Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont instalacji elektrycznej w mieszkaniu

09 Maj 2019 20:20 291 9
  • Poziom 2  
    Witam

Na początku zaznaczę ze jestem zielony wiec proszę o wyrozumiałość
    Mam mieszkanie 70m z lat ok lat 50 i 5 pomieszczeń: 2 pokoje , łazienka, kuchnia , przedpokój

Jeśli chodzi o urządzenia to standard łazienka z pralka , bez bojlera ew inne czasowo włączane urządzenia
    Kuchnia piekarnik, mikrofala, okap, zmywarka w planie lub podgrzewacz wody

Mam zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25a z czego 2x25a idzie na piece kaflowe a 1 idzie na resztę mieszkania
    Teraz w tablicy przeznaczonej na mieszkanie mam wmontowane obecnie 2x16a które jakoś trzymają cala instalacji , nadmienię na ta chwile nie wywala mi bezpieczników

Da się sensownie te 25a rozdzielić tak aby było si ?
    Posiadam centralna "rozdzielnie" która mógłbym zmodyfikować *to już by zrobił elektryk tu się nie tykam.

w bloku były wymienione przewody + zabezpieczenia wszystko jest nowe (ok 3-4Lata)

Podczas remontu odkryłem ze cześć gniazdek jest na 2 żyłowych kablach bez uziemienia chciałem rozpocząć proces wymiany instalacji zaczynając od położenia nowej bez wpinania większości kabli

Teraz chciałem zrobić nowoczesna instalacje tj obwód na każdy pokój + osobny obwód na oświetlenie na każdy pokój
    Tyle ze widziałem rożne schematy i nie wiem czy jeśli zrobię to tak jak myślę to się uda
    Chciałbym wszystko sam wykuć przygotować i tylko wezwać elektryka do skrzynki

Chciałem kupić przewody 3x2,5 na każde pomieszczenie (gniazdka) i 3x1,5 i i połączyć to złączkami wago.

Teraz widziałem tyle rożnych artykułów na tym portalu ze sam już nie wiem co i jak.
    Znalazlem taki schemat ale nie wiem czy on jest prawidlowy i czy ma zastowanie u mnie

Ktoś jest w stanie mi powiedzieć ze jeśli pociągnę osobne kable od skrzynki do każdego pokoju to później to da się sensownie podłączyć tj bezpieczniki i roznicowka ?

tak aby to było bezpieczne i zgodne z obecnymi normami
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    briton1984 napisał:
    Na początku zaznaczę ze jestem zielony
    briton1984 napisał:
    tylko wezwać elektryka do skrzynki

Zaczni rozmowę z tym elektrykiem, on zrobi oględziny i powie co i jak zrobić. W innym przypadku, mało kto podejmie się podłączenia niewiadomej instalacji. :cry:
  • IGE-XAO
  • Poziom 1  
  • Poziom 2  
    Witam

2x 4kw (5 grzałek na jeden piec, wymienione w 2016r) max mocy z czego nie zdarzyło mi się włączyć nigdy max na obu piecach

Jeśli chodzi o podgrzewacz to sam nie wiem na ta chwile jest przepływowy zamontowany ale on g... daje dlatego zastanawiam się aby zrobić zmywarkę bo podgrzewacz jeśli dobrze pamiętam to 3.2 kw -5kw a to juz duzo mi sie zdaje na to zabezpieczenie

jeśli chodzi o kabel do domu idzie jeden kabel ale nie wiem ile jest żył i jaki maja przekrój nie mam uprawnień i nie dobierałem się do tego :(
    Tak wygląda sam kabel chyba 5 żyłowy ?

Dodano po 8 [minuty]:

Wiem ze zaczęcie od elektryka było by najlepsze

Ale liczę się ze po odkryciu faktu jak mój dziadek z przewodu 2 żyłowego o nieznanym przekroju zrobił oświetlenie , i 3 gniazdka w tym jedno podwójne stwierdziłem ze trzeba przekopać położyć nowe kable, gniazdka i później dalej inwestować.
    dodam nic nigdy się nie zdarzyło ale odkrycie to mną wstrząsnęło a za bardzo nie mam oszczędności aby teraz 1,5k wywalić na instalacje od razu... Remont instalacji elektrycznej w mieszkaniu

a wszystko ukryte za panelami ... dodam ze w 2 części przedpokoju tez mam panele a z nimi kolejne niespodzianki sie spodziewam wiec chce krok po kroku bo no poprostu nie stac mnie na zrobienie wszystkiego od razu
  • Poziom 1  
  • Poziom 2  
    Myśląc zielony nie mowie nie odpowiedzialny i jakoś świadomy tego ze to tak zostać nie może.
    Tez podstawy elektryki znam na tyle aby podpiąć przewody do gniazdka czy żyrandola.

Co do kabla obejrzałem to co zostało nie zamurowane i nie ma na ok 2m żadnego znaczenia ani po lewej ani po prawej stronie ,jedyne co to policzyłem żyły 5

Pójdę za wasza rada zaproszę elektryka i zobaczę co mi powie.

Macie racje ze 1500 to życie jest warte więcej dlatego do chce się zabrać a nie zostawiać jak stoi ...
  • Poziom 1  
  • Poziom 2  
    @danbuz masz racje , nie kwestionuje tego , nie kwestionuje ze tu jest coś nie tak sam sobie z tym nie poradzę,
    Co potrzebowałem to info ze chce pociągnąć nowe kable - przedpokoj laczy sie z każdym pokojem
    To co chciałem zrobić to przeprowadzić kable bez ich podłączania zaizolowane itp,
    Tak samo nie rusze skrzynki nie jestem taki głupi aby tu cos zrobic jedyne co zrobię to wykuć puszki na gniazdka i poprowadzić kable
    Ale na pewno po tych poradach pierw zaproszę elektryka aby się skonsultować
  • Pomocny post
    Poziom 1