Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy czy palnik gazowy do olejowca

12 Wrz 2005 22:03 11657 4
 • Poziom 14  
  Witam. Zbliża się kolejny sezon grzewczy, a ja mam problem i chciałbym go rozwiązać , korzystając z doświadczenia wszystkich znających się na ogrzewaniu. Posiadam piec olejowy o mocy 27 - 36 kW niemieckiej firmy AXA, płaszcz wodny żeliwny, z którego korzystałem od kilku lat. Niestety wzrost ceny oleju opałowego w tym roku nie pozwolił mi na jego zakup.
  Mam wprowadzony do mieszkania gaz ziemny i postanowiłem z niego skorzystać. Problem w tym ze nie wiem jakie zastosować rozwiązanie. Czy do w/w pieca olejowego zakupić i zamontować palnik gazowy, czy wykorzystać wiszący piec gazowy typu Elexia comfort 24CF o mocy 24 kW.
  Piec olejowy pracował cyklicznie - nagrzał wodę i się wyłączał natomiast gazowy jak załączę to chodzi na okrągło. Boję się że zużyje mi za dużo gazu. Ogrzewam budynek dwukondygnacyjny o pow. 178m², kubatura 480m³. Całość ocieplona łącznie z dachem. Okna wymienione.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 21  
  Oczywiście może wystarczyć zmiana palnika olejowego na palnik gazowy.
  Pamiętaj jednak o zabezpieczeniach - może wystarczyć prosty czujnik gazu -ok.200złGazex + elektrozawór odcinający gaz w przypadku jego ulatnia się.
  Zawsze będziesz mógł wrócić do oleju kiedy ceny wrócą do właściwego poziomu. :D :D

  Sprawdź tylko komin.Może być jednopłaszczowy- np.w starym kominie murowanym. Musi być z nierdzewnej blachy - bo inaczej kwas go zje.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 14  
  Problem komina nie istnieje, bo dla pieca olejowego już musiałbyć założony wkład z blachy kwasoodpornej.
  Chciałbym wrócić do pierwszej części mojego pytania: Czy wiszący piec gazowy typu Elexia comfort 24CF o mocy 24 kW nie jest też jakąś alternatywą w moim przypadku? W instrukcji piszą że ma sprawność 90%. Jak wygląda bilans cieplny takiego pieca. Czy jego sprawność jest porównywalna do olejowca?
 • Poziom 11  
  Witaj,
  Z tego co piszesz, wynika że masz troszeczkę przewymiarowany piec olejowy. Ale to nie ma znaczenia - szybciej Ci grzeje i ma dłuższe postoje.

  Co zaś do meritum sprawy - tutaj trzeba przekalkulować. Piec jest z żeliwnym płaszczem - czyli wydaje się, że jest to trochę lepsza konstrukcja niż standard. Szkoda byłoby pozbywać się jego. Palnik, jaki masz w piecu, to najprawdopodobniej typ wentylatorowy, atmosferyczny. Stabilizacja temperatury termostatem (chyba nie masz automatyki pogodowej).

  Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to skontaktować się z dobrym fachowcem (jeszcze raz piszę dobrym, a nie najtańszym - może nawet lepiej z jakąś fiirmą), która określi, jaki typ palnika możesz tam zastosować. Czy komora spalania jest odpowiednia. Następną rzeczą, którą powinieneś zrobić, to dowiedzieć się, ile taki palnik kosztuje. Obawiam się, że może być on w cenie całkiem dobrego kociołka jedno/dwu fukcyjnego, wiszącego na ścianie. Więc taka inwestycja może się po prostu nie kaklulować.

  Jeśli jednak decydowałbyś się na palnik - lepiej niech uruchomi go firma i da Ci gwarancję. Lepiej, aby w tym kotle nie osiadał kondensat, bo zje go rdza.

  Co do komina, to z pewnością masz ze stali nierdzewnej, więc nie będzie tutaj problemu.

  W tej chwili ogrzewanie gazem będzie tańsze, a jednocześnie ma tę zaletę, że gaz spala się bezodpadowo i nie wymaga czyszczenia kotła, palnik ustawiony jest fabrycznie, czyli odpada jego regulacja. Co zaś do bezpieczeństwa, z całą pewnością w swojej konstrukcji zawiera zabezpieczenia przez przeciekami gazu itd.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Jeszcze jeden pościk.
  Ten piec gazowy - to jedno czy dwu funkcyjny?
  Stary czy nowy?
  Jaka jest temperatura wody na powrocie?
  Jaki ma typ regulacji?

  Może działa on na okrągło, ale przy obnizonej mocy. Przy ogrzewaniu, szczególnie przy plastikowych rurach będzie to korzystne. Później zaczną pękać, szczególnie jeśli są niestabilizowane.

  Sprawdź, ile w rzeczywistości ten piecyk pobiera gazu. Może nie jest tak źle.
 • Poziom 14  
  mh_1 dziękuję za obszerną i wnikliwą ocenę.Co do pieca olejowego masz rację. Posiada palnik nadmuchowy,wentylatorowy. Stabilizacja temperatury elektroniczna pogodowa. Jest też termostat.
  Koszt palnika gazowego do tego pieca to 3-4 tysiące zł. Na taki koszt mnie nie stać. Piec gazowy "wieszak" jest piecem trzyletnim dwufunkcyjnym nowej generacji, z elektronicznym sterowaniem i modulacją płomienia. Konstrukcja obudowy nie pozwala na obserwację płomienia. Może masz rację, że pracuje ciągle z obniżoną mocą. Tego nie sprawdzałem. Rurki mam miedziane i temperatura wody jest podobna na zasilaniu i powrocie. Dokładnie też nie mierzyłem. Co do poboru gazu to mogę zmierzyć, tylko czy istnieją jakieś normy w stosunku do ogrzewanej powierzchni?