Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatory 9-4g60h. Jak je użytkować?

12 Maj 2019 23:28 183 11
  • Poziom 9  
    Jestem w posiadaniu akumulatorów 9-4g60h. Chyba pochodzą z PKP. Chciałem je wykorzystać do mojej instalacji paneli słonecznych. Bateria są sprawne,przeleżały ponad 2 lata bez ładowania i poszczególne "cele" mają od 1.29v do 1.32v. Pojedyncza "cela" ma oznaczenie 4g60h.
    Na tabliczce znamionowej jest napisane 10.8v.
    Czy parametry ładowania mogą być takie jak zwykłego akumulatora kwasowego? Chodźi mi o V. I ogólnie chciałem się dowiedzieć jak zadbać o te aku. Czym je uzupełnić? I do jakiego stanu?
  • Poziom 33  
    Te akumulatory wiekowe 20 lat, co do uzupełniania to uzupełniasz wodą dystylowaną elektrolit: wodorotlenek potasu .To są akumulatory niklowo-kadmowe. Napięcie ładowania jednej celi 1,45 V do 1,47 V.
  • Poziom 28  
    U ruskich tego używają więcej. Akumulatory ponoć wieczne, wystarczy umyć płyty z osadu i sporządzić nowy roztwór.
  • Poziom 33  
    Moje też wiekowe ale pracują super bez problemowo. Akumulatory 9-4g60h. Jak je użytkować?
  • Poziom 28  
    Jak z ich sprawnością? Wymienisz co parę lat roztwór i czy też dodajesz wodoretlenek litu?
  • Poziom 33  
    Mam je 4 lata i nic nie robiłem ale myślę nad wymianą elektrolitu.
  • Poziom 28  
    W komentarzach do filmu youtu.be/ljqbRYJ0hoQ pisze ktoś, że lit daje zwiększenie pojemności o 10% za to skraca żywotność. Gen uważaj z tym, bo i szkło może nie wytrzymać.
  • Poziom 33  
    Lit usprawnia ale się nie opłaca bo jest drogi.
  • Poziom 9  
    Ponoć wieczne są :-). Mam ich kilka sztuk. Mam nadzieję że te moje też będą wieczne.
    Też myślałem nad wymianą elektrolitu, tylko nie wiem jaki ten roztwór przygotować żeby im nie zaszkodzić. Nigdy tym typem aku. się nie interesowałem a ciężko znaleźć coś konkretnego na ich temat.
    Może jakiś użytkownik się jeszcze wypowie.
  • Poziom 33  
    Należy przygotować 20% roztwór
    wodorotlenku potasu (wagowo 20%
    KOH, 80% H2O),
  • Poziom 9  
    Dzięki wszystkim za odpowiedź.