Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł ACV 18 HRE - skaczące ciśnienie w układzie CO

13 Maj 2019 17:22 147 10
  • Poziom 3  
    Witam.
    Jak w temacie. Jestem szczęśliwym posiadaczem ww kotła. Kocioł ACV 18 HRE KOMPAKT jednofunkcyjny z zasobnikiem 100l. Jednakże od pewnego czasu raz na miesiąc spada mi ciśnienie w układzie CO z 1.2 na 0.6. Nie zauważyłem żadnych wyciekow, więc dolewalem wodę licząc na to że w końcu uda mi się zlokalizowac wyciek. Obecnie z racji temperatur na zewnątrz kocioł jest wyłączony na grzanie CO, działa tylko CWU. Do czego zmierzam. Wczoraj pojawił się ten sam problem spadło ciśnienie o czym świadczyla mijająca lampka na kotle i ciśnienie 0.5 na manometrze w zbiorniku wyrownawczym CO. Zero wyciekow. Chciałem dolać wodę a tutaj okazuje się, że jak odkrece ciepłą wodę w kuchni to ciśnienie w zbiorniku wyrownawczym CO samo podskoczy bez dolewania wody z migającego 0.5 do 1.0 potem do 1.4. Jak otwieram wodę to strzałka podskakuję... Czy znajdzie się ktoś mądry, zlituję się i doradzi, ewentualnie wskaże przyczynę? Instalację robiła mi firma x a firma y czyli serwis uruchamial kocioł z racji gwarancji. Zastanawiam się gdzie leży przyczyna. Czy po stronie instalacji -(uszkodzone naczynie przeponowe, lub zle podłączenie) czy po stronie kotła?
  • Poziom 36  
    Witam. Żeby powiedzieć coś konkretnego wstaw jakieś zdjęcia tej instalacji, kiedy kocioł był montowany i uruchomiony? Co na ten temat powiedział serwisant? Kiedy kocioł był ostatnio serwisowany?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Witam.
    Instalacja jest nowa wszystko zakładane na przełomie wrzesień /październik 2018 -
    nowe rury, grzejniki ect - kocioł odpalany połowa października przez serwis. Serwisant nic nie powiedział, bo jeszcze nikogo nie wolałem - jestem poza domem. Miałem wrażenie, że serwisanci, którzy uruchamiali kocioł, nie mieli bladego pojęcia co robią, czytali instrukcje obsługi i zbyt długo glowili się co gdzie i po co. Wiem, że na forum jest sporo fachowców, którym niestety nie mogę zapłacić za poradę, ale może ktoś cos podpowie zanim zawolam firmę x lub y. Na kocioł nie narzekam, chodzi bardzo dobrze - martwi mnie tylko to "uchodzące" ciśnienie i skaczące ciśnienie w zbiorniku wyrownawczym przy otwieraniu ciepłej wody - zastanawia mnie czy tak powinno być i czy można ewentualnie łączyć ze sobą te dwa wątki. Kocioł ACV 18 HRE - skaczące ciśnienie w układzie COCYMERA_201...230946.jpg Download (875.03 kB)
  • Poziom 19  
    Raczej tak nie powinno być. To nie jest kocioł Thermagen ?
    To niebieskie naczynie jest do cwu ? Zrób zdjęcie lepszej jakości i żeby było coś widać.
  • Poziom 3  
    Witam. To jest kocioł jak w temacie ACV KOMPAKT 18 HRE + zasobnik 100 acv.
    Pytałeś o niebieskie naczynie. Tak to zbiornik przeponowy CWU, szary jest do CO i to na nim spada /skacze ciśnienie. Zdj 1&2. Na zdj 3 zawory pod kotłem, którymi uzupełniam wodę w systemie CO. Dzwonilem do gościa, który robił instalację, powiedział żeby uzupełnić wodę a spadek ciśnienia jest wg niego normalny cyt "bo dogrzewa się woda użytkowa i następują zmiany ciśnienia". To jest dom piętrowy, podpiwniczony, kotłownia jest w piwnicy - nie wiem czy to coś zmienia...
    Pozostaje pytanie jak często powinno się uzupełniać wodę w układzie CO, żeby przyjąć ją za przysłowiową "normę" o ile wgl tak powinno to wyglądać...
  • Poziom 16  
    Jeśli masz możliwość zamknij zawór lub szybkozłącze od szarego naczynia. Spuść z naczynia ciśnienie i zmierz ciśnieniomierzem jakie jest ciśnienie w naczyniu szarym.
  • Poziom 14  
    A jakie ciśnienie pokazuje kocioł? Oczywistym jest spadek ciśnienia na tym naczyniu bo woda podczas pracy przechodzi przez całą instalację i to jest najniższy poziom ciśnienia. Następnie pompa w kotle podbija ciśnienie. Może pompa w kotle jest niewłaściwie ustawiona albo jest za słaba. Lub też średnice rur są zbyt małe.

• Poziom 18  
    Danvi - wykluczył bym kocioł bo kapało by od spodu, albo wentyl w naczyniu przeponowym puszcza powoli powietrze, albo membrana w naczyniu porowata i puszcza powietrze do zładu c.o wtedy zapowietrzone grzejniki i kocioł, albo mikro przeciek na instalacji c.o. Moim zdaniem wizyta instalatora konieczna. Jego bajeczki tupu bo dogrzewa się woda użytkowa i następują zmiany ciśnienia to moim zdaniem próba wymigania się od naprawy gwarancyjnej na jego koszt oczywiście.
  • Poziom 36  
    Witam, skoro kocioł jest nowy to nie sądze żeby wymiennik kotła był uszkodzony by następowały ubytki wody w układzie c.o, gdyby naczynie przeponowe c.o było pozbawione gazu to ewidentnie po dłuższym dopuszczaniu wody do układu nastąpiło by kapanie z zaworu bezpieczeństwa c.o. Osobiście kotłow ACV zbyt dobrze nie znam, jeśli ten model posiada w sobie naczynie przeponowe to nie bez powodu zamontowano zewnętrzne naczynie do c.o, jeśli jednak kocioł nie jest uzbrojony w takie naczynie to należy sprawdzić czy te zewnętrzne jest odpowiednio dobrane i prawidłowo podłączone.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich.
    Juz odpowiadam na pytania.
    Niestety nie mam możliwości sprawdzenia,"ciśnieniomierzem" jakie jest ciśnienie w naczyniu przeponowym.
    Średnica rur jest ok.
    Kocioł pokazuje takie samo ciśnienie jakie w danym momencie jest na manometrze naczynia przeponowego od CO.
    ass007 piszesz, że oczywistym jest spadek ciśnienia bo woda krąży w systemie, podgrzewa się i ciśnienie rośnie. Ja to wszystko rozumiem, ale jeżeli byłoby tak jak mowisz to ciśnienie wahaloby się w zakresie 0.6-1.4. A ja niestety muszę co jakiś czas dolewac wodę do systemu CO więc gdzie podziała się ta woda co ją już x razy dolewalem?
    Kocioł nie posiada w sobie naczynia przeponowego.
    Będę musiał przycisnąć gościa, który mi zrobił tą instalację.
    Myślę sobie, że moznaby spuscic wodę w układzie i zrobić próbę szczelności, może wyjdzie gdzieś jakiś przeciek. Jeżeli nie to naczynie przeponowe tutaj zawodzi.
    Czytając wasze komentarze, można stwierdzić, że to raczej nie jest normalne - to częste dolewanie wody do układu CO bo Pan instalator z 30 letnim doświadczeniem próbuje mi wmówić, że tak być musi...
  • Poziom 16  
    Wczoraj sprawdziłem. Na zimnym rozruchu instalacji ciśnienie w kotle 1,2 bar po rozgrzaniu do 70 stopni manometr pokazał 1,6 bara. Dom 160m2 podłogówka i grzejniki.
    Zaczął bym od sprawdzenia naczynia przeponowego CO czy prawidłowe jest w nim ciśnienie wstępne.