Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłaczenie lampy i paska LED

12 Maj 2019 21:21 195 10
  • Poziom 12  
    Czy takie podłączenie jak przedstawiłem na rysunku jest poprawne planuję zrobić zabudowę pod sufitem i dwie lampy są wiszące i dodatkowo chcę pasek led dać w jakimś tam miejscu.

wydaje mi się że gdyby była druga lampa zwykła nie na 12 V bo to by działało ale skoro druga ma być na 12 V na pewno trzeba bedzie wstawić tam transformator 12v i jak by musiało wyglądać podłączenie

pasek led nie będzie długi powiedzmy 3 metry kwestia tylko tego jak podłaczyć do tej puszki teraz zasilacz żeby jeden przycisk zapalał dwie lampy wiszące a drugi wlaśnie te ledy
  • Poziom 29  
    Pasek Led musisz zasilić poprzez odpowiednio dobrany zasilacz o mocy odpowiadającej zastosowanej taśmie Led plus trochę zapasu , nie możesz dać samego transformatora musi być 12V DC . Pasek Led w zależności od długości i od rodzaju ma inną moc i od tego musisz zacząć .Samo podłączenie wyłącznik i puszka pomijając kolory kabli i brak zasilacza wygląda ok.
  • Poziom 42  
    Kolego, tak narysowałeś ten swój obrazek, że nie chce się na niego patrzeć. Weź linijkę, papier w kratkę, ołówek i ręcznie zrób schemat, potem fotka i załącz. To teraz to kpina.
  • Poziom 38  
    Tak jak napisał kolega w poście nr 2 pasek LED musi być zasilany prądem stałym. Najczęściej paski potrzebują 12 V DC i taki zasilacz musisz podłączyć w gałęzi gdzie narysowałeś pasek i dopiero z tego zasilacza zasilasz pasek. Dalej - musisz oszacować pobór prądu przez pasek - zazwyczaj wartość poboru prądu jest podawana w danych paska. Zasilacz powinien mieć zapas mocy żeby za mocno się nie grzał.
  • Poziom 12  
    Mógłby ktoś przerobić mój "schemat" tak aby dołożyć tam zasilacz który zasili ten pasek led i będzie uruchamiany drugim przyciskiem
  • Poziom 38  
    Podłaczenie lampy i paska LED
    Masz pokazany zasilacz. Jedna uwaga - jeśli to będzie nowa instalacja to nie używaj przewodu niebieskiego i żółto-zielonego do innych podłączeń niż są przeznaczone czyli N i PE. To dla bezpieczeństwa swojego i innych. Czyli trzeba położyć dodatkowe przewody żeby wszystko było OK.
  • Poziom 12  
    czyli przewód powinien być 4 żyłowy jeśli chciałbym położyć nową instalację tak ?
    a jakie oznaczenia kabli żeby kolory się różniły YDYP są różne widzę patrząc na portal aukcyjny
  • Poziom 38  
    Tu chodzi przede wszystkim o podłączenie kontaktu - może być każdy kolor poza niebieskim i żółto-zielonym. Można wziąć kabel pięcioprzewodowy i tam kolory żył powinny być odpowiednie. Oczywiście nawet w nim niebieski i żółto-zielony nie mogą być wykorzystane do innych podłączeń niż ich przeznaczenie.
  • Poziom 12  
    Czyli przewód od puszki do łącznika podwójnego powinien byc inny reszta zostaje tak zeby było brązowy jako faza i jeszcze jakies dwa inne kolory tak ? A reszta zostaje
  • Poziom 12  
    OK wszystko jasne :) dzieki