Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rema toccata - przestrojenie głowicy na ccir

10 Maj 2019 12:15 594 35
 • Poziom 9  
  Mam amplituner w niemieckiej wersji o zakresie 87 -100MHz. Chciałem go przestroić według opisu z https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2238043&start=30. Po usunięciu kondensatorów 102, 110.111 i 124 brak jakiejkolwiek reakcji na strojenie cewką L104 i kondensatorem C125, słychać jedynie jednostajny szum. W moim tunerze brak jest C127 jest natomiast C126 100pF. Sprawdziłem napięcia strojenia są odpowiednio w zakresie 2,1-25,6 V. Pomierzyłem napięcia na tranzystorach i są tak jak na schemacie. Co mogę więcej sprawdzić i zrobić aby głowica zadziałała.
  Schemat w załączeniu rema toccata - przestrojenie głowicy na ccir
  Radioodbiornik przed strojeniem oczywiście odbierał.
  Proszę o radę i pomoc.
 • Poziom 17  
  Cóż to za podejście;-), choć i tak się da, na słuch... ale wymaga to wprawy.

  Jak usuwałeś kolejno kondensatory trzeba było odpowiednio korygować trymerami i/lub cewkami stopień po stopniu aby nie zgubić sygnału na konkretnej stacji.
  Jak wszystko na raz usunąłeś i jeszcze na ślepo kręciłeś to teraz trzeba znaleźć punkt zaczepienia, nie jest to trudne. Głowica typowa i prosta.
 • Poziom 9  
  Od czego zacząć?
 • Poziom 27  
  Jak zakładam częstościomierza nie posiadasz na pokładzie. Pozostaje stwierdzić chałupniczo czy heterodyna w ogóle gdzieś tam jeszcze oscyluje. Może się okazać, że w ogóle zerwała drgania, bo prąd kolektora T103 patrząc po schemacie jest tam niewielki (w okolicy 0,6mA) i niektóre gorsze egzemplarze (słabsze wzmocnienie) tranzystora T103 mogą mieć problem z utrzymaniem drgań powyżej 90MHz.
  Podłącz do opornika R116 560 Ohm równolegle woltomierz i dotknij palcem uzwojeń cewki heterodyny L104. Czy po dotknięciu napięcie na R116 zmienia się chociaż o kilkanaście mV? Dotknięcie cewki palcem - jeżeli heterodyna w ogóle generuje - najczęściej powoduje zerwanie drgań i wtedy prąd kolektora powinien się zmienić. Jeżeli prąd się nie zmienia to mamy problem :) Druga metoda to ustawić głowicę na odbiór początku zakresu - czyli w okolicy 88MHz (schodzisz z napięciem warikapowym do minimum przewidzianego dla tego radia, typowo 3V, pisałeś coś o 2V - trochę nisko, wpływa na niekorzystny szum wprowadzany przez warikapy) i na drugim sprawnym radiu postawionym tuż obok podejrzanej głowicy, ustawionym na odbiór w pobliżu częstotliwości 98,7MHz, kręcąc rdzeniem cewki heterodyny L104 (próbować też trymerem C125 jeżeli kręcenie rdzeniem nic nie powoduje) próbować odebrać falę nośną tej heterodyny. Jak uda się złapać to w tym miejscu w odbiorniku testowym nastąpi cisza - tak jakbyś złapać stację radiową, w której ktoś przestał mówić.
  Jeżeli heterodyna tu rozpatrywanego radia generuje i jej oscylacje wypadają w pobliżu oczekiwanego zakresu pasma UKF to już samo kręcenie w niej cewką, na radiu testowym powinno powodować różne ciekawe efekty w postaci pojawiających się i znikających dziwnych stacji - dużo słabszych niż te prawidłowo odbierane (robi się tutaj jakby taki wirtualny konwerter) - jeżeli heterodyna badana jest blisko głowicy radia testowego. Dla zwiększenia efektu można galwanicznie połączyć wejście antenowe tutejszej głowicy z anteną odbiornika testowego. Jeżeli heterodyna jest martwa to nie zaobserwujemy żadnych takich zjawisk napływających i odpływających stacji-widmo na odbiorniku testowy w takt kręcenia elementami LC w heterodynie wskrzeszanego radia. Można też spróbować zrobić sondę w.cz. na diodzie Schottky np. BAT85 i spróbować sondę podpiąć do emitera T103 przez szeregową pojemność kilku pF, aby w ten sposób stwierdzić czy generator w ogóle generuje, bo jeżeli nie będzie generował to na nic próby wszelakiego kręcenia cewką czy trymerem.
 • Poziom 9  
  Dwie pierwsze metody sprawdzone. Obie nie przyniosły pozytywnych rezultatów . Napięcie na rezystorze wynosi 0,35V i nie zmienia się przy dotykuczy kręceniu cewką. Z radiem testowym rezultat taki iż radio nie wyłapuje drgań heterodyny strojonego radia. Wniosek taki na razie, że głowica nie działa, heterodyna nie jest wzbudzona. Jednak nie poddaję się, proszę o dalszą pomoc.
 • Poziom 30  
  Wstaw na razie z powrotem ten C124 i sprawdź (radiem postawionym obok) czy uda się przywrócić i wychwycić pracę samej heterodyny. Jeśli nie to coś musiałeś niechcący uszkodzić w trakcie usuwania kondensatorów (przerwana ścieżka, przypadkowe zwarcie pomiędzy punktami lutowniczymi). Podaj jakie masz obecnie napięcia na poszczególnych końcówkach wszystkich tranzystorów w głowicy.
 • Poziom 9  
  Zaraz wstawię ten kondensator i jeszcze raz pomierzę tranzystory. Mam jeszcze pytanie jak podać sygnał z innej głowicy na pośrednią aby ją sparwdzić. Chodzi mi z jakich punktów dobrej głowicy wziąć sygnał i w jakim punkcie włączyć.
 • Poziom 30  
  To zależy z jakiej głowicy i z jakiego odbiornika. Zwykle wyjście p.cz. jest oznaczane w zagranicznych głowicach jako np. IF. Natomiast w Twoim radiu wyjście p.cz. to punkty 106/107 głowicy i tam należałoby podać "obcy" sygnał p.cz. (po odłączeniu oryginalnej głowicy)

  Ale Twój tor p.cz masz raczej sprawny, nie musisz go sprawdzać, no chyba że coś w nim przypadkowo też uszkodziłeś.

  Zrób najpierw test tej heterodyny.
 • Poziom 25  
  Punkt 108 w głowicy to zasilanie warikapów 2,1 v - 25,6 v. Teraz sprawdż czy na diodach pojemnościowych 101/102, 103/104, 105/106, 107/108 zmieniają się napięcia tak samo jak w punkcie 108. Sprawdż też czy przez pomyłkę nie usunąłeś C 114 bo on doprowadza sygnał z heterodyny do mieszacza. No i nauczka na przyszłość od Grzegorza 7 w poście 2.
 • Poziom 9  
  Pomierzyłem napięcia ponownie na tranzystorach. Okazało się, że T2 na napięcie 15,06 V tylko na pierwszej nóżce , na pozostałych 0. T1 (kolejno nóżki 1,2,3) 14,8, 5,7, 5,0 a T 3 odpowiednio 14,7, 6,0 i 5,3. Wygląda, że trzeba zmienić T 2, ala nie mam takiego. Do poniedziałku muszę wstrzymać dalsze prace.
 • Poziom 30  
  poraj napisał:
  Okazało się, że T2 na napięcie 15,06 V tylko na pierwszej nóżce , na pozostałych 0.

  Rozumiem że chodzi o T102. Wylutuj go i sprawdź standardowo testerem złącz albo omomierzem. Możliwe, że ma zwarcie złącza B-E i tym samym tłumi też drgania heterodyny. Ale sam z siebie nie mógł się uszkodzić, coś musiałeś namieszać. Chyba, że już pod zasilaniem zrobiłeś przypadkowe zwarcie w głowicy.
 • Poziom 9  
  Sprawdzę gdy wylutuję, dziś już odpuszczam. Jest możliwe, że przy mierzeniu napięcia zrobiłem zwarcie końcówką miernika.

  Dodano po 14 [godziny] 8 [minuty]:

  Dziś przed wyjęciem głowicy zmierzyłem napięcia na diodach. Na każdej diodzie napięcie zmienia się tak jak napięcie strojenia.

  Dodano po 3 [godziny] 8 [minuty]:

  Po sprawdzeniu tranzystora okazało się że jest sprawny. Zrobiłeem próbę z odbiornikiem testowem i przy kręceniu cewką głowicy spowodowałem zanik odbioru ustawinej na nim stacji na 88,7 MHz. Teraz mogę kręcąc gałką strojenia wyciszać tę stację na radiu testowym.Moj odbirnik tylko szumiał, choc jakieś stacje jakby słychać. Próbę tę wykonałem z wlutowanym C 124. Teraz nie wiem co dalej.
 • Poziom 29  
  Częstotliwość oscylatora jest aktualnie około 10MHz za nisko
  Nastawiaj odbiornik testowy stopniowo na odbiór kolejnych stacji w stronę 100 MHz i kręcąc rdzeniem L104 próbuj złapać wyciszenie aż do około 100MHz. Wtedy napisz jaki odczyt na skalach obydwu odbiorników.
 • Poziom 9  
  Tego manewru już próbowałem, z marnym efektem. Na wyższych częstotliwościach nie mogę "wyciszyć" odbiornika testowego. Cewka L104 u mnie ma tylko 3 -4 zwoje (bardzo słabo reaguje na strojenie), może to powoduje trudność w dostrojeniu tej głowicy. Czytałem w innych opisach, że należy nawinąc cewkę nawet z 12-toma zwojami (7+5). Dodatkowo moja głowica w oryginale pracowała w zakresie 87 -100MHz, są więc inne pojemności kondensatorów w stosunku do wersji 67-87 MHz. Popełniłem błąd usuwając naraz wszystkie cztery kondensatory i tracąc sygnał, człowiek uczy się na błędach. Liczę jednak, że przy pomocy kolegów uda się głowicę przestroić.
 • Poziom 17  
  Rozumiem, że heterodyna oscyluje tylko nie da rady wyżej jej stroić?
  W górę częstotliwości poruszasz się zmniejszając L i C. Nie nawijasz, tylko odwijasz.
  Jaki masz rdzeń w karkasie L104? Jeśli jakiś ferryt to poszukać mosiężnego. Możesz również rozsunąć zwoje jeśli są luźno nawinięte.
  Wszystkie działania iteracyjnie, kontrolując tendencję zmian.
  I oczywiście co wskazali Koledzy heterodyna potrafi zrywać drgania ze względu na graniczenia częstotliwościowe tranzystora, na sprzężenie (proporcję uzwojeń- odczep, pojemności).
 • Poziom 9  
  W L104 jest rdzeń aluminiowy i sprawdziłem 3 zwoje. Zwoje są blisko siebie, nie ma co zwężać. Tranzystor jest oryginalny, napięcia niewiele odbiegają od tych w schemacie. Nikt nie odniusł się do kwestii kondensatora C124, ja go wlutowałem po sugestii jednego z kolegów, według opisu przestrajania powinien być usunięty. Czy to może mieć wpływ na zachowanie przy strojeniu?
 • Poziom 29  
  Jaką pojemność ma C121? (na schemacie 10pF). Spróbuj zamienić na 6,8pF. C124 pozostaw wmontowany z powrotem.
  poraj napisał:
  amplituner w niemieckiej wersji o zakresie 87 -100MHz

  Jaki był cel przestrojenia? Przypuszczam, że chodzi o rozszerzenie do 108MHz.
 • Poziom 9  
  C121 ma 10pF. Tak chodziło o pełny zakres ukf.
 • Poziom 29  
  W takim układzie zmniejsz pojemność C121 jak pisałem wyżej. Zmniejszona tu pojemność ułatwi pracę oscylatora na częstotliwości nieco wyższej.
 • Poziom 9  
  Tak zrobię, ale dopiro jutro.
 • Poziom 9  
  Zmieniłem dziś kondensator C121 na 6,2pF (taki akurat miałem) i teraz na radiu testowym mogę wyciszyć stacje w całym zakresie. Wnioskuję z tego, że głowica pracuje i musi być inna przyczyna ciągłego szumu. Podłączyłem dla sprawdzenia wyjścia p. cz głowicy przestrojonej i działającej do wejść M21 M22 ( oczywiście po odłączeniu głowicy) w strojonym odbiorniku okazało się, że dalej jest taki sam szum. Sprawdziłem napięcia na tranzystorze T201 i okazało się, że na kolektorze jest 15,2V a na bazie i kolektorze 0.4V. Niestety nie wiem jak dalej postępować. Przypuszczam, że tranzystor jest uszkodzony, nie mam jednak zastępczego i narazie go nie wymontowałem. Nie wiem również czy moje przypuszczenia są słuszne. Proszę podpowiedzcie co dalej robić.
 • Poziom 29  
  Znajdź wyciszenie stacji w pobliżu 100 MHz najlepiej 99MHz. To będzie jedna krawędzi zakresu, przykładowo:
  99,0MHz- 10,7MHz=88,3MHz
  100,0MHz-10,7MHz=89,3MHz
  Ten punkt trzeba będzie strojąc równocześnie rdzeniem L104 i pokrętłem strojenia odbiornika przestrajanego sprowadzić na 88,3 lub 89,3 na skali tego odbiornika.
 • Poziom 9  
  Nie wiem czy dobrze rozumiem, mam stroić głowicę pomimo iż prawdopodobnie coś jest niesprawne poza głowicą? Czy to spowoduje, że pojawią się napięcia na tranzystorze o którym pisałem?
 • Poziom 29  
  Tranzystory T101, T102 też należą do zespołu głowicy. Zestrojenie oscylatora na T103 jest podstawą do uzyskania odbioru przez głowicę.
 • Poziom 9  
  Jasne, mam dostroić z odbiornikiem testowym opisaną przez Ciebie metodą strojenia cewką i pokrętłem strojenia ustawić wyciszenie na ok.100MHz i sprowadzić na skali na strojonym odbiorniku na 88.3 lub 98,3 . Dodam, że już teraz pokręłem strojenia mogę uciszyć każdą stację na odbiorniku testowym.
 • Poziom 29  
  Niesprawny tranzystor to T101 czy T201? T201 jest poza głowicą, ale zestrojenie oscylatora nie zaszkodzi.
  poraj napisał:
  sprowadzić na skali na strojonym odbiorniku na 88.3 lub 98,3

  88,3 lub 89,3.
  Gdzie są te wejścia M21 i M22? Na zamieszczonym wyżej fragmencie schematu tego nie widać.
 • Poziom 9  
  Tranzystor T201. M21 i M22 odpowiadają punktom 206 i 207 i są to kołki pomiarowe na sąsiedniej płytce, tam jest podłączenie wyjścia z głowicy z punktów 106 i 107.
 • Poziom 29  
  Gdy sprawdzasz inną głowicą połączenie punktów M21 i M22 nie wystarczy aby pracowała.
  Musi być dodatkowo dołączone:
  - masa - punkt 103,
  - plus zasilania - punkt 104,
  - napięcie strojenia- punkt 108
  i oczywiście antena.
 • Poziom 9  
  Głowica podłączona była pod działający odbiornik z niego miała napięcie strojenia, zasilanie i oczywiście antenę a tylko wyjście sygnału podłączone było do M21 i M22. Wydaje mi się, że to jest właściwe w celu sprawdzenia toru fm.
 • Poziom 29  
  Przy takim połączeniu jeśli był brak odbioru bardzo prawdopodobne że ten tranzystor T201 na sąsiedniej płytce jest uszkodzony. Wymontuj go i sprawdź jeśli potrafisz lub zamień.
  Dołącz antenę - kawałek przewodu około 1m do punktu 106. Czy coś słychać? Czasem tu można "złapać" stację krótkofalową z pasma 31m.