Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] citroen C3 1,6 HDI 2008r - Nie kręci rozrusznikiem.

10 Maj 2019 14:52 219 6
  • Poziom 23  
    Witajcie koledzy.
    Mam problem z citroenem C3 1,6 HDI 2008r.
    Samochód należy do moich rodziców. Z dnia na dzień przestał kręcić rozrusznikiem. Sprawdziłem bezpieczniki i są sprawne. Odkręciłem rozrusznik i okazało się że szczotki się skończyły. Jedna skończyła się totalnie i szurało po komutatorze miedzianą linką od szczotki. Wymieniłem szczotki i sprawdziłem rozrusznik i elektromagnes na stole. Rozrusznik i elektromagnes zadziałał. Wkręciłem do samochodu i nadal nie działa. Podałem więc napięcie bezpośrednio z akumulatora na plus cewki i styk cewki. Samochód zakręcił i uruchomił się od strzała.
    Zmierzyłem napięcie na kablu dochodzącym do cewki bendiksa i jest na nim cały czas napięcie akumulatora.
    Czy mogę prosić o informację skąd idzie zasilanie do bendiksa? Nie mogę zlokalizować przekaźnika który go załącza. Z neta wyszukałem że najprawdopodobniej jest w komputerze czyli blaszanej puszcze z trzema dużymi złączami.
    Pomóżcie proszę.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Ostatni duży bezpiecznik 30a lub 25a w skrzynce bezpieczników pod maską.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Bezpiecznik w BSM pod maską poleciał
  • Poziom 23  
    Mieliście rację. Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki oprócz tego ostatniego.
    Był uszkodzony. Jest jeszcze inny problem. Obecnie po przekręceniu kluczykiem słychać że bendiks wciąga rygiel ale nie podaje "+" na rozrusznik. Za pochopnie wkręciłem rozrusznik do samochodu. Sprawdziłem sam silnik rozrusznika - dobrze ale rygiel za pobieżnie. Muszę wykręcić rozrusznik i sprawdzić styki w bendiksie. Wydaje mi się że jest duza rezystancja przejścia i nie podaje napięcia na rozrusznik.
    Mam jeszcze pytanie. Skoro bezpiecznik w BSM od zasilania bendiksa był uszkodzony to dlaczego na tym przewodzie było napięcie akumulatora?
  • Poziom 43  
    Elektromegnes śmietnik i tyle. Doktoratu nie napiszesz.
  • Poziom 39  
    A sprawdź jeszcze czy masz dobrą masę na silniku.
  • Poziom 23  
    Wymiana szczotek oraz bendiksa.