Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD Passport Ultra 3TB - brak dostępu do danych

09 Maj 2019 23:35 477 22
  • Poziom 9  
    Mam dysk WD Passport Ultra od 4 lat, do tej pory działał bezawaryjnie. Przedwczoraj upadł mi odłączając się od komputera, wczoraj go podłączyłem od razu wczytuje program do odblokowania dysku, ale pliki w nim wczytał dopiero po 3,4 minutach zwieszając przy tym system, po tych 4 min wszystko działało poprawnie. Dziś podłączyłem do ponownie i tak samo jak wczoraj od razu wczytuje program do odblokowania, ale po wpisaniu hasła pokazuje się ta nowa partycja, ale tak jakby kompletnie pusta (nie mogę w nią wejść nawet) zwiesza się system i nawet po 10 min nie udaje się uzyskać dostępu do tej partycji. Pokazuje mi jedynie komunikat że konieczny jest sformułowanie. Dysk po podłączeniu zasilania normalnie się uruchamia, kręci talerzami, czuć że głowica się przesuwa (tak mi się wydaje). Doradźcie proszę jak można odzyskać dostęp do starych plików, chociaż na chwilę by je przenieść na inny nośnik.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Tak jak w przypadku innych pochodnych tematów, gdzie nie wiadomo w jakim stanie jest dysk ponieważ nie został dołączony nawet SMART (a że jest po upadku można domniemywać uszkodzenie fizyczne), należy wykonać kopię posektorową na zdrowy dysk lub do pliku i z niej odzyskiwać dane.
    Instrukcji na forum jak to zrobić masz pod dostatkiem.
  • Poziom 9  
    Nie wiedziałem o tym, będę się zabierał za kopiowanie programem dmde. Mój dysk to 3 TB, wiec muszę mieć inny dysk o takiej samej pojemności by tą kopię gdzieś zmieścić tak ?
    I jaki jest przeciętny czas kopiowania tak dużej ilości danych 3TB
    Czy również nie będzie przeszkadzało to że dysk jest kodowany 256bit

Czas kopiowania będzie uzależniony od stopnia uszkodzeń. Dla zdrowego dysku jest to około 100-120 MB/s.
    Dysk powinien mieć tę samą pojemność do wykonania kopii na dysk lub nieco większy do wykonania obrazu do pliku.
    Jeżeli obraz będzie poprawny to nie powinno być problemu z odblokowaniem dysku.
  • Poziom 9  
    Właśnie wykonuje kopie posektorowa z dysku 3TB na dysk 4TB . Leciało do 7 GB ok, a później same błędy .Robię coś źle ?

Jest napisane, dlaczego występują błędy zapisu: "media write protect".
    Nie wiem dlaczego nośnik został zablokowany, pewnie Windows uznał za stosowne alby zabronić dostępu do dysku.
    Użyj linux'a live i ddrescue.
  • Poziom 9  
    Wykonałem kopię po sektorową, po podpięciu nowego dysku (który zawiera tą kopię) wyskakuje mi że dysk wymaga formatowania. Jak dalej postępować ?
    W programie DMDE pokazuje mi wszystkie dostępne pliki w dysku, można je odzyskać, ale żeby je odzyskać potrzebuje 3 dysku o takiej samej pojemności na który zapiszę te odzyskane pliki, czy może jest jakiś inny sposób by odzyskać i zapisać na ten sam dysk.
    A co do samego programu DMDE, czy jest jakiś dobry darmowy zamiennik jego, bo w DMDE darmowym nie mogę odzyskać aż tak wiele plików.
  • Poziom 27  
    Potrzebny trzeci dysk.
    Nie ma darmowego narzędzia, które dawałoby takie możliwości jak DMDE za 16EURO
  • Poziom 9  
    Zakupiłem DMDE.
    Wykonałem zerowanie starego dysku i remap (chyba dobrze) za pomocą Victoria.
    Zamieszczam zdjęcia po ,,remapie,, i po programie Cristal.
    Ten dysk będzie nadawał się jeszcze do użytku ? WD Passport Ultra 3TB - brak dostępu do danych WD Passport Ultra 3TB - brak dostępu do danych

Mogłem czasami coś źle zrobić przy remapie.
  • Poziom 9  
    To jest powiązane, ponieważ myślałem by dane do odzysku zgrać na ten dysk uszkodzony jeżeli w miarę jeszcze pracuje, a później wykasowac kopie po sektotowa z nowego i skopiować odzyskane dane z nowego. Kombinuje tak bo nie mam kolejnych 3tb wolnej przestrzeni.
  • Poziom 42  
    Speed024 napisał:
    Mogłem czasami coś źle zrobić przy remapie.

Atrybut (C5) wskazuje, że istnieje taka możliwość i z zerowaniem coś poszło nie tak.
    Proponuję wykonać zerowanie programem Vivard. Są jakieś problemy z powierzchnią lecz nie wygląda to źle - tragicznie.
  • Poziom 9  
    Udało mi się odzyskać dane, dziękuję za pomoc. Pierwsze zrobiłem kopię po sektorową na nowy dysk, następnie sformatowałem i wyzerowałem (nie do końca poprawnie) stary dysk, następnie odzyskałem pliki z kopii po sektorowej i zapisałem na stary dysk, następnie sformatowałem nowy dysk i skopiowałem pliki z starego dysku na nowy.
    Teraz stary dysk jest kompletnie pusty, i chciałbym ponowić próbę jego zerowania
    Do tej pory robiłem tym programem, wybierałem opcję Remap i klikałem SCAN Możliwe że coś źle zrobiłem a program działa prawidłowo. Myślałem o tym programie Vivard ale on działa raczej jako floppy. WD Passport Ultra 3TB - brak dostępu do danych
  • Poziom 43  
  • Poziom 9  
    Przeprowadzam ponownie to zerowanie, ale problem miałem z Remapem dysku.
  • Poziom 9  
    Wykonałem zerowanie programem Data Lifeguard Diagnostics, po tym próbowałem Remapu ponownie przez program Victoria , do 99,9% szło bez żadnych błędów, ale na samym końcu same erorry. WD Passport Ultra 3TB - brak dostępu do danych WD Passport Ultra 3TB - brak dostępu do danych

• Poziom 23  
    Ludzie, ten dysk upadł. Na co Wy liczycie? Chyba, że Autor chce najdalej za parę tygodni znowu odzyskiwać dane. Tak - błędy na końcu można odciąć komendą HPA i udawać, że wszystko jest w porządku.
  • Poziom 43  
    kaleron napisał:
    Ludzie, ten dysk upadł. Na co Wy liczycie?
    pidar napisał:
    Z każdym zerowaniem coraz mniej błędów. :D

Kolega nie widzi tego "cudu" :?: :D

Łukasz_W napisał:
    Skanowanie dysku po upadku spowoduje jego szybszą degradację.

Przed moją poradą:
    I aktualny stan:
  • Poziom 9  
    Przecież wiem o tym ze ten dysk nie ma pewnej przyszłości, ale po co wyrzucać jakiś dysk który jeszcze normalnie pracuje. Jak tylko mogę to naprawiam go z Waszą pomocą, bo zawsze może się przydać do tymczasowego przechowywania mniej ważnych plików itp.
    A poza tym nie mówimy tu o dysku na stale podłączonym pod zasilanie który robi z 8-10h dziennie, tylko 2-3h w tygodniu może.

• Poziom 23  
    Skasujmy jeszcze SMART - stan dysku na pewno się od tego radykalnie poprawi...w każdym razie nie widzę najmniejszego sensu w naprawie, po której bałbym się dać mniej niż rok gwarancji. A w tym przypadku bym się bał. O cudach porozmawiamy za miesiąc albo trzy, kiedy okaże się, że na poupadkowym dysku do mało ważnych rzeczy znalazło się coś więcej niż tylko filmy, które można ściągnąć jeszcze raz.