Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Montaż pompy cyrkulacyjnej Wilo Star Nowa A

12 Maj 2019 17:34 390 3
  • Poziom 19  
    Mam zamiar zamontować pompę cyrkulacyjną do CWU firmy Wilo.

Wersje Star-Z NOVA A i Star-Z NOVA C są po
    stronie tłocznej wyposażone w zabezpieczenie
    przed przepływem zwrotnym (1), a po stronie
    ssawnej - w zawór odcinający (2)

W domu mam piec gazowy Termet oraz zasobnik o pojemności 100 L.
    Rozmawiałem z pracownikami działu technicznego Wilo i dowiedziałem się że mam zamontować pompę tak aby woda była tłoczona z zasobnika na piętro czyli strzałka na pompie skierowana w górę (w kierunku pietra ), czyli jak mniemałem od początku ,że tak zrobię Dzisiaj oglądam schematy w internecie i wychodzi mi ,że kierunek przepływu powinien być odwrotny czyli strzałka na pompie powinna być skierowana w dół czyli w kierunku zasobnika z wodą znajdującego się pod piecem ?

Proszę o pomoc bo jestem całkowicie wygłupiony i sam już nie wiem jak powinno być aby wszystko działało poprawnie .
    Zresztą tak na marginesie pompa zapakowana w kartoniku miała ustawiony przepływ w dół .( przekręcić kazali mi w firmie WILO na odwrót).
    Czy oni się nie znają na temacie . Pan z serwisu ustalał jak ma wyglądac ustawienie pompy przez około 5 minut. Zgroza.

Proszę o pomoc i może poprawny schemat i jaki macie zastosowany sterownik do pompy cyrkulacyjnej CWU.
    Załączam zdjęcie jak to teraz wygląda : zawór kulowy na rurze zamyka pętlę cyrkulacji , na zasobniku kruciec jest zakręcony.

Montaż pompy cyrkulacyjnej Wilo Star Nowa A
  • Poziom 33  
    Pompa cyrkulacyjna do CWU - bez znaczenia czy Wilo, Grundfos, czy coś innego - ma być tak zamontowana, żeby gorąca woda wypływała z zasobnika tą rurą gdzie jest wyjście ciepłej wody, następnie płynęła tą rurą do najdalszych miejsc i wracała rurką cyrkulacyjną do zasobnika do króćca cyrkulacji.
    Jeśli zamontujesz pompę na rurze gorącej wody - to będzie bez sensu - bo pobierając normalnie wodę w kranie będzie ona musiała przepłynąć przez pompę. Dlatego pompę cyrkulacji montuje się na przewodzie cyrkulacji z kierunkiem przepływu w stronę zasobnika! Pomiędzy pompą a zasobnikiem musi być zawór zwrotny zgodny z kierunkiem przepływu wody, czyli zgodny ze strzałką na pompie. Moim zdaniem bez znaczenia czy będzie klapowy, czy sprężynowy. Klapowy musi mieć odpowiedni montaż, a sprężynowy dowolny. Przed pompą powinien być filtr, a przed filtrem i za pompą zawory odcinające.
    Pompa cyrkulacji nie może być zamontowana na króćcu od cyrkulacji w zasobniku ze strzałką "od zasobnika", ponieważ pobierała by wodę ze środka zasobnika a nie z góry - gdzie jest najgorętsza. Dodatkowo płynęła by do najdalszych części instalacji "pod prąd" w stosunku do wypływającej gorącej wody z zasobnika.
  • Poziom 19  
    Dzięki za odpowiedź . Czyli w firmie Wilo żle mnie poinformowali , a myślałem że w dziale technicznym powinni to wiedzieć i w serwisie również. Jak to dobrze że można poszukać informację i zapytać się kogoś kto wie.
    Pompa Wilo ma zamontowany zawór zwrotny i zawór na stronie ssawnej więc mam trochę mniej wydatków
  • Poziom 19  
    Instalacja zrobiona pompa działa więc wszystko OK.