Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Indentyfikacja sieci, linia napowietrzna 1-fazowa

11 Maj 2019 21:05 192 13
  • Poziom 12  
    Witam!

Czy ktoś może mi wyjaśnić co to za układ sieci? Co to za połączenie pomiędzy żyłą niebieską a poprzeczką słupa? Czy to jakieś uziemienie tego przewodu do słupa czy coś innego? Czy w takim razie ten niebieski przewód to PEN?

Indentyfikacja sieci, linia napowietrzna 1-fazowa
  • Poziom 42  
    Nie spotkałem jeszcze, by do kątownika stalowego ktoś dospawał pręt aluminiowy.
  • Poziom 12  
    stanislaw1954 napisał:
    Nie spotkałem jeszcze, by do kątownika stalowego ktoś dospawał pręt aluminiowy.

Nie wiem czy aluminiowy. W każdym razie z metalu.

ps. Link
  • Moderator
    milka0 napisał:

Czy ktoś może mi wyjaśnić co to za układ sieci?
    Układ sieci? 8-O Po co, na co i dlaczego jest to potrzebne? Od kiedy układ sieci ustala się z fotografii przewodów?
  • Moderator - Elektryka
    zworys napisał:
    Jaki sens ma takie połączenie?
    Zerowanie wysięgnika. W mojej okolicy spotykałem, że linka zerowa była zamocowana bezpośrednio do rury, bez izolatora.
  • Poziom 12  
    retrofood napisał:
    Po co, na co i dlaczego jest to potrzebne?

Bo mnie to ciekawi, lubię się dokształcać.

zbich70 napisał:
    Zerowanie wysięgnika.

Czyli co to oznacza? Czy może być to PEN czy nie?
  • Moderator - Elektryka
    milka0 napisał:
    Niewiadomo. PEN w sieci TN powinien być wielokrotnie uziemiony. Jedno połączenie z wysięgnikiem (być może błędne) nie świadczy o układzie sieciowym.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 12  
    zbich70 napisał:
    milka0 napisał:
    Niewiadomo. PEN w sieci TN powinien być wielokrotnie uziemiony. Jedno połączenie z wysięgnikiem (być może błędne) nie świadczy o układzie sieciowym.

Ok. Początek tej lini jest na słupie 20 metrów dalej. Dodam, że już na dole, za licznikiem jest instalacja, która składa się tylko z jednego gniazdka, które ma połączony bolec z zaciskiem "N" (a właściwie to najpierw jest puszka, w której są dwa zaciski śrubowe: "L z przyłącza - L w gniazdku" oraz "nieokreślony przewód z przyłącza, rozdzielony na dwa przewody - do PE i N w gniazdku". Czy teraz można coś więcej powiedzieć?

plum1978 napisał:
    Wykonanie przyłącza według materiałów , to koniec lat 60-tych , jeśli chcesz poznać układ sieci to na najbliższym stanowisku słupowym , gdzie jest podpięty kabel ziemny do przyłącza policz ile jest odgromników na sieci ( 3 szt TN-C , 4 szt TT ) , lub po linii znajdz stację i albo na dolnej konstrukcji podestu transformatora , albo na szafce stacyjnej będziesz miał tabliczkę eksploatacyjną z układem sieci.

Najbliższa trafostacja jest niestety na prywatnej posesji z żywopłotem.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 12  
    plum1978 napisał:
    Raczej układ sieci nie zmienił się na stacji. Z tego co piszesz jest to TN-C , ale według mnie nie jest dużym nakładem pracy przejść się w kierunku stacji i odczytać układ sieci , żeby upewnić się na 100%.

Nie mogę tego zrobić, gyż jak pisałem jest ona na terenie ogrodzonym, za wysokim żywopłotem. Chyba, że ma kolega na myśli jakąś inną stację, która jest w innym kierunku albo dalej.

Jeszcze dodatkowo zapytam:

widoczne przewody wychodzące ze słupka są jakby "parowe", skręcone razem z białymi żyłami. Co to za żyły? Jaki to przewód?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 12  
    Dziękuję za informacje :)