 20 cm głośnika. Dalej - myślę, że (zaprzecz jeśli się mylę) pomyślałeś, że Vas to zalecana pojemność obudowy?
    Proponowałbym zapoznanie się z programem WiNSD i na jego podstawie obliczyć pojemność i strojenie obudowy (o ile nadal ma być GDN 20/100/3 masz wszystkie niezbędne parametry - wystarczy wpisać). Dalej - wymienić GDWT na GDWK i do niego obliczyć wstępnie parametry zwrotnicy.
    (co oczywiście nie wyeliminuje wprowadzenia poprawek po wykonaniu pomiarów)

Ogólnie biorąc - według mnie - lepiej chyba by było jednak skopiować jakiś zestaw z gotowych projektów - na forum można znaleźć co najmniej kilka dobrych.
  • Poziom 10  
    Obudowę stroiłem przy pomocy Winisd :) Wyszło mi około 30 litrów pojemności co przy zastosowanym BR dało strojenie na 40 Hz. Wyczytałem w jednym z tematów na forum, że taką właśnie pojemność najlepiej zastosować. Akurat bas to jedyna rzecz, której bym nie ruszał, ewentualnie potestował przy zmniejszonej pojemności. Wymienię głośnik na GDWK i policzę zwrotnicę pod niego tak jak sugerujesz. Postaram się również pobawić z pomiarami na tyle ile będę w stanie to zrobić jako amator. Chcę aby kolumny grały poprawnie w całym paśmie. Nie liczę na to, że zrobię z nich hi-end. Po prostu szkoda mi wyrzucać obudowy. Mam w planach aby po poprawie tych kolumn zbudować jakiś gotowy, sprawdzony projekt. Dzięki za odpowiedź :)
    Jeszcze jedno pytanie. Jaki model GDWK byś zastosował?
  • Poziom 38  
    Szymek3392 napisał:
    Wiem, że głośnik GDWT średnio nadaje się do domowych odsłuchów i w związku z tym jestem również otwarty na propozycję jego wymiany na inny.

A masz w obudowach podfrezowania po głośniki?
    Jeśli tak i nie chcesz nic zmieniać, to inny głośnik nie wejdzie.

Szymek3392 napisał:
    Mam w planach aby po poprawie tych kolumn zbudować jakiś gotowy, sprawdzony projekt.

To może od razu składaj coś innego?
    Bez odpowiedniej zwrotnicy to nawet bardzo dobry głośnik wysokotonowy nie pomoże.

Szymek3392 napisał:
    Wymienię głośnik na GDWK i policzę zwrotnicę pod niego tak jak sugerujesz.

...
  • Poziom 10  
    Dzięki za komentarz. Poczytałem trochę w dziale diy i moja uwagę przykuła konstrukcja 3 drożna na głośnikach stx (nowe fx200). Cenowo chyba powinienem zamknąć się w około 2000 zł za komplet. Może polecasz jakąś inną konstrukcję w takim budżecie? Muzyka to w głównej mierze rock ale kolumny powinny być w miarę uniwersalne. Zależy mi na dobrym, niskim basie i szczegółowości dźwięku. Obecnie posiadam również magnat 673 i wszystko ok ale do rocka brakuje im wykopu. Grają w pomieszczeniu 20 mkw ale w przyszłości pomieszczenie ulegnie zmianie ba większe. Wzmacniacz Pioneer a30.
    Niemniej jednak kolumn opisanych w temacie nie wyrzucę bo po prostu szkoda. Pobawię się trochę ze zwrotnica i może uda się jakoś poprawić dźwięk.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Mając takie kolumny spróbowałbym jednak zacząć od montażu ww. GDWK usuwając przy tym R2, niepotrzebnie przytłumiałby wysokie tony. Co do R1 mam sugestię, by sprawdzić doświadczalnie brzmienie z nim i potem pominąwszy go jakąś zworą.
    Odsłuchy przeprowadzać na niskich mocach, po skończeniu sprawdzić przebieg impedancji w funkcji częstotliwości - przyda się, byś był pewny, że impedancja przy żadnej częstotliwości nie spada do nienormalnych wartości i tym samym nie obciąża to nadmiernie wzmacniacza, a tego w amatorskich zwrotnicach bym się najbardziej obawiał.

Czy w grę wchodzi GDWK 10/80 T? Ewentualnie można spróbować GDWK 9/80/1, ale jest to spokojne brzmienie, nie każdemu się spodoba.
  • Poziom 10  
    Dzięki za zainteresowanie tematem. Ostatnio poeksperymentowałem trochę ze zwrotnicą pod kątem gdwt. Ostatecznie zostało na zamianie R2 na rezystor o wartości 6 ohm oraz zamianie c3 na 1,5uh. Na ucho jest o niebo lepiej. Wysokie są delikatniejsze i bardziej szczegółowe i nie zasłaniają średnicy. Co ważne, nie meczy słuchu. Niestety póki co, nie mam jak wykonać pomiarów. Musze wykonać lub kupić jiga. Co do wymiany wysokotonowego, również zwróciłem uwagę na tego gdwk. Pasuje w podfrezowanie po niewielkim zeszlifowaniu bocznych ścianek, a rozstaw otworów zostałby bez zmian względem gdwt. Znalazłem również podobny glosnik od stx - STX GDWK 9-200-8. Zastanawiam się jak wypada w porównaniu do tonsila. Masz może jakieś zdanie w tym temacie? Tego tonsila z tytanowa kopułka, o którym mówisz, również oglądałem ale pod niego musiałbym coś rzeźbić w przedniej ściance ponieważ nie zasłoni narozy kwadratowego otworu pod gdwt. Robiłem już próbę z pominięciem R1 ale zmiana była praktycznie niezauważalna.
  • Poziom 33  
    Jak masz nadal GDWT to pominięcie R1 przecież tylko wzmaga cały ambaras brzmieniowy. :) Rezygnacja z R1 wchodzi w grę jedynie wraz z wymianą wysokotonowego na kopułkowy.
    Niestety, z głośnikami STXa nie miałem osobiście jeszcze do czynienia poza jedną parką, ale to było kilka lat temu i parę chwil odsłuchu, no i do tego nie pamiętam co to były za głośniki.