Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UV-82 - Łączność w Krakowie

10 Maj 2019 11:26 276 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,

Jestem początkujący bardzo. Mogę domyślić się jak stali członkowie reagują na wiadomości od zupełnie zielonych, no ale każdy jakoś zaczyna...

Nie przemyślawszy zbytnio zakupu nabyłem Baofenga UV-82 z zamiarem słuchania "służb" wszelakich :-) Problem w tym, że zupełnie nic nie słychać... Jedyne co jestem w stanie złapać to PMR (zarówno te moje jak i panów z budowy niedaleko). Ale poza tym nic.
    Skanowałem praktycznie wszystko co radio oferuje na obu pasmach. Zarówno z domu jak i jeżdżąc wieczorem po mieście. Co jakiś czas skaner radia wyłapuje większy szum czy zakłócenia, trzaski, bardzo sporadycznie jednak. Gdzieś wyczytałem aby zmienić tryb pracy z 'wide' na 'narrow'. Skanowałem na oby ustawieniach.
    A nie, jedna rzecz była: prywatna rozmowa wieczorem na 144.575.

Więc radio odbiera. Zarówno PMR jak i inne zakresy. Nadaje także na PMR.
    Ale żeby zupełnie nic nie było słychać w eterze? Zapewne dostarczona antena jest kiepska, ale chyba nie aż tak.
    "Wszyscy" przeszli na transmisje cyfrowe czy co? Właśnie, a propos tego. Może te szumy/zakłócenia które łapię to są po prostu cyfrowe transmisje, których analogowe radio nie może odczytać?

Temat przemienników jakoś średnio ogarniam jeszcze.... Ale wyczytałem, żeby po prostu słuchać na ich częstotliwościach, coś można złapać. Więc sprawdzałem takie trzy (z mapek wynikało, że mają być w moim rejonie):
    145.600, 438.900 i 439.000
    Oczywiście cisza.

Więc nie wiem czy faktycznie w Krakowie nikt nie nadaje i mam "lepszą" PMR, czy radio jest jakieś lewe?
    Ewentualnie można gdzieś się udać/spotkać się aby osoba znająca się na rzeczy powiedziała co i jak, pomogła?

Zrobiłem test taki: nadawałem z Motoroli T50 na kanale 2. A Baofeng aktywował się gdy był na kanałach 1, 2 i 3 (czyli także dla sąsiednich). Nie aktywował się gdy odległość była większa.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Cześć
    Zanim otrzymasz falę hejtu

Po 1 UV82 to nie skaner - musisz znać częstotliwości których chcesz słuchać . Skaner w nim ma sens skanując kanały które dodasz do pamięci. Skanując po częstotliwości jest więcej niż pewne iż na nic nie trafisz.

Po 2 skoro odbierasz PMR to dlaczego radio ma być "lewe" ?

Po 3 odnośnie nadawania z motoroli T50 na 1 i 3 kanale słyszałeś zapewne przesiew - odstęp kanałowy to tylko 6.25KHz a Twój Baofeng to tylko cyfrowa zabawka udająca radio więc nie powinno Cie to dziwić . Jaka to dla Ciebie "większa odległość" ? :)

Po 4 powodzenia :D
  • Poziom 2  
    Dzięki za wyjaśnienie.

1. Zdaję sobie sprawę, że to radio posiada tylko "skaner", no ale jakoś trzeba było wykonaną operację nazwać. Faktycznie, jeśli w zasadzie działa tylko jako skaner zapisanych kanałów, to jest to jakieś wytłumaczenie.

2. No dobra, już lewe nie jest. Aczkolwiek lekko odbiega (w lewo, haha) od moich oczekiwań :-)

3. Miałem na myśli, że jeśli motka nadawała na 4 kanale, to baofeng będąc na 2 już jej nie słyszał (ale na 3 znowu tak). Odległość między kanałami, a nie fizyczna między radiami.
  • Poziom 32  
    Bo deklarowany zakres odbioru ładnie wygląda na papierze. Symulacja pokazuje tłumienność konstrukcji, która jako decydująca nie gwarantuje rzeczywistej czułości poza pasmem amatorskim. Czułość odbiorników podawana jest w całym zakresie dla każdego pasma oddzielnie uwzględniając szczegółowo rodzaj modulacji. W tym przypadku konstrukcja nie posiada możliwości dostosowania pasma RX-a do aktualnej częstotliwości - tak jak multipasmowy TRX, lub skaner. I nie podaje się do wiadomości tej czułości w takim układzie.

Dodano po 33 [minuty]:

Baofeng nigdy tego nie podawał i nie podaje w sposób szczegółowy https://baofengtech.com/uv-82hp

Należy domniemać wobec tego, że zakres odbioru pozbawiony parametru decydującego o paśmie RX-a jest deklarowanym zakresem ustawienia VFO.

Tak wygląda podział na podzakresy Yaesu VX-2R, gdzie ch-ka poszczególnych sekcji filtrów RX-a decyduje o paśmie.