Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór kotła gazowego jak drugi system ogrzewania.

12 Maj 2019 13:43 102 5
  • Poziom 2  
    Posiadam w domu ogrzewanie kominkowe z nawiewem które służy jako główne źródło ciepła, oprócz tego ogrzewanie gazowe na kocioł gazowy z otwartą komorą spalania dwufunkcyjny, źródłem ciepła są tylko kaloryfery nie mam podłogówki. Piec dokonał żywota i teraz co zamontować przy kosztach całkowitych gazu rocznie ok 2000 zł. Czy montaż pieca kondensacyjnego ma w ogóle sens czy pozostać na piecu konwencjonalnym wiadomo w serwisach proponują kondensacyjny plus zbiornik ale mam tylko jedną łazienkę a piec jest bezpośrednio pod nią.
    Nie chodzi o koszt czy firmę jaką wybrać tylko o sens.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam, kotły atmosferyczne są tańsze w zakupie niżeli kondensacyjne, kondensaty posiadają niższą moc startową co w jakimś stopniu wpływa na oszczędność gazu przez co nie taktują podczas pracy tak jak kotły klasyczne lecz bardzo duży wpływ ma tu moc grzejników, odpowiednia izolacja budynku itd, dodatkowa zaleta kotła kondensacyjnego to bezpieczeństwo z uwagi na zamkniętą komorę spalania. Z uwagi na konstrukcję kotłów kondensacyjnych koszt przeglądu rocznego jest wyższy niżeli przy kotle atmosferycznym. Wszystko ma swoje plusy i minusy ale ja osobiście wybrałbym kocioł kondensacyjny.
  • Poziom 2  
    Rocznie idzie mi niecały 1 tyś M3 gazu a kocioł kondensacyjny kosztuje z montażem dwa razy tyle i a połowa gazu to gotowanie i ciepłą woda.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    1000m3 to około 2300 z abonamentem rocznie. Kondesat ma sprawność o ok 15 P% większa niż atmosferyk. Dodatkowy plus, o którym nie wspomnieli poprzednicy, to brak konieczności nawiewu świeżego powietrza, a wiec mniejsze wychładzanie pomieszczenia gdzie stoi kocioł czyli mniejsze straty ciepła.

Z 1000m3 na gotowanie nie pójdzie ci więcej jak 100m3 (to i tak za dużo). Czyli 900m3 spala kocioł na CO i CWU. To jest około 1800 koszt samego gazu a ty byś zaoszczędził ok 20 % tego (sprawność i niewychładzanie pomieszczeń) czyli ok 360 zł. Obliczenia pobieżne.

Przegląd kotła kondensacyjnego to ok 200-250zł. Nie wiem ile kosztuje przegląd atmosferyka ale zakładam w okolicach 150zł. Czyli na razie na plus kondensat 260-310-zł. Kondensat kosztuje więcej niż atmosferyk o około 1000zł. Zwrot zakupu samego kotła nastąpi po ok 4 latach. Dolicz ile kosztowałby cię komin. Kolejny 1000zł?

Nie liczę tutaj lepszej modulacji a więc lepszego dopasowania do mniej rozbudowanej instalacji czy bezpieczeństwa kotła z zamknięta komorą spalania bo to jest niepoliczalne.

Też bym brał kondensat, jak masz blisko punkty czerpalne i do tej pory jechałeś na dwufukcyjnym i nie przeszkadzało ci jego działanie, to bez sensu zasobnik.

Kondesat 2F do kupienia za około 3500zł.
  • Poziom 36  
    Witam. Kolego Wojewoda82 nawiew w pomieszczeniu gdzie znajduje się kocioł kondensacyjny jest niezbędny tak samo jak wentylacja grawitacyjna. Powód jest prosty, w pomieszczeniu mamy instalację gazową i to sprawia że nawiew jak i wentylacja są niezbędne by wszystko było zgodne z prawem jak i bezpieczne.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Od kiedy? Kratka wywiewna pod sufitem dla gazu ziemnego i przy podłodze dla propanu, ależ oczywiście. Ale nawiew, przy kotle z zamknięta komorą spalania (w tym kondensacyjnym). Podaj przepis jeśli twierdzisz, że musi być nawiew dla kotłów z zamkniętą komorą.... nie twierdzę na 100%, że mam rację, ale pierwsze słyszę.

Inna sprawa, że nawet pozostawienie nawiewu po kotle atmosferycznym i tak znacznie zmniejszy wychładzanie pomieszczenia, gdzie jest kocioł, bo odpadnie ciąg z przewodu spalinowego nadmiernie wyciągający powietrze.